Święto zakochanych w regionie! Moc atrakcji na walentynki i nie tylko [przewodnik na weekend]

2025-02-14, 11:45  Redakcja
Walentynkowa atmosfera najbardziej widoczna będzie w Chełmnie, ale nie tylko. W jakich miejscach mogą świętować zakochani?/fot: archiwum

Walentynkowa atmosfera najbardziej widoczna będzie w Chełmnie, ale nie tylko. W jakich miejscach mogą świętować zakochani?/fot: archiwum

Ten weekend zdominowało jedno wydarzenie: walentynki! Tradycyjnie stolicą świętowania jest Chełmno, gdzie uroczystości potrwają kilka dni. Jednak zakochani spędzą czas w wielu innych miejscach. Oprócz tego, w regionie odbędzie się wiele koncertów i spektakli.

BYDGOSZCZ

Psialentynki
piątek, 14 lutego, godz. 11:00, Schronisko dla zwierząt, ul. Grunwaldzka 298
To niepowtarzalna okazja, aby znaleźć swoją Psialentynkę! W tym wyjątkowym dniu każda osoba, która przyniesie coś z walentynkowego menu będzie mogła bez wcześniejszego zapisu zabrać naszego Podopiecznego na spacer. Dużego, małego, starszego, młodszego, energicznego, zdystansowanego, znającego wszystkie sztuki czy takiego, który nawet za wszystkie przysmaki świata nikomu łapy nie poda, dziewczynę czy chłopaka.

Walentynkowe zwiedzanie i warsztaty mydlane

piątek,14 lutego, godz. 16:00, Muzeum Mydła i Historii Brudu, ul. Długa 13
Nietypowe, bo Walentynkowe (będzie pikantniej, niż zwykle) zwiedzanie w Muzeum Mydła i Historii Brudu. To niezwykła okazja dla zakochanych, pragnących odkryć fascynujący świat czystości i brudu z miłosnymi aspektami. A przed zwiedzaniem oczywiście warsztaty, podczas których zmydlicie sobie glicerynowe serca.

Boskie Walentynki 2025
piątek, 14 lutego, godz. 17:00, Boska Wenecja, ul. Poznańska 8-10
Wieczór pełen romantyzmu, w trakcie którego Goście będą delektować się wykwintnym menu przygotowanym specjalnie na tę okazję, przy akompaniamencie muzyki na żywo. Niezapomniane muzyczne wrażenia zapewni trio: Sylwester Bugajak – gitara, Neema Rae – wokal i Krzysztof Szuca – instrumenty perkusyjne, którzy wykonają jazzowe, popowe i latynoskie utwory miłosne. To doskonała okazja, aby uczcić miłość w wyjątkowym otoczeniu.

Wernisaż wystawy „Moździerz i pędzel”
piątek, 14 lutego, godz. 17:00, Apteka „Pod Łabędziem”, ul. Gdańska 5
Cykl wystaw Moździerz i pędzel będzie poświęcony związkom między sztuką a farmacją i medycyną. Celem jest ukazanie zainteresowań artystów tematyką szeroko związaną z działalnością Apteki pod Łabędziem. Zawierać się w nim będą tematy nie tylko ukazujące pracę i działalność farmaceutów oraz medyków, ale również kontekst dziejowy i kulturowy. Wystawa otwierająca cykl będzie poświęcona przedstawieniu roślin wykorzystywanych w lecznictwie i kosmetologii. Punktem wyjścia będzie ukazanie judeochrześcijańskiej wizji świata i Chrystusa jako dawcy wszelkiego dobra (lekarstwa) w obrazie Ignacego Bulli Chrystus jako aptekarz.

Jak Zabłocki na mydle – spektakl komediowy
piątek, 14 lutego, godz. 17:5, Kinoteatr Adria, ul. Toruńska 30
Pamiętacie Alutkę i Jędrulę? Joanna Trzepiecińska i Tomasz Dedek znowu razem! Dwoje wyjątkowych aktorów ponownie gra małżeństwo, które nie rozumie się od lat. Czy szalony eksperyment pomoże im to zmienić? Komedia Teatru Gudejko, znanego z takich hitów jak „Nerwica natręctw”, „Goło i wesoło” i „Berek, czyli upiór w moherze”. „Jak Zabłocki na mydle” to zwariowana komedia autorstwa Jacka Popplewella w brawurowej adaptacji i reżyserii Jerzego Hutka. To opowieść dla wszystkich, którzy kiedykolwiek marzyli o zrzuceniu jarzma codziennych stereotypów.

Wykład o gen. Stefanie „Grocie” Roweckim
piątek, 14 lutego, godz. 17:30, Delegatura IPN, ul. Wincenty Teskowej 1
Wykład dr. Marka Szymaniaka o dowódcy AK gen. Stefanie Roweckim „Grocie”, który odbędzie się 14 lutego 2025 r. w siedzibie Delegatury IPN w Bydgoszczy. Organizatorem wydarzenia jest Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy.

Koncert walentynkowy Rysia Gajewskiego
piątek, 14 lutego, godz. 18:00, Światłownia, ul. Św. Trójcy 15
Ryś Gajewski zaprasza na swój koncert, złożony głównie z piosenek o miłości. Artysta nietuzinkowy, pełen profesjonalizm wykonania, a zatem klimat koncertu na gwarantowanym, bardzo wysokim poziomie. Ryś Gajewski – gitarzysta, wokalista, autor tekstów i kompozytor, jego przygoda muzyczna trwa od wielu lat. Początkowo jako bassman tworzył formacje rockowe i bluesowe. Od kilku lat zapałał miłością do tworzenia własnych piosenek autorskich. Bawiąc się muzyką i dźwiękami gitary, tworzy na żywo przy pomocy loopera z rytmicznym podkładem własnego beat boxu swoje wersje znanych utworów polskiego popu i rocka, jak również mniej znane, autorskie piosenki o nieprzeciętnych tekstach.

