Ciechocińskie tężnie kandydatami na listę UNESCO. Resort zrobił pierwszy krok
Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do wpisania go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
„Komitet [ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego] uznaje, że wyjątkowa uniwersalna wartość (OUV), autentyczność i integralność, oraz zidentyfikowane atrybuty powyższych obiektów i/lub zespołów zabytkowych spełniają kryteria wyznaczone przez Komitet Światowego Dziedzictwa dotyczące budowania reprezentatywnej, zrównoważonej i wiarygodnej Listy światowego dziedzictwa” – czytamy w przyjętej przez komitet uchwale.
Wśród obiektów tworzących zespół zabytkowej warzelni soli, które zostały wskazane we wniosku, są tężnie solankowe, budynek warzelni soli, podziemna komora ujęcia solanki, nadziemna otwarta instalacja Grzybek i przepompownia. Ciechociński kompleks, działający w oparciu o technologie i urządzenia funkcjonujące od ubiegłego stulecia, jest jedynym historycznym zespołem nieprzerwanie warzącym sól w skali przemysłowej w Europie, a jego charakterystyczne elementy – tężnie solankowe – stanowią największy tego typu zespół na Starym Kontynencie. Ich modernizacja zakończyła się w 2023 roku.
– To dla nas historyczny moment i wielki powód do dumy. Zespół Warzelni Soli to serce uzdrowiskowej tradycji Ciechocinka, symbol naszej tożsamości i dziedzictwa. Fakt, że został doceniony na szczeblu krajowym i wskazany jako kandydat do UNESCO, otwiera przed nami nowe możliwości rozwoju, promocji i ochrony tego wyjątkowego miejsca. Teraz przed nami ciężka praca, by udowodnić tę unikatowość przed Komitetem Światowego Dziedzictwa UNESCO – podkreśla burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz.
Rekomendacja otwiera drogę do wpisania zespołu tężni na krajową listę informacyjną, która jest podstawą do przygotowania nominacji do Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu. Dalszej oceny dokonują eksperci z Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (International Council on Monuments and Sites, ICOMOS) i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (International Union for Conservation of Nature, IUCN). Decyzja o wpisie zapada podczas corocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.
Tężniami solankowymi, fontanną Grzybek i Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego administruje marszałkowska spółka Uzdrowisko Ciechocinek.
źródło: informacja prasowa UMWK-P