Akcja edukacyjna przeciwko wszawicy
"Wszawica - jak pokonać mity, wstyd i pasożyty?" - akcję edukacyjną pod takim hasłem rozpoczyna kujawsko-pomorski Sanepid. Realizacja akcji obejmuje szkolenia dla nauczyciel oraz przekazywanie materiałów informacyjnych szkołom i przedszkolom.
"Przypadki wszawicy zdarzają się coraz częściej, ale tak naprawdę inspektorzy sanitarni mają związane ręce. Nie mogą nawet rejestrować ognisk choroby" - narzeka Krystyna Błażejewska, rzeczniczka Sanepidu w Bydgoszczy. Jak mówi - "szefowie szkół i przedszkoli telefonują dopiero wtedy, kiedy potrzebują pomocy, bo nie dają sobie rady z powracającą wszawicą u dzieci".
W 2014 roku inspektorzy Sanepidu odebrali już kilkanaście zgłoszeń od zaniepokojonych rodziców lub nauczycieli. W roku 2013 było to kilkadziesiąt zgłoszeń... ale to tylko te ujawnione.
Wesz ma naturę kosmopolity - pojawia się w każdej strefie klimatycznej. Niesłusznie kojarzona jest z brudem i patologią. Może zaatakować każdego.
Wesz pokonuje odległość 23 cm w ciągu minuty, czyli w takim czasie przechodzi z głowy na głowę.
Jest też optymistyczna informacja - wszawicę można bardzo szybko i łatwo zlikwidować. Na rynku dostępne są skuteczne środki produkowane często na bazie ziół.