Madagaskar – musicalowa przygoda
piątek, 14 lutego, godz. 18:00, Teatr Kameralny, ul. Grodzka 14-16
Murowany hit: musicalowa wersja znanego filmu animowanego, w którym zwierzęta uciekają z nowojorskiego zoo i dopływają na wyspę, na której rządzi sam Król Julian. Tak, dokładnie ten, który wygina śmiało ciało. Zresztą nie tylko on będzie wyginał ciało w tym roztańczonym i dynamicznym spektaklu. Wierzymy, że i nasi widzowie dadzą się porwać dynamicznym rytmom płynącym prosto z Madagaskaru. Reżyserem spektaklu jest Jerzy Jan Połoński, który wyreżyserował również m.in. „Footloose”, „Pippina”, „Piękną i bestię” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, „Opowieść wigilijną” w Teatrze Miejskim w Gliwicach i „Dzieci z Bullerbyn” w Teatrze Pinokio w Łodzi. Dorosłym bydgoszczanom może być znany z bardzo popularnej inscenizacji „Wesołej wdówki” w Operze Nova.

Bookpresso z Margotą Kott
piątek, 14 lutego, godz. 18:00, Kawiarnia Zakładka, ul. Gdańska 5
Pogawędka przy kawie o książkach z Margotą Kott, toruńską autorką kryminałów, powieści psychologicznych i literatury dziecięcej. Uczestnicy porozmawiają o tym, czy w dobrej książce powinno znaleźć się miejsce na miłość, a przyjrzymy się zwłaszcza powieści kryminalnej. Kto jak kto, ale Margota z pewnością udzieli wyczerpujących odpowiedzi, w końcu jest także autorką naukowego poradnika "Kompendium wiedzy dla autorów kryminałów".

Muzyka do filmu „Znachor”
piątek, 14 lutego, godz. 19:00, Filharmonia Pomorska
27 września 2023 roku miała miejsce premiera najnowszej ekranizacji powieści Znachor. Sukces tego filmu to nie tylko znakomici aktorzy i piękne zdjęcia, ale również muzyka, która buduje nastrój i wprowadza widzów w odpowiednie emocje. Warto wspomnieć, że w nagrywaniu ścieżki dźwiękowej udział wzięły artystki z Bydgoszczy i okolic, które tworzą zespół etniczny SVAHY. Muzyka napisana przez Pawła Lucewicza wyróżnia się subtelną harmonią i głębią emocji. Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Radosław Labahua – dyrygent. Zespół SVAHY: Małgorzata Żurańska-Wilkowska – lira korbowa, śpiew, Ewa Pater – suka biłgorajska, śpiew, Patrycja Cywińska-Gacka – bęben obręczowy, śpiew, Katarzyna Gacek-Duda – flet basowy i flety etniczne, Marcel Baliński – fortepian, Maria Holka – sampler, śpiew, Tytus Hołdys (RMF Classic) – prowadzenie.

Animore mio vol. 3
piątek, 14 lutego, godz. 19:00, Miejskie Centrum Kultury, ul. Marcinkowskiego 12-14
Selekcje „Animore mio” vol. 3, pełna będzie miłosnych rozterek, pragnień i mniej lub bardziej romantycznych zwrotów akcji. Randki, związki i miłość niosą ze sobą przecież całe spektrum emocji i sytuacji. Niech pierwszy rzuci poduszką-sercem ten, kto nigdy nie ukrywał przed drugą osobą pewnych elementów swojej osobowości. Czy komuś obcy jest partnerski taniec w rytm znudzenia, obowiązków i nawyków, które niekoniecznie uwielbia ukochany? Będzie też o poważnych sprawach, trudnych rozstaniach, tych chwilowych i tych ostatecznych.

VII Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych
sobota, 15 lutego, godz. 10:00, Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze, ul. Gdańska 187
To wyjątkowa okazja, by spędzić czas w gronie miłośników czworonogów i podziwiać różnorodność ras. W programie: Pokazy psów w różnych kategoriach i Stoiska z akcesoriami, karmą i gadżetami dla pupili.

Ceramika dla każdego
sobota, 15 lutego, godz. 11:00, ul. Toruńska 28
Dzieci wraz z opiekunami popracują w glinie, w materiale, który jest bardzo plastyczny i przyjazny, a po wypaleniu trwały. Poznają także techniki formowania prostych form użytkowych. Wypalone prace będą malowane i zabierane do domu. Na zajęciach powstaną figurki, płaskorzeźby, a także formy użytkowe, jak kubki, doniczki czy wazony.

V Mistrzostwa Bydgoszczy w lotach samolotów z papieru
sobota, 15 lutego, godz. 11:00, Szkołą Podstawowa nr 34, ul. Opławiec 157
Zasada jest prosta, należy zbudować z kartki papieru A4 taki samolot, który najdalej poleci. Rywalizacja odbędzie się w trzech kategoriach wiekowych, start z pasa startowego w sali gimnastycznej SP 34 w Opławcu.

Warsztaty „zero waste”
sobota, 15 lutego, godz. 11:00, CH Auchan, ul. Rejewskiego 3
Wszystkich, którym bliski jest ekologiczny styl życia, Centrum Handlowe Auchan Bydgoszcz zaprasza na kolejne warsztaty z cyku „W dobre ręce” oraz targi produktów ekologicznych. W najbliższą sobotę 15 lutego będzie można przekonać się, że z pozornie nieprzydatnych przedmiotów można wykonać pomysłowe dekoracyjne figurki, a na targach zdobyć wiele inspiracji na życie w rytmie natury. Wstęp wolny. Kreatywnym działaniom będzie towarzyszył lubiany przez klientów Centrum Handlowego Auchan Bydgoszcz jarmark produktów ekologicznych. Rzemieślnicy i handlowy z okolicy zaprezentują swoje wyroby i chętnie odpowiedzą na pytania odwiedzających. Stoiska będą czynne od godziny 11:00 do godziny 18:00.

