Tydzień Walki z Rakiem w Kujawsko-Pomorskim NFZ. Cenne porady i badania!
Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest co roku 4 lutego. Wojewódzki oddział NFZ tradycyjnie już zaprasza na spotkanie z amazonkami, z psychoonkologiem. W programie m.in. badanie znamion, zapisy na kolonoskopię, a także porady dotyczące badań USG i mammografii.
- Celem tych wydarzeń jest zwiększenie świadomości na temat nowotworów, promowanie profilaktyki, wczesnej diagnostyki i leczenia – podkreśla dr Agnieszka Bańkowska, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy. - Nie przegapmy tej okazji, by dowiedzieć się więcej o profilaktyce i zadbać o swoje zdrowie – zachęca dr Bańkowska.
Tydzień Walki z Rakiem w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ:
- wtorek 4 lutego – spotkania z Amazonkami. W K-P OW NFZ w Bydgoszczy, w godz. 10:00 – 13:00 przy stanowisku informacyjno – edukacyjnym czekać będą ekspertki z Bydgoskiego Stowarzyszenia Amazonek „Łuczniczka”, a w Delegaturze NFZ we Włocławku, w godz. 10:00 – 14:00 przy stanowisku informacyjno – edukacyjnym czekać na panie będą ekspertki ze Stowarzyszenia Amazonek we Włocławku.
- Na stanowiskach (Bydgoszcz i Włocławek): informacje dotyczące profilaktyki raka piersi, edukacja w zakresie badania USG i mammografii, instruktaż samobadania piersi na fantomach, 12 zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, możliwość rozmowy indywidualnej z ekspertem, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, podstawowe pomiary na analizatorze składu ciała, konsultacje z doradcami ds. profilaktyki i promocji zdrowia, EKUZ „od ręki”.
- środa 5 lutego – spotkanie z psychonkologiem - pomoc psychoonkologiczna w chorobach nowotworowych dla pacjentów i ich rodzin, Sala Obsługi Klientów K-P OW NFZ, ul. Łomżyńska 33 w Bydgoszczy, w godzinach 10.00-13.00.
- Na stanowisku informacyjno-edukacyjnym ekspert - mgr Renata Pałaszyńska, psychoonkolog z Zakładu Psychologii Klinicznej z Centrum Onkologii im. Łukaszczyka w Bydgoszczy. Ekspert wyjaśni: do kogo jest skierowana pomoc psychoonkologiczna? Kto może z niej skorzystać? Gdzie zgłosić się po pomoc? Na czym polega terapia psychoonkologiczna? Kim jest psychoonkolog oraz podstawowe pomiary w Kiosku Profilaktycznym, konsultacje z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
- piątek 7 lutego – dermatoskopowa ocena znamion skórnych w Sali Obsługi Klientów K-P OW NFZ w Bydgoszczy, przy ul. Łomżyńskiej 33, w godz. 10:00 – 13:00 czekać będą specjaliści z Centrum Onkologii im. Łukaszczyka w Bydgoszczy: dr Tomasz Mierzwa – kierownik Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy - dermatoskopowa ocena zmian skórnych jako profilaktyka nowotworów skóry, powstanie także stanowisko edukacyjno – informacyjne, na którym specjaliści z Centrum Onkologii będą edukować w zakresie profilaktyki nowotworów oraz będzie możliwość rejestracji na bezpłatną kolonoskopię w ramach Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego.
Tematowi walki z nowotworem poświęcona jest także „Rozmowa Dnia" we wtorek, 4 lutego. Gościem Adriany Andrzejewskiej-Kuras będzie dr n. med. Tomasz Mierzwa, koordynator Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Początek, godz. 8:30.