Rząd zajmie się propozycjami ws. nietrzeźwych kierowców
Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu zajmie się zmianami w prawie, które mają prowadzić do bardziej skutecznego ścigania i karania pijanych kierowców, a tym samym przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.
Inicjatywa rządu ma związek z tragedią w Kamieniu Pomorskim, gdzie 1 stycznia kierowane przez 26-latka bmw wypadło z drogi i wjechało w grupę ludzi. W wyniku wypadki zginęło pięć dorosłych osób i jedno dziecko. 8-letni chłopiec i 10-letnia dziewczynka trafili do szpitala. Szczecińska prokuratura przedstawiła sprawcy tragedii zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwym katastrofy w ruchu lądowym, za co grozi do 15 lat więzienia. Mężczyzna przyznał się do winy. Został aresztowany na trzy miesiące.
Na wtorkowym posiedzeniu rządu ma być przedstawiony pakiet propozycji, których celem jest ograniczenie problemu nietrzeźwych kierowców. Ustalono to podczas czwartkowego spotkania w kancelarii premiera - szef rządu Donald Tusk rozmawiał z ministrami sprawiedliwości i spraw wewnętrznych: Markiem Biernackim i Bartłomiejem Sienkiewiczem oraz wiceministrem infrastruktury i rozwoju Zbigniewem Rynasiewiczem.
W ocenie resortu sprawiedliwości, przepisy odnoszące się do kierowania pojazdem po pijanemu i spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu są surowe; propozycje zmierzają do bardziej skutecznego egzekwowania kar i ograniczenia kar w zawieszeniu.
"Nie będziemy się licytować na surowość kar dla pijanych kierowców; potrzebna jest zmiana mentalności, aby nie było przyzwolenia dla pijanych siadających za kierownicą" - mówił w piątek premier Tusk.
W sprawie ograniczenia problemu nietrzeźwych kierowców Sienkiewicz, Biernacki i Rynasiewicz spotkali się także w piątek w MSW. Ustalono wówczas, że zwiększona zostanie liczba policjantów wydziałów ruchu drogowego w całym kraju oraz zapowiedziano częstsze akcje "trzeźwy poranek".
Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu ma zaakceptować też programy operacyjne, umożliwiające wdrażanie pieniędzy unijnych na lata 2014-2020. Zaakceptowanie programów otworzy drogę do negocjacji z Komisją Europejską, a w końcu pozwoli na wydawanie pieniędzy. W porządku obrad rządu uwzględniono programy: Infrastruktura i Środowisko, Inteligentny Rozwój, Wiedza Edukacja Rozwój, Polska Cyfrowa, Polska Wschodnia i Pomoc Techniczna.
Rząd ma też zaakceptować tzw. Umowę Partnerstwa, czyli dokument, w którym Polska chce wykazać Komisji Europejskiej, w jaki sposób chce osiągnąć swoje cele rozwojowe wykorzystując pieniądze unijne.
Wtorkowe posiedzenie Rady Ministrów będzie kontynuowane w środę. We wtorek ok. godz. 14 planowana jest konferencja prasowa, którą po raz pierwszy poprowadzi nowa rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.(PAP)