Kraina lodu z natury i odzysku
sobota, 15 lutego, godz. 11:00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Długa 39
Kraina lodu z natury i odzysku – warsztaty recyklingowe dla rodzin z dziećmi. Korzystając z plastrów drewna, tektury i innych surowców wtórnych, uczestnicy stworzą malowniczy zimowy krajobraz. Własnoręcznie wykonana pokryta śniegiem wioska oczaruje każdego – stanie się ciepłym akcentem w domu i wprowadzi magiczny klimat.

Spotkanie z Open Doors
sobota, 15 lutego, godz. 12:00, ul. Pomorska 57
Co siódmy chrześcijanin cierpi prześladowania ze względu na wiarę w Chrystusa. To nie są tylko smutne statystyki. Za tymi liczbami kryją się konkretne twarze osób, każdy ze swoją osobliwą historią cierpienia za wiarę. Na prelekcji poznacie twarze kilkoro z nich z różnych krajów jak np. Ji-Ho z Korei Północnej, która w cudowny sposób poznała Jezusa. Za to w jej kraju można stracić życie, ale wielu chrześcijan ryzykuje, byle tylko dochować wiary i dzielić się nią z innymi. Jest jednak nadzieja dla prześladowanego Kościoła, którą my możemy im zanieść. Jest również przesłanie i pokrzepienie, z którym zostawiają nas nasi bracia i siostry uciskani za wiarę. Zapraszamy na spotkanie, aby móc wsłuchać się w głos prześladowanych chrześcijan. Spotkanie poprowadzi Izabela Polańska - prelegentka międzynarodowej i międzywyznaniowej organizacji Open Doors, która pomaga prześladowanym chrześcijanom w ponad 70 krajach. Jej pragnieniem jest, aby każdy wierzący w Chrystusa mógł poznać historię swojego brata i siostrę cierpiących prześladowania ze względu na wiarę, aby otoczyć go przede wszystkim modlitewnym wsparciem i zmobilizować do konkretnego wsparcia.

Festiwal kuchni azjatyckiej
sobota i niedziela, 15-16 lutego, SISU Arena, ul. Toruńska 59
Już wkrótce Hala SISU Arena w Bydgoszczy zamieni się w gwarny azjatycki bazar, na którym będzie można spróbować bardzo wielu różnorodnych dań kuchni Wschodniej a także skorzystać z oferty wystawców związanych z kulturą Wschodu. Znajdą się między innymi: japońskie kosmetyki naturalne, oryginalne gry planszowe, karty, manga, koszulki, figurki, ręcznie wyrabianą ceramikę japońską, świece, rękodzieło oraz wiele innych. W strefie gastronomicznej czekać będzie doskonałe sushi, delikatne owoce morza, aromatyczny pad thai, curry, gruzińskie chaczapuri, koreańskie bowle i wiele innych pyszności, które na pewno zachwycą podniebienia.

Festiwal Piwa, Wina i Nalewek
sobota i niedziela, 15-16 lutego, SISU Arena, ul. Toruńska 59
To prawdziwa gratka dla miłośników trunków rzemieślniczych. Wystawią się najlepsze browary, winnice, oraz producenci alkoholi craftowych. Na miejscu będzie można spotkać prawdziwych pasjonatów prezentujących swoje wyroby. Będzie można z nimi porozmawiać, degustować ich wyroby oraz je zakupić. Odwiedzający będą mogli spróbować pysznych i aromatycznych trunków craftowych: piwa, wina, miody pitne, nalewki, cydry i nie tylko.

Festiwal słodyczy
sobota i niedziela, 15-16 lutego, SISU Arena, ul. Toruńska 59
SISU Arena w Bydgoszczy stanie się najsłodszym miejscem na całym świecie. Kusić będą czekoladowe fontanny, oraz rzemieślnicze wyroby czekoladowe, Tureckie baklawy oraz chałwy, Polskie owoce w czekoladzie, Hiszpańskie paluchy churros, a także rzemieślnicze miody, praliny, ciasta, lizaki i wiele wiele innych pysznych słodkości. To wszystko będzie można popić wyśmienitą kawą prosto z najlepszych polskich palarni kawy. Będzie słodko, smacznie i przyjemnie.

Malarstwo dla dorosłych – warsztaty
sobota, 15 lutego, godz. 18:00, Centrum Kreatywności Jezuicka 20
Uczestnicy zajęć nauczą się podstaw lub rozwiną swoje umiejętności w malarstwie.

Momenty Acoustic – koncert walentynkowy
sobota, 15 lutego, godz. 19:30, Bierhalle, ul. Jagiellońska 41
Na specjalny koncert walentynkowy „Mężczyźni o miłości 3.0” składa się starannie dobrany i przemyślany repertuar. Bydgoscy muzycy zaprezentują własne interpretacje utworów Lady Pank, Erica Claptona, Perfectu, Elvisa Presleya, Stinga. Wśród nich znajdą się zarówno ballady i klasyczne "wyciskacze łez", jak również piosenki, które do tematu miłości podchodzą z delikatnym przymrużeniem oka. Krótko mówiąc, zapowiada się wieczór pełen wzruszeń, tańca i dobrej zabawy.

Serca i landrynki: słodkie walentynki – warsztaty dla dzieci
niedziela, 16 lutego, godz. 11:00, Kawiarnia Zakładka, ul. Gdańska 5
Czy walentynki to święto zarezerwowane dla zakochanych? A może jest również okazją do powiedzenia bliskim osobom jacy są ważni, do wprowadzenia żywych kolorów do zimowej aury i upieczenia pysznych ciasteczek? Wspólna zabawa dla dzieci przy tworzeniu kolorowych walentynkowych wypieków.

