Rok temu przeszła brzegiem morza 440 kilometrów. Chciała zwrócić uwagę na problemy kobiet po amputacji kończyn i wypromować swój autorski projekt. W tym roku krakowska fotografka Sylwia "Nikko" Biernacka znowu powędruje nadbałtycką plażą. Będą jej towarzyszyć ambasadorki projektu - dziewczyny i kobiety z niepełnosprawnościa ruchową. W nadmorskich miejscowościach spotkają się z mieszkańcami i wczasowiczami, opowiedzą o sobie, swoich problemach i pokażą, że świetnie sobie radzą, mimo codziennej konieczności pokonywania mnóstwa trudności. Jedną z ambasadorek projektu jest piosenkarka Monika Kuszyńska. W audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia" - reportaż "440 kilometrów po zmianę", autorstwa Ewy Szkurłat z Polskiego Radia Kraków.
Pani Sylwia dostała nowe mieszkanie od toruńskiego ZGM, ponieważ była wzorowym lokatorem. Zanim jednak zdążyła oddać klucze do poprzedniego, wprowadzili się tam dzicy lokatorzy. Policja mówi, że to nie włamanie, bo włamanie zawsze wiąże się z kradzieżą i prowadzi postępowanie o naruszenie miru domowego. Nie może jednak siłą wyprowadzić dzikich lokatorów, bo decyzję o eksmisji musi wydać sąd. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej z kolei nie chce przyjąć starego mieszkania od pani Sylwii tłumacząc, że musi być ono opuszczone i to pani Sylwia powinna się dzikich lokatorów pozbyć. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej z cyklu "Bliżej życia".
Mimo protestów i obaw nie ma szturmu rodziców sześciolatków na poradnie badające gotowość szkolną maluchów. W Bydgoszczy odroczenie pójścia do pierwszej klasy może uzyskać około 10 procent dzieci. Mimo, że większość uprawnionych dzieci pójdzie do pierwszej klasy wątpliwości pozostały. O tym w audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia".
Początek sierpnia to czas wyjątkowy. Mimo, że nieco z oddali my także pamiętamy o bohaterach Powstania Warszawskiego. Mimo wciąż toczącej się dyskusji o zasadności powstania, ten wielki zryw na zawsze pozostanie w naszych sercach. W tym roku obchody będą wyjątkowe bo przed nami okrągła, 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O tym w audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia".
Skuteczniejsze wymierzanie kar, możliwość utraty prawa jazdy na zawsze, instalowanie blokad alkoholowych w autach osób skazanych za jazdę po pijanemu. Sejm pracuje nad projektem zaostrzenia kar dla kierowców. Wszystkie klubu parlamentarne są za, sami kierujący mają wątpliwości. O tym w audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia".
Sprawa wiceprezydenta Grudziądza - Marka Sikory, który zdaniem CBA złamał ustawę antykorupcyjną, prowadząc działalność gospodarczą. Prezydent miasta, Robert Malinowski, nie zgadza się z argumentami CBA i nie chciał odwołać swego zastępcy. Żeby zakończyć sprawę, przyjął dymisję Marka Sikory, czym spełnił wniosek CBA i kilkanaście godzin później - zgodnie z prawem - ponownie powołał go na stanowisko. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej z cyklu "Bliżej życia".
W cieniu obecnych wydarzeń na Ukrainie od kilku tygodni w różnych miejscach organizowane są uroczystości związane z 71 rocznicą rzezi wołyńskiej. Okrutna zbrodnia pochłonęła w latach 1943-45 życie około stu tysięcy Polaków, kulminacja mordów nastąpiła właśnie w lipcu 43 roku. Polsko-ukraiński dialog na temat przeszłości wciąż jest trudny. Dodatkowo skomplikowały go wydarzenia sprzed kilku miesięcy kiedy to w czasie wydarzeń na kijowskim Majdanie pojawiały się flagi nawiązujące do ruchu banderowskiego. To bardzo raziło polskie środowiska kresowe. W audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia", wykorzystano fragmenty reportaży autorstwa Żanety Walentyn. pt. "Mój Wołyń" oraz "Nasze jest tylko niebo".
Ogromne zamieszanie, słowa krytyki, apele o odwołanie szefa oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia - awantura wokół przychodni rehabilitacyjnych trwała w Bydgoszczy przez kilka tygodni. Część placówek straciła kontrakty. Po fali krytyki dyrektor oddziału NFZ Tomasz Pieczka obiecał, że lipcowi pacjenci nie stracą możliwości rehabilitacji. Sprawdziliśmy czy obietnice zostały spełnione. O tym w audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia".
Samochodowe kamerki są coraz bardziej popularne. Kierowcy montują je na wypadek kolizji, by mieć dowód niewinności, jednakże taka kamera rejestruje wszystko co dzieje się przed nami na drodze, a rozgrywają się czasem dantejskie sceny. Postanowili to wykorzystać kujawsko-pomorscy policjanci, którzy apelują do kierowców by przesyłali filmiki z nagranymi wykroczeniami. Czy takie informowanie funkcjonariuszy to dobry pomysł? O tym w audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia".
Upadek bydgoskiego Zachemu to nie tylko utrata miejsc pracy czy kłopoty ze skażoną ziemią, to także duży problem dla mieszkańców osiedla Łęgnowo - Wieś. Ze względu na zatrucie wód podziemnych, Zachem przez lata za darmo dostarczał wodę do ponad stu domów. Zakład upadł, skażenie pozostało a mieszkańcy mają zostać pozbawieni darmowej wody. O tym w audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia".
Zobacz także