Rozprawa ws. Trynkiewicza odroczona do 3 marca
Do 3 marca rzeszowski sąd odroczył rozprawę ws. uznania Mariusza Trynkiewicza za osobę, z zaburzeniami psychicznymi zagrażającą innym, która po odbyciu kary musi być izolowana. Sąd ma przesłuchać dwóch świadków. Prawnik Trynkiewicza chce powołania nowych biegłych.
Rozprawa odbywała się za zamkniętymi drzwiami. Po wyjściu z sali pełnomocnik Trynkiewicza mec. Marcin Lewandowski poinformował, że sąd przyjął jego wniosek o przesłuchanie dwóch świadków.
Innym powodem odroczenia rozprawy - jak wyjaśnił - było to, że do sądu nie dotarły jeszcze wysłane przez niego uwagi i zastrzeżenia dotyczące opinii biegłych. Sporządzili je biegli psychiatrzy, psycholog i seksuolog, którzy zostali wezwani na poniedziałkową rozprawę.
"Złożyłem również wniosek o powołanie nowych biegłych w sprawie. Zobaczymy, jak ten wniosek zostanie rozpatrzony" - poinformował Lewandowski.
Dodał też, że jego zarzuty wobec opinii były zarówno natury merytorycznej, jak i formalnej. "Opinie były wydawane w trybie bardzo szybkim" - powiedział. Biegli - podnosił Lewandowski - powinni wydawać opinię na podstawie materiału dowodowego. Tymczasem dopiero w poniedziałek został on przyjęty przez sąd. Według Lewandowskiego sporządzenie opinii wcześniej było "nie do końca zgodne z prawem".
Mecenas poinformował, że Trynkiewicz był w poniedziałek przesłuchiwany przez sąd. Nie ujawnił jednak, co mówił.
Lewandowski powiedział, że jego klient wyraził chęć pełnej współpracy z lekarzami i specjalistami i dalszego leczenia nawet po opuszczeniu zakładu. Zapytany o doniesienia "Gazety Wyborczej" Lewandowski powiedział, że podczas żadnego spotkania Trynkiewicz nie mówił niczego nt. kastracji chemicznej.
Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka powiedział PAP, że "sąd podszedł do sprawy bardzo rzetelnie". Bodnar był obserwatorem rozprawy. Według niego, w świetle tego, co zostało przedstawione, sąd w poniedziałek nie za bardzo mógł orzec w tej sprawie, nawet jeśli bardzo by chciał. Jak dodał, pełnomocnik Trynkiewicza wysłał swoje zastrzeżenia do opinii biegłych w piątek wieczorem - w terminie przewidzianym przepisami.
Według informacji PAP argumentem pełnomocnika Trynkiewicza było m.in. wskazanie na konieczność przesłuchania w charakterze świadków terapeutów, którzy zajmowali się Trynkiewiczem w zakładzie karnym w Strzelcach Opolskich. Trynkiewicz dopiero od dwóch lat odbywa karę w zakładzie karnym w Rzeszowie, wcześniej wiele lat terapia była prowadzona w Strzelcach Opolskich.
Sąd włączył też do akt opinię sporządzoną przez HFPC. Fundacja uważa, że sędziowie powinni skierować pytanie do Trybunału Konstytucyjnego, czy ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi jest zgodna z konstytucją i Europejską Konwencją Praw Człowieka.
"Sąd cały czas ma możliwość zadania takiego pytania do TK, może przeprowadzić najpierw całe postępowanie dowodowe i dopiero wtedy uznać, iż ma wątpliwości i takie pytanie sformułować" - powiedział Bodnar.
Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Rzeszowie sędzia Marzena Ossolińska-Plęs powiedziała, że Trynkiewicz został poinformowany o terminie kolejnej rozprawy, ale jego ewentualne niestawiennictwo 3 marca "nie będzie tamowało rozpoznania sprawy".
Trzyosobowy skład sądu rozpatrywał wniosek dyrektora zakładu karnego w Rzeszowie, gdzie skazany odbywa karę, o uznanie Trynkiewicza za osobę z zaburzeniami psychicznymi, stwarzającą zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych i jego izolację. We wtorek Trynkiewiczowi - pedofilowi skazanemu w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców - kończy się kara 25 lat pozbawienia wolności.
Aby zapobiec wyjściu Trynkiewicza na wolność dyrektor więzienia w Rzeszowie wnioskował o tymczasową izolację - do czasu uprawomocnienia się decyzji uznającej go za osobę niebezpieczną. Jednak w ubiegłym tygodniu sąd zdecydował, że Trynkiewicz 11 lutego może wyjść z więzienia, ale ma być objęty na wolności działaniami operacyjno-rozpoznawczymi i nie może opuszczać kraju. Taka decyzja zapadła tytułem zabezpieczenia do czasu prawomocnej decyzji sądu o jego izolacji po odbyciu kary.
Decyzja ta nie jest jeszcze prawomocna. W poniedziałek dyrektor więzienia w Rzeszowie złożył na nią zażalenie. Wcześniej to samo zapowiedział pełnomocnik Trynkiewicza.
Sędzia Ossolińska-Plęs powiedziała, że do SO w Rzeszowie wpłynęło już zażalenie dyrektora zakładu karnego. "Zażalenie zostanie przekazane do rzeszowskiego sądu apelacyjnego" - dodała Ossolińska-Plęs.(PAP)