Ubezpieczenie AC - co obejmuje i kiedy warto je wykupić? [reklama]
Jako posiadacz pojazdu musisz mieć wykupione ubezpieczenie OC. To polisa, która chroni cię przed odpowiedzialnością finansową za szkody, które spowodujesz innym uczestnikom ruchu drogowego. Co jednak z twoim autem, które może zostać uszkodzone podczas tego samego zdarzenia? Możesz się zabezpieczyć przed kosztami jego naprawy przez zakup ubezpieczenia autocasco. Co to jest i kiedy warto się na nie zdecydować?
Polisa autocasco – jak działa?
AC to ubezpieczenie dobrowolne, którego zakres zależy od umowy zawartej z danym towarzystwem. Może obejmować różne zdarzenia, takie jak:
• uszkodzenie pojazdu przez osoby trzecie,
• zderzenie ze zwierzęciem,
• zniszczenie samochodu przez siły działania natury, np. opady gradu,
• kradzież auta lub jego wyposażenia,
• nieumyślne uszkodzenie pojazdu przez ciebie, np. spowodowanie kolizji,
• zepuscie kabli i przewodów przez gryzonie,
• na samochód spadnie dron.
To tylko przykładowe ryzyka, które obejmuje polisa. Zazwyczaj ubezpieczyciel daje możliwość wyboru jednego z kilku wariantów ochrony, które różnią się zakresem i ceną. Mimo że ubezpieczenie AC jest dobrowolne, to cieszy się bardzo dużą popularnością wśród polskich kierowców. Jak podaje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), liczba aktywnych umów na koniec września 2024 roku wynosiła 7,67 mln. W ciągu III pierwszych kwartałów 2024 roku zgłoszono ok. 650 tys. szkód z AC.
Kiedy warto wykupić ubezpieczenie autocasco?
Z AC korzysta mniej więcej ¼ wszystkich właścicieli pojazdów w Polsce, mimo że nie muszą tego robić. Decydują się na taki krok dlatego, że warto. Wyobraź sobie, że masz auto o wartości 50 tysięcy złotych i dochodzi do jego kradzieży. Dzięki autocasco możesz otrzymać od ubezpieczyciela środki na zakup pojazdu o podobnej wartości. To tylko jedno przykładowe ryzyko, a przecież polisa może obejmować ich znacznie więcej.
Warto zauważyć, że ubezpieczyciele zwykle określają maksymalny wiek auta, które mogą objąć ochroną AC. Na polskim rynku znajdziesz jednak firmy, które nie stawiają takiego warunku. Rozważ kwestię opłacalności. Jeśli masz auto o bardzo małej wartości, zakup polisy, która kosztuje tyle, ile wynosi np. połowa ceny twojego samochodu, może się okazać zbędnym wydatkiem.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze AC?
Przy zakupie ubezpieczenia musisz podjąć kilka decyzji, od których zależy wysokość składki, ale też zakres ochrony. Chodzi o:
• Udział własny w szkodzie – jeśli się na niego zdecydujesz, odszkodowanie zostanie obniżone, np. o 10%. Polisa z udziałem własnym oznacza niższą składkę, ale zmniejsza odpowiedzialność ubezpieczyciela.
• Metoda likwidacji szkód – może być kosztorysowa lub warsztatowa. W pierwszym przypadku ubezpieczyciel wypłaca ci odszkodowanie i to ty decydujesz o tym, co dalej – w jakim zakresie i gdzie chcesz przeprowadzić naprawę. Metoda warsztatowa polega na tym, że auto trafia do mechanika, który zwraca naprawiony pojazd, a za zrealizowane usługi rozlicza się z ubezpieczycielem. Wybór metody kosztorysowej może przełożyć się na niższą składkę.
• Części używane do napraw – oryginalne czy zamienniki? Mniej zapłacisz za ubezpieczenie, jeśli wybierzesz drugą opcję.
To tylko wybrane czynniki, które mają wpływ na cenę za autocasco. Pamiętaj, że każde ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela obniża składkę, ale też może powodować, że otrzymasz mniejsze odszkodowanie.
Źródła:
https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page220.jspx?_afrLoop=8252379935885658&infid=443&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=djtr5figb_67