Wyrok ws. oświadczenia lustracyjnego Jana Tesmera
Jan Tesmer złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne w 2008 roku, w związku z pełnieniem przez niego funkcji wójta gminy Grudziądz – orzekł Sąd Okręgowy w Toruniu.
Sprawę do ponownego rozpatrzenia skierował Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Jan Tesmer został zarejestrowany jako tajny współpracownik o pseudonimie Jan. W ocenie toruńskiego sądu zabrakło jednak jednoznacznych dowodów pozwalających na stwierdzenie, że oskarżony podjął faktyczną współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa w 1978 roku. Sama deklaracja o współpracy z byłymi organami bezpieczeństwa państwa nie jest wystarczająca, aby stwierdzić współpracę - uzasadniała wyrok sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu Marta Gutkowska.
Sąd Okręgowy w Toruniu w 2013 roku uznał, że Jan Tesmer złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne i orzekł wobec niego utratę prawa wybieralności w wyborach parlamentarnych i samorządowych na okres 3 lat. Obronna wniosła apelację. Dzisiejszy wyrok można uznać więc za korzystny dla byłego już wójta gminy Grudziądz. Od początku twierdziłem, że nie współpracowałem z organami Służby Bezpieczeństwa Państwa – powiedział Polskiemu Radiu PiK obecny w sądzie Jan Tesmer.
Wyrok jest nieprawomocny. O wniesieniu apelacji śledczy IPN zdecydują po zapoznaniu się z pisemnym uzasadniłem dzisiejszego orzeczenia sądu.