Koza w Pałacu Ostromecko
niedziela, 16 lutego, godz. 12:00, Zespół Pałacowo-Parkowy Ostromecko
Osoby wychowane na Kujawach pamiętają „Chodzenie z kozą” . Karnawałowi przebierańce smarujący sadzą, wirujący w tańcu z przechodniami, grający na akordeonach, smykach i śpiewający zapustowe numery byli także znani na Pałukach i w Wielkopolsce. Obrzęd ten, o przedchrześcijańskiej genezie, związany był z magią wegetacyjną i płodnościową. Podobnie, jak kolędowanie okresu Bożego Narodzenia, wywodzi się z pogańskich świąt przełomu zimy i lata oraz Starego i Nowego Roku. Tradycyjnie uczestnikami Kozy byli mężczyźni, którzy w przebraniach i z maszkarami zwierzęcymi w rękach wędrowali od domu do domu. Kukły symbolizowały siły wegetacyjne i spełniały funkcje magiczne – ich obecność miała pobudzić przyrodę i spowodować szybkie nadejście wiosny.

Szwaj & Brzostowski – koncert walentynkowy
niedziela, 16 lutego, godz. 16:00, Zespół Pałacowo-Parkowy Ostromecko
„Szwaj & Brzostowski” to nowoczesny i nietypowy jazzowy duet. Brzmienie fortepianu i akustycznej perkusji muzycy obficie dopełniają wokalem i elektroniką. Projekt powstał jako muzyczna odnoga flagowego Jacek Szwaj Trio, ale zorientowana wyłącznie na jazzowe reinterpretacje muzyki pop, muzyki filmowej czy klasycznej. Idea powstania programu „Polish Gentlemen” zrodziła się zupełnie przypadkiem, podczas koncertów instrumentalnych Jacek Szwaj Trio. Bardzo często wychodząc na scenę na tzw. bisy, łamią konwencję typowego nowocześnie zaangażowanego jazzu, który na co dzień wykonują i przedstawiają publiczności świeże aranżacje znanych polskich przebojów.

TORUŃ

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej „Galerii Malarstwa i Rzeźby Polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku”
piątek, 14 lutego, godz. 14:00, Ratusz Staromiejski
Uczestnicy zapoznają się z historią sztuki polskiej, poznają jej poszczególne nurty oraz epoki; będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat tak wybitnych artystów jak: Jan Matejko, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Julian Fałat, Andrzej Wróblewski, Tadeusz Kantor czy Zdzisław Beksiński, których dzieła znajdują się w kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Piosenki Niespełnionej Miłości
piątek, 14 lutego, godz.16:00, Ognisko Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza, Rynek Staromiejski 7
X Miejski Konkurs Wokalny dla młodzieży w wieku 13-19 lat. Prezentacje wokalne oraz ogłoszenie wyników konkursu.

Walentynkowa filmobudka
piątek, 14 lutego, godz. 17:00-21:00, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Przenieście się w świat kultowych filmowych duetów i uwiecznijcie swój związek w magicznej scenerii. Wstęp wolny.

Wysokofunkcyjność – wernisaż wystawy prac Natalii Wiśniewskiej
piątek, 14 lutego, godz. 17:00, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20
Wpisując się w tytuł wystawy i będąc wierną swojej wysokofunkcyjnej naturze, Natalia Wiśniewska postara się być jak najczęściej obecna w przestrzeni wystawy. Pragnie odpowiedzieć na wszelkie pytania, przy okazji pobyć, porysować, popisać, potworzyć. Bądź tylko pobyć. W razie, gdyby akurat ktoś nie trafił na Nią, pozostawia swój mail i numer telefonu, do dyspozycji każdego zainteresowanego. Wstęp wolny.

Walentynki: Toruń, boombox, miłość i Wy
piątek, 14 lutego, godz. 17:00, Rynek Staromiejski
Bezpłatne wydarzenia walentynkowe w przestrzeni centrum Torunia: godz. 17:00-18:00 - atrakcje dla zakochanych – kisscam, godz. 18:00-20:.00 Boombox - DJ set WRB, VJ set Radek Deruba, godz. 20:00-21:00 - atrakcje dla zakochanych – kisscam.

Mozaika Uczuć - warsztaty kreatywne
piątek, 14 lutego, godz. 17:30, Centrum Kultury Dwór Artusa – filia Dom Muz Podgórz, ul. Poznańska 52
Okazja do zanurzenia się w klimacie hiszpańskiej i portugalskiej sztuki użytkowej podczas międzypokoleniowych warsztatów walentynkowych. Powstaną małe dzieła sztuki, inspirowane wzornictwem kolorowych azulejos – tradycyjnych kafli ceramicznych, które od wieków zdobią ściany i place Półwyspu Iberyjskiego. Uczestnicy wykonają swój unikatowy kafelek, który stanie się niepowtarzalnym magnesem. Warsztaty przeznaczone dla par i dla osób, które chcą spędzić ten dzień w twórczej atmosferze. Prowadzenie: Joanna Łagan.

Zakochaniec – koncert taneczny
piątek, 14 lutego, godz. 18:00, Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Przedzamcze 11/15
Wystąpią: Teatr Tańca AKRO z MDK, którego założycielką i choreografką jest Joanna Miś-Fudali, oraz Zespół Tańca Współczesnego Eter z OPP Dom Harcerza działający pod kierunkiem Marty Pańki. Taniec jest doskonałym sposobem na pokazanie miłości, ponieważ łączy w sobie muzykę, ruch i emocje. Wstęp wolny.

Biochemia Miłości - warsztaty dla dorosłych
piątek, 14 lutego, godz. 18:00-20:00, Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, ul. Łokietka
Co sprawia, że zakochujemy się w innej osobie? Co się dzieje w naszym organizmie na początku romantycznej relacji, a co po kilku latach? Na te pytania odpowiada nauka. Wydarzenie dla osób dorosłych.

„Titanic” – spektakl
piątek, 14 lutego, godz. 18:00, Teatr im. Wilama Horzycy, ul. Wały gen. Sikorskiego 6
Titanic jeszcze przed pierwszym – i ostatnim – rejsem zyskał przydomek niezatapialnego. Słynny transatlantyk stał się metaforą świata ludzkich pragnień i snów o potędze, wieżą Babel przetrawioną przez popkulturę. Ta ponad 100-letnia historia w Teatrze Horzycy zyska nowe spojrzenie złożone z miłosnych historii i pastiszowego humoru z katastrofą w tle. W spektaklu Michała Siegoczyńskiego romanse i inspiracje kultowym filmem Jamesa Camerona będą mieszać się z tragicznymi losami pasażerów i krytyką podziałów społecznych.

