Jan Nowicki odbierze nagrodę filmową w Tarnowie
19 polskich filmów wyprodukowanych w ostatnim roku będzie walczyć w konkursie 27. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, który rozpocznie się w piątek.
Nagrodę za całokształt twórczości i wkład w polską kinematografię odbierze podczas festiwalu aktor Jan Nowicki.
"Założeniem festiwalu jest promocja i przybliżenie polskiego kina w ośrodkach, gdzie nie zawsze wszystkie filmy, z wielu powodów, są pokazywane" - powiedziała dyrektor festiwalu Anna Grygiel.
Według niej do konkursu zakwalifikowało się 19 najważniejszych polskich produkcji, które powstały w ciągu ostatniego roku. Reżyser najlepszego filmu wybranego przez profesjonalne jury pod przewodnictwem Janusza Majewskiego otrzyma nagrodę Grand Prix, statuetkę Maszkarona oraz 10 tys. zł. Swoją nagrodę i 5 tys. zł przyznają też widzowie.
W ramach sekcji "Kino młodego widza" zostaną zaprezentowane filmy dla dzieci i młodzieży. Najlepsze obrazy wybierze młodzieżowe i dziecięce jury, które przyzna swoją nagrodę - statuetkę "Koguta".
W programie festiwalu znalazła się też sekcja "Życie w ujęciach" z filmami dokumentalnymi poświęconymi wybitnym twórcom i artystom.
Laureatem nagrody za całokształt i wkład w polską kinematografię w tym roku został wybitny polski aktor filmowy i teatralny Jan Nowicki, któremu nagroda i statuetka "Muzy" wręczona zostanie 27 kwietnia podczas gali zakończenia festiwalu. Wyróżnienia te są wręczane są od siedmiu lat. Dotychczas otrzymali je: Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern, Tadeusz Konwicki, Franciszek Pieczka, Wojciech Kilar, Danuta Szaflarska, a w ubiegłym roku Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak i Andrzej Seweryn za wybitne kreacje aktorskie w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy.
Jak zaznaczyła Grygiel, piątkowa inauguracja 27. Tarnowskiej Nagrody Filmowej będzie miała szczególnie odświętny charakter, bowiem odbędzie się w tarnowskim kinie Marzenie, które obchodzi w tym roku swoje 100-lecie.
"Mało w Polsce jest tak długo działających kin, w dodatku tarnowska placówka funkcjonuje od początku pod tą samą nazwą" - zaznaczyła.
Inauguracja festiwalu i jubileusz kina zostaną uczczone uroczystym koncertem "Jak za dawnych lat" z udziałem Voice Band i Soni Bohosiewicz oraz Singin' Birds. Podczas wieczoru będzie można usłyszeć m.in. filmowe piosenki z okresu XX-lecia międzywojennego.
Gala wręczenia nagród odbędzie się 27 kwietnia na tarnowskim Rynku. Muzycznie uświetni ją koncert "Dzień Świra - muzyka filmowa i teatralna Jerzego Satanowskiego" z udziałem m.in. Hanny Banaszak, Magdaleny Piotrowskiej, Jana Jangi Tomaszewskiego, Henryka Miśkiewicza oraz samego kompozytora. Koncert poprowadzi Andrzej Poniedzielski.
Uzupełnieniem projekcji filmowych będą spotkania z twórcami oraz wystawy. W Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury będzie można zobaczyć retrospektywną ekspozycję przygotowaną z okazji 90. rocznicy urodzin Jerzego Kawalerowicza "Malarz X Muzy". Na Rynku widzowie zobaczą plenerową ekspozycję z okazji 65. rocznicy powstania pierwszego polskiego filmu animowanego, w Galerii ZPAP - wystawę wybranych plakatów malarza i grafika Piotra Młodożeńca, a w kinie Marzenie - archiwalne fotografie prezentujące to najstarsze kino w mieście. (PAP)