Zarzuty Komisji Europejskiej wobec bank贸w w zwi膮zku z podejrzeniem o kartel
Komisja Europejska podejrzewa, 偶e trzy banki - Cr茅dit Agricole, HSBC i JPMorgan - bra艂y udzia艂 w kartelu dotycz膮cym instrument贸w pochodnych denominowanych w euro. Zdaniem Komisji instytucje te mog艂y wp艂ywa膰 na wycen臋 tych instrument贸w.
KE zastrzeg艂a we wtorkowym komunikacie, 偶e przedstawienie zarzut贸w nie przes膮dza o wyniku dochodzenia. Dochodzenie to jest kontynuacj膮 艣ledztwa, w wyniku kt贸rego w grudniu 2013 roku Komisja Europejska ukara艂a osiem instytucji finansowych na 艂膮czn膮 kwot臋 1,7 mld euro za udzia艂 w nielegalnych kartelach na rynku instrument贸w pochodnych.
"Kontynuowali艣my nasze 艣ledztwo zgodnie ze zwyk艂膮 procedur膮 dotycz膮c膮 karteli w sprawie trzech bank贸w - Cr茅dit Agricole, HSBC i JPMorgan. Zgodnie z naszymi wst臋pnymi ustaleniami te trzy banki mog艂y tak偶e uczestniczy膰 w tym kartelu" - o艣wiadczy艂 na wtorkowej konferencji prasowej komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia.
Zaznaczy艂, 偶e te trzy banki maj膮 teraz mo偶liwo艣膰 obrony. "We藕miemy pod uwag臋 wszystkie argumenty przed podj臋ciem ostatecznej decyzji" - zapewni艂 unijny komisarz ds. konkurencji.
Poinformowa艂, 偶e KE kontynuuje 艣ledztwo w sprawie karteli zwi膮zanych z instrumentami pochodnymi denominowanymi w japo艅skich jenach, a tak偶e we frankach szwajcarskich.
Almunia podkre艣li艂, 偶e dzia艂alno艣膰 na rynkach finansowych wymaga przejrzysto艣ci i zdrowej konkurencji, co jest zasadnicz膮 kwesti膮, je艣li chodzi o przywr贸cenie zaufania do sektora finansowego, kt贸re jest z kolei niezb臋dne dla skutecznej walki ze skutkami kryzysu.
Jak wyja艣nia Komisja, instrumenty pochodne oparte o stop臋 procentow膮 (interest rate derivatives) takie jak swapy, kontrakty terminowe i opcje to produkty finansowe wykorzystywane przez banki lub firmy do zarz膮dzania ryzykiem zmiany st贸p procentowych.
Instrumenty pochodne oparte o stop臋 procentow膮 to produkty finansowe sprzedawane na ca艂ym 艣wiecie, odgrywaj膮 kluczow膮 rol臋 w gospodarce. Ich warto艣膰 jest pochodn膮 poziomu referencyjnej stopy procentowej takiej jak EURIBOR (stopa procentowa po偶yczek oferowanych na mi臋dzybankowym rynku pieni臋偶nym w strefie euro).
"Komisja ma obawy, 偶e te trzy banki mog艂y bra膰 udzia艂 w zmowie (...), kt贸ra mia艂a na celu zak艂贸cenie normalnego kszta艂towania si臋 element贸w cenowych instrument贸w pochodnych denominowanych w euro" - podano.
KE przypomnia艂a, 偶e w grudniu 2013 r. na艂o偶y艂a kar臋 w wysoko艣ci ponad 1 mld euro na cztery inne banki dzia艂aj膮ce w tym samym sektorze.
W grudniu 2013 roku Komisja Europejska ukara艂a osiem instytucji finansowych na 艂膮czn膮 kwot臋 1,7 mld euro za udzia艂 w nielegalnych kartelach na rynku instrument贸w pochodnych. Chodzi艂o o zmowy dotycz膮ce wska藕nik贸w EURIBOR i LIBOR.
Cztery banki uczestniczy艂y w kartelu dotycz膮cym instrument贸w pochodnych (interest rate derivatives) denominowanych w euro. By艂y to: Barclays, Deutsche Bank, Societe Generale i RBS. Pi臋膰 bank贸w (RBS, UBS, Deutsche Bank, JPMorgan, Citigroup) i jeden broker (RP Martin) uczestniczyli z kolei w dwustronnych kartelach zwi膮zanych z instrumentami pochodnymi denominowanymi w japo艅skich jenach. W przypadku instrument贸w pochodnych opartych na jenach banki manipulowa艂y wska藕nikami JPY LIBOR i TIBOR.
W sumie najwi臋ksza kara przypad艂a niemieckiemu Deutsche Bank, bo ponad 725 mln euro. Cztery banki przysta艂y na ugod臋 z KE, w zamian za co otrzyma艂y upust w karze. Kary w og贸le nie zap艂aci艂y Barclays i UBS, bo jako pierwsze ujawni艂y KE istnienie karteli. (PAP)