To nie ja byłam Ewą – wernisaż wystawy
piątek, 14 lutego, godz. 18:00, Wejściówka, Plac Teatralny 1
To nie jest typowa wystawa jednego autora. To jest wystawa jednej modelki. Wielu fotografów, wiele lat pozowania, a ona wciąż jedna. Ewa Zając pozuje od ... niech lepiej powie o tym sama - na wernisażu.

Dyplom 2024 – wernisaż wystawy

piątek, 14 lutego, godz. 18:00, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Wystawa najlepszych dyplomów obronionych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w 2024 roku zaprezentuje prace 43 osób z ośmiu kierunków studiów. Wernisaż połączony będzie z uroczystym wręczeniem nagród i wyróżnień. Wstęp wolny.

Wolny Rynek Poetycki
piątek, 14 lutego, godz. 18:00, Kulturalny hub Bydgoskiego Przedmieścia, ul. Bydgoska 50
Wydarzenie, podczas którego każdy chętny może zaprezentować swoje wiersze – bez ograniczeń tematycznych czy stylistycznych. Goście specjalni wieczoru: Marcin Jurzysta, Beata Nicoś-Trenk, Maja Norwid, Stefan Kornacki. Oprawa muzyczna: Toruńska formacja Samovolka.

Koncert walentynkowy
piątek, 14 lutego, godz. 19:00, Bohema, ul. Szczytna 14
Organizatorzy zapraszają do spędzenia dnia zakochanych przy pysznej herbacie lub drinku w Bohemie. Walentynkowy czas ze sceny umili Michał Kamiński, student Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Wstęp wolny.

The greatest movie love songs - symfoniczne walentynki
piątek, 14 lutego, godz. 19:00, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, al. Solidarności 1-3
Najpiękniejsze przeboje o miłości zaśpiewają Karolina Leszko i Mateusz Ziółko, a towarzyszyć im będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Ariela Ludwiczaka. W programie koncertu hity z takich hollywoodzkich produkcji jak: „Titanic”, „Narodziny gwiazdy”, „Pretty Woman”, „Dirty Dancing”,” Kiedy mężczyzna kocha kobietę”, „Pulp Fiction” czy „Dreamgirls”, a także rodzime przeboje z filmów „Szpieg w masce” czy „Uprowadzenie Agaty”.

„Kuguar” – musical
piątek, 14 lutego, godz. 19.00, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny, ul. Żeglarska 8
Musical z ogromną porcją humoru, podany z dużym dystansem do wieku, starzenia się, stereotypów i tematów tabu, który udowadnia, że siła kobiet przybiera różne formy.

Wojtek Kamiński Stand-up – Walentynkowa premiera nowego programu
piątek, 14 lutego, godz. 19:00, Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”, ul. Gagarina 37a
Miłość, śmiech i dobry humor. Mistrz ciętego żartu i błyskotliwego spojrzenia na relacje międzyludzkie, pokaże, jak wygląda miłość, randki i codzienne życie z przymrużeniem oka. Nowy program, nowe historie. Występ przeznaczony dla osób dorosłych.

Koncert walentynkowy: Każdemu wolno kochać
piątek, 14 lutego, godz. 19:00, Torunianka Cafe, ul. Franciszkańska 16
Wyjątkowy koncert w wykonaniu duetu Marta Samolej (śpiew) i Mateusz Skrzypnik (przedwojenne pianino). Zabrzmią najpiękniejsze piosenki o miłości pochodzące z okresu 20-lecia międzywojennego z repertuaru polskich i francuskich artystek, w tym takie przeboje jak „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Nie ma mowy”, „Ja się boję sama spać”, czy tytułowa „Każdemu wolno kochać”.

Walentynki w Wozowni – event perfomatywny
piątek, 14 lutego, godz. 19:30, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20
Kolektyw Odruch wraz z Markiem Rachwalikiem zapraszają na Walentynkowy wieczór. Będą nieoczywiste gesty i groteskowe obrazy. Czy w wirze tych kontrastów czeka odpowiedź na pytanie, czym tak naprawdę jest miłość? Może jest nią dekonstruowanie rzeczywistości, rozbijanie jej eleganckiej powagi i wkraczanie w przestrzeń nieznanych emocji? Tego wieczoru, w samym środku wydarzeń, nastąpi próba odkrycia brakującego elementu układanki, który łączy podniosłość z codziennością, przeszłość z przyszłością, sztukę z życiem. Wstęp wolny.

Walentynkowa potańcówka z sercem
piątek, 14 lutego, godz. 20:00, Pers, ul. Mostowa 6
Wyjątkowy wieczór pełen muzyki, radości i wspólnego świętowania – ale przede wszystkim okazja do pokazania, że prawdziwa miłość to także solidarność i wsparcie. Wstęp wolny.

Daria ze Śląska – koncert
piątek, 14 lutego, godz. 20:00, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Po sukcesie jesiennej trasy i wyprzedanych koncertach m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Katowicach, Daria ze Śląska wraca z kolejną serią wydarzeń promujących płytę „Na południu bez zmian”. Krążek jest równie emocjonalną, choć bardziej hiphopową kontynuacją jej muzycznego debiutu.

Roberto Delira - rekonstrukcja / destrukcja - koncert walentynkowy
piątek, 14 lutego, godz. 20:00, Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1/3
Roberto Delira Jaworski - multiinstrumentalista i kompozytor od lat związany z folk eksperymentalną grupą Żywiołak. W swym solowym projekcie staje się lutniowym minimalistą. Nie ucieka od estetyki baroku i odwołuje się do historii mistycznych. Artysta ma na koncie współpracę w ramach muzyki do gier Wiedźmin czy World of tanks a także z Czesławem Mozilem, Michałem Sobotą Sobolewskim, Adamem O.S.T.R Ostrowskim czy Kapelą ze wsi Warszawa. Rezerwacja stolików: kombinat.k.torun@gmail.com, sms pod nr tel. 665 933 424.

