MŚ w wioślarstwie 2017 - medalowe aspiracje Polaków
W niedzielę w Sarasocie na Florydzie rozpoczną się wioślarskie mistrzostwa świata, w których Polskę reprezentować będzie 10 osad. Kibice mogą się spodziewać, że zobaczą biało-czerwonych na podium przynajmniej dwa-trzy razy.
"Po tegorocznych startach w zawodach Pucharu Świata widać, że ekipa jest mocna. Nie mogę sobie przypomnieć, czy kiedykolwiek desygnowaliśmy na mistrzostwa globu liczniejszą drużynę, ale jej siła wynika również z jakości. Staramy się wysyłać osady, które mają realną szansę walki o finał, a w naszym przypadku oznacza to czołową szóstkę" – powiedział PAP dyrektor sportowy Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich Bogdan Gryczuk.
W tym sezonie bardzo dobrze spisywała się m.in. czwórka podwójna kobiet, która wygrała wszystkie regaty Pucharu Świata. Dwukrotnie triumfował Artur Mikołajczewski w jedynce wagi lekkiej, a kobieca dwójka podwójna wagi lekkiej była na podium za każdym razem i zdobyła złoty medal mistrzostw Europy, choć tuż przed ogłoszeniem składu na MŚ zapadła decyzja, że w parze z Weroniką Deresz w Sarasocie popłynie Joanna Dorociak, a nie jak dotychczas Martyna Mikołajczak.
"Nie boję się powiedzieć, że czwórka podwójna kobiet to faworytki. To jest sport i wszystko się może wydarzyć, ale dawno nie jechaliśmy z takimi nadziejami, że będą dwa, trzy medale, w tym złoty" – przyznał Gryczuk.
Analizując wyniki regat w tym sezonie, szans na miejsce na podium można upatrywać także w występach dwójki i czwórki podwójnej mężczyzn.
Impreza odbędzie się w tym sezonie wyjątkowo późno. Zwykle MŚ rozgrywane są na przełomie sierpnia i września, tym razem przerwa między ostatnimi regatami PŚ a najważniejszą imprezą w sezonie była o miesiąc dłuższa.
"Nawet u nas w reprezentacji było kilka wersji przygotowań. Niektórzy praktycznie cały czas pozostawali na wodzie, inni zrobili sobie przerwę od takich treningów, a potem do nich wrócili. Która koncepcja była słuszna? Zobaczymy... Jedni mogli przesadzić, przedobrzyć, inni - niedotrenować. Przez taki czas forma może też naturalnie uciec" – zaznaczył Gryczuk.
Reprezentacja miała udać się do USA 10 września, ale z uwagi na huragan Irma loty zostały anulowane.
"Po ich wznowieniu trzeba było podzielić ekipę na dwie grupy. Cała logistyczna operacja nieźle się udała i wszyscy, łącznie z trójką wioślarzy niepełnosprawnych Jolantą Majką, Michałem Gadowskim oraz Jarosławem Kailingiem, cali i zdrowi dotarli na miejsce regat. Kontenery ze sprzętem także, uszkodzeń nie było, więc pod tym względem mamy szczęście" - dodał.
Jego zdaniem na miejscu nie widać za bardzo skutków Irmy, np. palmy są podparte kołkami z czterech stron, bo widocznie wiatr naruszył drzewa i w ten sposób przywraca się je do życia. Gospodarze montowali też na nowo ogromne hale namiotowe, które rozebrali przed huraganem.
Mimo opóźnienia podróży, zawodnicy powinni zdążyć z aklimatyzacją, natomiast problemem może okazać się wilgotność. "Nie ma słońca, a jest bardzo gorąco, 30-35 stopni i parno. Wilgotność sięga 70 procent. Byle jaki ruch i jest się mokrym" - wspomniał.
Mistrzostwa potrwają do 1 października.
skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Sarasocie:
kobiety
jedynka wagi lekkiej
Martyna Mikołajczak (Lotto Bydgostia)
dwójka podwójna wagi lekkiej
Weronika Deresz, Joanna Dorociak (obie WTW Warszawa)
czwórka bez sterniczki
Maria Wierzbowska, Monika Ciaciuch, Joanna Dittmann (wszystkie Lotto Bydgostia), Olga Michałkiewicz
(AZS AWF Gorzów Wielkopolski); rezerwowa: Monika Sobieszek (AZS AWF Kraków)
czwórka podwójna
Katarzyna Zillmann (AZS UMK Energa Toruń), Marta Wieliczko (Wisła Grudziądz), Maria Springwald (AZS AWF Kraków), Agnieszka Kobus (AZS AWF Warszawa)
mężczyźni
jedynka
Natan Węgrzycki-Szymczyk (AZS AWF Warszawa)
jedynka wagi lekkiej
Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica)
dwójka podwójna wagi lekkiej
Miłosz Jankowski (AZS AWFiS Gdańsk), Jerzy Kowalski (Gopło Kruszwica)
dwójka podwójna
Mateusz Biskup (AZS AWFiS Gdańsk), Mirosław Ziętarski (AZS UMK Energa Toruń)
czwórka podwójna
Dominik Czaja (AZS AWF Warszawa), Dariusz Radosz (Lotto Bydgostia),
Adam Wicenciak (KW04 Poznań), Wiktor Chabel (Posnania Poznań)
ósemka
Zbigniew Schodowski (AZS AWF Gorzów Wielkopolski), Marcin Brzeziński (WTW Warszawa), Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz), Robert Fuchs (AZS UMK Energa Toruń), Ryszard Ablewski (Lotto Bydgostia) Bartosz Modrzyński (BTW Bydgoszcz), Piotr Juszczak, Krystian Aranowski, Daniel Trojanowski - sternik (wszyscy Zawisza Bydgoszcz)