17 młodych sokołów wędrownych trafi do środowiska naturalnego pod Włocławkiem
Ciekawe wydarzenie przyrodnicze w podwłocławskich lasach. Do naturalnego środowiska wypuszczone będą młode sokoły wędrowne.
To gatunek ściśle chroniony. Bez pomocy człowieka nie miałby szans na odbudowanie swojej populacji. W Polsce zajmuje się tym stowarzyszenie "Sokół".
Na wybranych wysokich sosnach budowane są sztuczne gniazda, w których umieszcza się młode ptaki z hodowli zamkniętej. Sokoły są tu dokarmiane i przetrzymywane do czasu, w którym gotowe są do pierwszych lotów. Wtedy gniazdo zostaje otwarte i sokoły zaczynają żyć dzikim życiem.
W metodzie tej ważne jest, że młode sokoły pochodzące z hodowli, same zakładają swoje gniazda na drzewach. W przeszłości sztuczne gniazda budowano na kominach i dachach wysokich budynków.
W efekcie sokoły własne gniazda również zakładały w takich miejscach. Stąd obecność sokołów na dachu budynku giełdy w Warszawie, na Pałacu Kultury, czy kominie włocławskiego Anwilu. Tymczasem najbardziej naturalna jest właśnie populacja nadrzewna.
Stowarzyszenie "Sokół" umieściło w naturze już ponad 300 tych ptaków. Część z nich założyła własne gniazda. W czwartek na terenie podwłocławskiego leśnictwa Kukawy do sztucznych gniazd na sosnach trafi 17 młodych sokołów.