Ogólnopolski Turniej Gier Strategicznych Twierdzy Toruń
sobota, 15 lutego, godz. 9:00-20:00, Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Przedzamcze 11/15
Turniej ma już wieloletnią tradycję. Gry strategiczne wymagają umiejętności planowania i myślenia. Stawiają przed graczem wyzwania taktyczne, strategiczne i logiczne, a nawet dotyczące zdobywania nowych terenów. Obowiązują zapisy.

Wędrówki rodzinne z PTTK
sobota, 15 lutego, godz. 9:10, zbiórka przy platformie przesiadkowej MZK na pl. Rapackiego
Trasa wycieczki będzie wiodła głównie niebieskim pieszym szlakiem turystycznym z Małej Nieszawki przez ruiny zamku krzyżackiego w Małej Nieszawce, Fort X, ruiny zamku królewskiego „Dybów” z zakończeniem na pl. Rapackiego. Długość całego przejścia pieszego wyniesie około 10 kilometrów. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech. Udział bezpłatny, brak zapisów.

Zimowa Piosenka
sobota, 15 lutego, godz.11:00, Ognisko Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza, Rynek Staromiejski 7
X Miejski Konkurs Wokalny dla dzieci w wieku 7-12 lat. Prezentacje wokalne oraz ogłoszenie wyników konkursu.

Sakura – Festiwal Japoński
sobota, 15 lutego, godz. 12:00, Centrum Targowe Park, ul. Szosa Bydgoska 3
Sakura Festiwal to kulturalno-kulinarna podróż do kraju kwitnącej wiśni. W strefie gastronomicznej znajdą się tradycyjne japońskie smaki - od delikatnego sushi, po aromatyczne rameny i klasyczne przekąski w tempurze. Nie zabraknie także bogatej oferty słodkości, wśród których królują desery z matchą czy ryżowe ciasteczka mochi. Na festiwalu pojawią się również stoiska z unikalnymi dodatkami, biżuterią i kosmetykami inspirowanymi sekretami piękna orientalnych tradycji. Wstęp wolny.

„Szelmostwa Lisa Witalisa” – spektakl
sobota, 15 lutego, godz. 12:00, Teatr Baj Pomorski, ul. Piernikarska 9
Jest taki bajkowy las, w którym w harmonii i wzajemnym poszanowaniu żyją najróżniejsze zwierzęta: małe, duże i te z pazurami, kłami, dziobami oraz puszystymi ogonami. Jednak pewnego dnia pojawia się Lis, który sam zwie się Witalisem. Jego marka mówi sama za siebie: piękny, sensacyjny, nowoczesny. Influencer, arogancki celebryta, który nieustannie chwali się w mediach społecznościowych swoimi niezbyt chlubnymi osiągnięciami. Po spektaklu animacje i zabawy oraz możliwość wykonania walentynkowej laurki.

Warsztaty malowania figurek
sobota, 15 lutego, godz. 16:00, Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8
Mistrzowie z Grupy „Toruńskie Pędzle” pokażą, jak przygotować podstawki. Jeżeli ktoś posiada swoje projekty, może zabrać je ze sobą. Figurki są, ale brakuje pomysłu na nie? Wszelkie watpliwości rozwieją te warsztaty.

Wernisaż prac Eweliny Cichockiej
sobota, 15 lutego, godz. 18:00, Galeria Artus, Rynek Staromiejski 6
Prace Eweliny Cichockiej to abstrakcyjne, reliefowe kompozycje, które powstają z materiałów takich jak karton, papier i struktury im pokrewne. Jej twórczość można określić jako sztukę recyklingu i recykling w sztuce. W obrazach łatwo odnaleźć inspirację architekturą, tektoniką, rytmem, przestrzenią miejską i bioniką. Wstęp wolny.

Ballady – koncert Barbary Gołaskiej
sobota, 15 lutego, godz. 19:00, Bohema, ul. Szczytna 14
Barbara Gołaska jest toruńską wokalistką. Zadebiutowała na Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki w Toruniu, gdzie otrzymała pierwszą nagrodę Złotego Flisaka. W jej repertuarze znajdują się piosenki hiszpańskie, portugalskie fado, ballady Bułata Okudżawy, romanse cygańskie oraz wiele pięknych polskich piosenek, śpiewanych z akompaniamentem gitary klasycznej.

Czar Par - Improwizowany Tinder - spektakl impro
sobota, 15 lutego, godz. 19:00, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Ile randek, tyle przeżyć – od koszmarnych do wspaniałych. Idąc na tę pierwszą, nigdy nie wiadomo, czy sprawy pójdą w stronę złamanego serca, czy zarwanego łóżka… Podczas spektaklu Kolektywu Teraz zdarzyć może się wszystko. Aktorzy za każdym razem stają przed nowymi wyzwaniami, tworząc niepowtarzalne show.

Koncert walentynkowy: Zakochani w melodii
sobota, 15 lutego, godz. 19:00, Torunianka Cafe, ul. Franciszkańska 16
Rozbrzmiewać będą najpiękniejsze piosenki o miłości z okresu 20-lecia międzywojennego, które przeniosą w świat eleganckich bali, nastrojowych kawiarenek i gorących westchnień. Poza piosenkami, mury Torunianki wypełnią największe przeboje operetkowe. Wystąpią: Paweł Piotrowski – baryton, Ewa Budzińska – sopran, Dorota Kuczyńska – pianino.

Z serc dla serca – koncert charytatywny
sobota, 15 lutego, godz. 19:00, Kościół Matki Bożej Królowej Polski, ul. Rydygiera 21
Młodzież ze Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego z Torunia serdecznie zaprasza na koncert charytatywny „Z serc dla serca”. Po koncercie odbędzie się kwesta na operację serduszka Dorotki Muzalewskiej.

