W dwa lata zespół pałacowo-parkowy w Nawrze odzyska blask i stanie się muzeum
Zaczyna się remont konserwatorski i działania rewitalizacyjno-odtworzeniowe w zespole pałacowo-parkowym w podtoruńskiej Nawrze. Powstanie tam muzeum ziemiaństwa i wsi. Umowa z wykonawcą prac podpisana.
Klasycystyczny pałac w Nawrze, lokalna perła architektury klasycystycznej, został zbudowany w latach 1798–1805 dla Konstantego Kruszyńskiego, a następnie przebudowany na potrzeby rodziny Sczanieckich. W czasie II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców.
Misję odrestaurowania parku i pałacu w Nawrze, które latem 2022 roku zostały przez rodzinę Sczanieckich oficjalnie przekazane samorządowi województwa, marszałek Piotr Całbecki powierzył Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Dziedzictwa, które jest instytucją powołaną m.in. do przeprowadzenia tego przedsięwzięcia.
Generalnym wykonawcą inwestycji została Firma Budowlana Dolmar. Podpisy na umowie złożyli 9 grudnia dyrektor Centrum Dziedzictwa Marek Rubnikowicz i prezes firmy Grzegorz Jasiński. Dolmar, którego kontrakt opiewa na 39 mln złotych ma na realizację przedsięwzięcia 24 miesiące.
Oficjalna nazwa przyszłej placówki kulturalno-edukacyjnej to Muzeum Ziemiaństwa im. Rodziny Sczanieckich.
Więcej w relacji Moniki Kaczyńskiej.