Polskie Radio PiK
z 20 października 2024 roku
0:00 Nuty i minuty
audycja muzyczna
6:05 Agroporanek
Co słychać na wsi i w rolnictwie, także w przemyśle spożywczym, w kuchni tradycyjnej i nowoczesnej? O tych i innych sprawach, sukcesach, ale i niepowodzeniach, problemach rolników i mieszkańców kujawsko-pomorskiej wsi, tendencjach społecznych i produkcyjnych można posłuchać w każdy niedzielny poranek w audycji.
7:05 Pierwszy dzień tygodnia
Pierwszy Dzień Tygodnia - 40 lat temu zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę. Historia ks. Jerzego Popiełuszki jest wstrząsająca. Msze św. za ojczyznę i jego odważne kazania, obrona więzionych, pomoc robotnikom i prześladowanym, jego niezwykła odwaga wiary przeszły do historii. Ten człowiek dawał nadzieję na wyzwolenie z komunistycznego terroru. Jak to się stało, że zwykły chłopak z podlaskiej wsi stał się ikoną Solidarności? Jaki był jego rodzinny dom, środowisko w którym się wychował? Co działo się w Bartoszycach? Kiedy komuniści zaczęli interesować się ks. Jerzym? Jaka jest prawda na temat jego uprowadzenia i śmierci? Kto go torturował, okaleczył, zamordował?
8:00 wiadomości + serwis sportowy
8:06 Piosenki na życzenie
Dzwonisz, wysyłasz kartkę pocztową bądź e-mail, a my spełniamy Twoje muzyczne życzenia.
10:00 wiadomości + serwis sportowy
10:06 Śniadanie z muzami
W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" Ewy Dąbskiej-Wieczorkowskiej m.in.: powiemy o programie Festiwalu Prapremier, organizowanym przez Teatr Polski w Bydgoszczy, który rozpocznie się 8 listopada. Spotkamy się z Józefem Eliaszem, który zapowie 22. Bydgoszcz Jazz Festival, a także zaprosi na swój koncert jubileuszowy, z okazji 50-lecia pracy artystycznej i 25-lecia istnienia ElJazz Big Bandu. Zaprosimy na 13. edycję Fonomo Music & Film Festival. Zabrzmi też relacja z wydarzeń 18. Europejskich Spotkań Artystycznych, m.in. z wystawy Grzegorza Pleszyńskiego i Anny Bochenek w Bydgoskim Centrum Sztuki. Spotkamy się również z sopranistką Gabrielą Legun, solistką „Requiem” Krzysztofa Herdzina, zwyciężczynią Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu.
12:05 Gramy z Wami
Dużo muzyki na weekend, pełen relaks oraz trochę ciekawostek i plotek - to wszystko znajdą nasi słuchacze w programie „Gramy z Wami”! „Gramy z Wami” łagodnie i pogodnie, „Gramy z Wami” największe hity lat 80., 90., ale też XXI wieku.
14:05 Rodzinny PiKnik
Zabawa i rekreacja, nasze pasje i podróże, odkrywanie tajemnic i lokalnych historii, wspólne zdrowe gotowanie – to wszystko w rodzinnym gronie! Wspólnie odkrywamy, wspólnie poznajemy, wspólnie wspominamy…
17:05 Radio z Historią
Radio z Historią – ks. Jerzy Popiełuszko. W programie: Coroczne uroczystości związane ze śmiercią ks. Jerzego; Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki; Życie księdza w PRLu; Jestem gotowy na wszystko; W jednej celi; Śledztwo w sprawie śmierci; Strażnicy ks. J.Popiełuszki; Pommik ks. Popiełuszki w Toruniu; Centrum Edukacji Młodzieży im ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku; Bł. ks. Jerzy Popiełuszko patronem powiatu rypińskiego; Mój wujek ks. Jerzy Popiełuszko; Piętno księżobójcy.
18:05 Wygadani, oczytani, osłuchani
W audycji propagującej wiedzę o języku polskim znaleźć można m.in.: porady językoznawców - jak mówić i pisać poprawnie, regionalizmy, gwary środowiskowe, ale także język współczesnej młodzieży, zapożyczenia, język branżowy. Podpowiadamy, jak napisać podanie, życiorys, inne pisma urzędowe. Są też konkursy z nagrodami książkowymi, a to wszystko okraszone polską piosenką aktorską, z dobrym tekstem i ambitną muzyką.
20:05 Ziarna losu
W 40-tą rocznicę męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki wracamy do dyskusji, która toczyła się w pierwszej dekadzie XX w. i od czasu do czasu pojawia sie w mediach do dziś, a dotyczy okoliczności śmierci kapłana. Prokurator IPN Andrzej Witkowski przez pewien czas prowadzący śledztwo podważył ustalenia procesu toruńskiego, który toczył się na przełomie 1984/5 roku. Według niego zabójstwo zostało zlecone na szczytach komunistycznej władzy, a ksiądz zanim został zabity mógł być trzymany w jakimś do dziś nieodkrytym miejscu, co znaczy, że zdaniem Witkowskiego, ksiądz nie zginął 19 października, ale później, zwłaszcza, że jego ciało odkryto dopiero po drugim przeszukaniu zbiornika we Włocławku. Tej hipotezie nie wierzą zarówno prokurator IPN Mieczysław Góra, także prowadzący śledztwo w sprawie śmierci księdza oraz pisarz i dziennikarz Zbigniew Branach, który opisał tę sprawę w swojej książce. W audycji przedstawimy zeznania świadków oraz dyskusję wokół zabójstwa księdza.
21:06 Pomysł-Innowacja-Kariera
W audycji powiemy o „Inżynieraliach” na Politechnice Bydgoskiej, sztucznej inteligencji w medycynie, rynku samochodów elektrycznych w Polsce, nowoczesnych technologiach w pracy kontrolerów ruchu lotniczego i Nagrodzie Nobla z fizyki.
22:05 Wiadomości i przegląd sportowy
Nie miałeś czasu w dzień - tu znajdziesz sport w pigułce, a potem - dawkę muzyki.
23:00 Pierwszy dzień tygodnia - powtórka
W Pierwszym Dniu Tygodnia: 40 lat temu zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę. Historia ks. Jerzego Popiełuszki jest wstrząsająca. Msze św. za ojczyznę i jego odważne kazania, obrona więzionych, pomoc robotnikom i prześladowanym, jego niezwykła odwaga wiary przeszły do historii. Ten człowiek dawał nadzieję na wyzwolenie z komunistycznego terroru. Jak to się stało, że zwykły chłopak z podlaskiej wsi stał się ikoną Solidarności? Jaki był jego rodzinny dom, środowisko w którym się wychował? Co działo się w Bartoszycach? Kiedy komuniści zaczęli interesować się ks. Jerzym? Jaka jest prawda na temat jego uprowadzenia i śmierci? Kto go torturował, okaleczył, zamordował? Powtórka porannej audycji.
0:00 Nuty i minuty
audycja muzyczna