Rowerowy Rajd Walentynkowy
niedziela, 16 lutego, godz. 10:00, zbiórka przy wejściu do marketu Obi przy Szosie Lubickiej
Trasa przejazdu będzie liczyć 35 kilometrów i prowadzić przez Złotorię, Nową Wieś, Lubicz, Jedwabno do Rogówka, gdzie odbędą się konkursy i będzie okazja do posiłku turystycznego, następnie przejazd z powrotem do Torunia. Komandorem rajdu jest przodownik TK Bogumił Michalak. Wpisowe 10 złotych płatne po przybyciu na imprezę zostanie przeznaczone na posiłek turystyczny, pamiątkowe znaczki dla uczestników oraz nagrody w konkursach. Zapisy w siedzibie Oddziału lub mailowo wwaldek@gazeta.pl.

Niedziela w Teatrze. Śniadanie i warsztat dobrej rozmowy
niedziela, 16 lutego, godz. 10:00, Teatr im. Wilama Horzycy, Plac Teatralny 1
Zapraszamy pary w każdym wieku na śniadanie i warsztat dobrej rozmowy (w pigułce). Czy czasem w Waszych rozmowach emocje biorą górę, a ton głosu zaczyna niebezpiecznie wzrastać? Chcieliście powiedzieć coś miłego, ale jakoś nie wyszło? Druga osoba usłyszała zupełnie coś innego, niż staraliście się powiedzieć? Na zajęciach dowiecie się, co wpływa na odbiór naszych wypowiedzi i jak lepiej rozmawiać z ukochaną osobą. Będziecie potrafili wpleść w codzienne słowa więcej czułości i uniknąć małych nieporozumień. Warsztat poprowadzą Magdalena Jasińska – specjalistka ds. komunikacji oraz aktor Łukasz Ignasiński.

„Przytulaki” – spektakl
niedziela, 16 lutego, godz. 12:00, Teatr Baj Pomorski, ul. Piernikarska 9
Pokój zabaw – przestrzeń, w której rozgrywa się spektakl – przypomina interaktywną galerię sztuki współczesnej dla dzieci. Nie ma tu podziału na scenę i widownię, a przytulną i kolorową przestrzeń zaprojektowano tak, by maluszki czuły się w niej bezpiecznie. Przytulaki zapraszają dzieci do świata nowych słów, kolorów i kształtów. Bilety wyprzedane.

IV Schroniskowy Dzień Kota
niedziela, 16 lutego, godz. 12:00-16:00, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, ul. Przybyszewskiego 3
W trakcie wydarzenia przewidziane są: wejście na kociarnię dla każdego, bazarek z fantami, kiermasz książek, Zielony Kiermasz z roślinkami, atrakcje dla dzieci, ciasta i słodkości, stoiska gości.

RegeneracJA na wystawie „Tajemnice codzienności…”
niedziela, 16 lutego, godz. 12:00, Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Pierwsze w tym roku spotkanie wytchnieniowe dla kobiet (16+). Czy można się zrelaksować w szkole? Na muzealnej ekspozycji z pewnością tak. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądały lekcje i dlaczego nie wszystkie wiejskie dzieci na nie chodziły. Sprawdzą, czy dawne szkolne ławki są dla nas wygodne, jak wyglądają nasze litery pisane atramentem oraz jakie wrażenie robi na nas dźwięk prawdziwego szkolnego dzwonka. Spotkanie tradycyjnie zakończy relaksacja, dla chętnych na matach i pod kocykami. Prowadzenie: Olga Kwiatkowska i Monika Freygant-Dzieruk.

Opowieści familijne „Legendy toruńskie”
niedziela, 16 lutego, godz. 15:00, Teatr Miejsca, ul. Sukiennicza 6
W kameralnym teatrze, ukrytym w samym sercu miasta, ożyją legendy Torunia. Dąb, od którego wszystko się zaczęło, tajemnice prosto z zamkowej kuchni kucharza Jordana, plaga żab? Co jeszcze skrywa Toruń? Obowiązuje rezerwacja miejsc: pod numerem telefonu: 514 123 700, na messengerze Teatru Miejsca, drogą mailową: teatr.miejsca@gmail.com.

Czas dla Nas: Idzie luty, kuj buty, czyli spotkanie z kulturą flamenco
niedziela, 16 lutego, godz. 15:00 i 16:30, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, al. Solidarności 1-3
Choć za oknami zima, podczas koncertu artyści Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wyczarują gorące, hiszpańskie słońce. Dzieci poznają niezwykły styl tańca – flamenco i nieco bliżej przyjrzą się gitarze. Cykl „Czas dla Nas” powstał z myślą zarówno o dzieciach, jak i rodzicach. Zajęcia wprowadzają maluchy w świat instrumentów, oswajają z ich brzmieniem, aktywizują do udziału w zabawach, jednocześnie pozwalając opiekunom na chwilę wytchnienia.

Koncert Walentynkowy „Jesteś serca biciem”
niedziela, 16 lutego, godz. 16:00, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, al. Solidarności 1-3
Wykonawcy: In Harmony. Obowiązują zapisy u organizatora - Toruńskie Centrum Usług Społecznych.

Koncert „Ballada na dwa serca”
niedziela, 16 lutego, godz. 17:00, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Dominika Żukowska i Andrzej Korycki najczęściej występują ze wzruszającymi tekstami Bułata Okudżawy, ale przecież równie dobrze znani są z wykonawstwa szant, a także romantycznych ballad rodzimych poetów. Niekwestionowanymi atutami tego ujmującego duetu są niepospolite, znakomicie dobrane głosy, wspaniałe teksty oraz bogactwo rytmów i nastrojów przekazywane nastrojowo przy akompaniamencie gitar. Ich koncert to prawdziwa uczta muzyczna, ale i niezwykłe spotkanie ludzi, którzy pięknie opowiadają o życiu na morzu (i nie tylko) z tymi, którzy jak zaczarowani tych opowieści słuchają, czasem śmiejąc się, a czasem ocierając łzy wzruszenia.

