Pierwsza sesja włocławskiej Rady Miasta
Na pierwszej sesji zebrała się 1 grudnia włocławska Rada Miasta nowej kadencji. Inauguracyjne spotkanie radnych - zgodnie z procedurą - zwołał komisarz wyborczy.
Obrady prowadził radny senior, czyli najstarszy wiekiem członek rady miasta. We Włocławku to przewodniczący samorządu zakończonej kadencji, 72-letni Stanisław Wawrzonkowski z SLD.
Radni złożyli ślubowanie i wybrali przewodniczącego nowej kadencji. Funkcje tę powierzono liderowi największego klubu w nowej radzie Włocławka, Jarosławowi Chmielewskiemu z PiS.
Prawo i Sprawiedliwość ma najliczniejszy klub we włocławskim samorządzie. Jednak do sprawowania władzy absolutnej niezbędna była koalicja z Platformą Obywatelską. Oba ugrupowania taki mariaż zapowiadały już w trakcie kampanii wyborczej. Jednak tuż przed drugą turą wyborów samorządowych centrala PiS sprzeciwiła się temu, by zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości poparli we Włocławku kandydata Platformy Obywatelskiej.
"Ten zakaz nie dotyczy jednak koalicji w radzie i dlatego koalicja ta powstała - deklaruje Jarosław Chmielewski"
Wyniki głosowań istnienie koalicji potwierdziły. Właśnie głosami koalicji Jarosław Chmielewski objął funkcję szefa Rady Miasta, zaś Joanna Borowiak z PiS, Ewa Szczepańska i Rafał Sobolewski z Platformy Obywatelskiej zostali nowymi wiceprzewodniczącymi. Koalicja posiada łącznie 16 mandatów oraz swojego prezydenta. Sojusz Lewicy Demokratycznej z dziewięcioma mandatami, po ośmiu latach rządzenia Włocławkiem przeszedł do opozycji.
W trakcie pierwszej sesji Rady Miasta obecni byli dwaj prezydenci Włocławka: kończący urzędowanie Andrzej Pałucki z SLD, który zdobył mandat radnego i zostanie szefem klubu lewicy w radzie miasta, oraz nowo wybrany prezydent Marek Wojtkowski z Platformy Obywatelskiej, który zgodnie z zapowiedzią stawił się w ratuszu na pierwszej sesji samorządu nowej kadencji.