Koncert walentynkowy: Zakochani w melodii
niedziela, 16 lutego, godz. 17:00, Torunianka Cafe, ul. Franciszkańska 16
Rozbrzmiewać będą najpiękniejsze piosenki o miłości z okresu 20-lecia międzywojennego, które przeniosą nas w świat eleganckich bali, nastrojowych kawiarenek i gorących westchnień. Poza piosenkami, mury Torunianki wypełnią największe przeboje operetkowe. Wystąpią: Paweł Piotrowski – baryton, Ewa Budzińska – sopran, Dorota Kuczyńska – pianino.

INOWROCŁAW

Walentynki dla Seniorów
piątek, 14 lutego, godz. 17:00-20:00, Pijalnia Wód-Palmiarnia „Inowrocławianka”, ul. Rąbińska 1A
Impreza rozpocznie się o godzinie 17:00 wspólnym odśpiewaniem Hymnu Seniorów. Całość poprowadzi DJ, a w programie znajdą się liczne konkursy z nagrodami, takie jak „Jaka to melodia?” oraz karaoke. Będzie także występ zespołu ludowego Pakościanie pod kierownictwem muzycznym Janusza Kmiecia. Ponadto każda chętna pani będzie miała niepowtarzalną okazję skorzystać z profesjonalnych porad makijażystki, która prowadziła warsztaty dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku Fundacji Ekpert – Kujawy w ramach zajęć stylowa seniorka. Na gości czeka również występ kabaretu trochę starszych pań z Łojewa pt. „Jeden dzień z życia emeryta”, w którym wystąpią Alina Lierszej-Gajewska, Jadwiga Biała i Jolanta Jędrzejczak. Panie zabiorą widzów w zabawną podróż przez codzienne życie emeryta, pełne sytuacji, które bawią, wzruszają i zaskakują. Ich występ sprawi, że publiczność nie będzie w stanie powstrzymać śmiechu.

Zakochaj się w sporcie
piątek, 14 lutego, godz. 17:00, Kryta Pływania „Delfin”, ul. Wierzbińskiego 11
Organizatorzy zapraszają wszystkie pary tj. zakochanych, przyjaciół, rodzica z pełnoletnim dzieckiem, które tego dnia wspólnie stworzą drużynę i wezmą udział w wodnych konkurencjach, które zostały przygotowane z tej okazji. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu podkreśla, że tego dnia od godz. 17:00 do godz. 22:00 wszystkie pary będą miały możliwość bezpłatnego skorzystania z usług basenu, a wcześniej zapisane drużyny do udziału w sportowej rywalizacji.

Soyka – Kochaj mnie tak, jakby nie było jutra
piątek, 14 lutego, godz. 18:00, Teatr Miejski, pl. Klasztorny 2
Podczas koncertu wybrzmią piosenki z ostatniego albumu „Muzyka i słowa Stanisław Soyka” (nominowanego do nagrody FRYDERYK 2020), pieśni napisane do wierszy polskich i nie tylko poetów („Allegro ma non troppo” Wisławy Szymborskiej, „Który skrzywdziłeś…” Czesława Miłosza, „Tylko brać” Agnieszki Osieckiej), w sąsiedztwie takich szlagierów jak „Absolutnie nic”, „Cud niepamięci” czy „Tolerancja”. Tym razem muzyk wystąpi z zespołem SOYKA KWARTET. Towarzyszyć mu będą Przemek Greger na gitarze akustycznej, syn Kuba na perkusji oraz Zbyszek Brysiak na perkusjonaliach. SOYKA KWARTET stanowi bogatą i niebywale ciekawą paletę kolorystyczną a jazzowe temperamenty i kompetencje wyzwalają podczas nagrań i w czasie koncertów tę unikalną moc muzyki improwizowanej.

Muzyczne walentynki
sobota, 15 lutego, godz. 18:00, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Juliusza Zarębskiego – Sala Koncertowa im. Ireny Dubińskiej, ul. Kilińskiego 16
Na wydarzenie zapraszają zespół muzyczny Jig Reel Maniacs oraz grupa tańca irlandzkiego Tuatha & Ellorien. Obie formacje od osiemnastu lat współtworzą niezwykłe projekty sceniczne takie jak „Eachtra – Celtycka Podróż” oraz „Celtic fusion and dance”. Koncert będzie ponadczasową, wielowymiarową opowieścią, która czaruje publiczność, przenosząc ją na Zieloną Wyspę. Tradycyjna irlandzka muzyka i tańce w wykonaniu doświadczonych artystów z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń i pozwolą poczuć atmosferę irlandzkiej kultury.

GRUDZIĄDZ

XVIII Lokalna Impreza na Orientację Ekotona

sobota, 15 lutego, godz. 8:30, Spichlerz 57
Wydarzenie w ramach Grudziądzkich imprez na orientację. Trasa: piesza. Organizatorem wydarzeń jest Klubu Imprez na Orientację PTTK „EKOTON” w Grudziądzu.

Ptasie apartamenty
sobota, 15 lutego, godz. 10:00, Centrum Edukacji Przyrodniczej, ul. Lipowa 39
Wydarzenie ma na celu promocje zawieszania budek lęgowych dla ptaków w ogrodach oraz ogródkach działkowych. Odbędą się także rozmowy na temat: dlaczego warto wieszać budki lęgowe? Jakie są typy budek lęgowych i jakie ptaki mogą w nich założyć gniazdo? Jak dbać o budkę? Podczas wydarzenia będzie okazja pomalować budkę i otrzymać ją do swojego ogrodu (liczba budek ograniczona).

Spotkanie z cyklu Krąg Kobiet
sobota, 15 lutego, godz. 10:00, Biblioteka Miejska, ul. Legionów 28
Krąg Kobiet to: miejsce, w którym spotykają się kobiety w różnym wieku, różnych profesji, na różnych etapach życia; bezpieczna przestrzeń pozbawiona krytyki, osądów, komentarzy, ocen i tzw. „dobrych rad”; empatia, uważność na innych i wsparcie; miejsce pomagające naładować akumulatory na kolejne wyzwania życiowe; inspiracja do lepszego poznania siebie i innych kobiet. Obowiązują zapisy u Gosi Radomskiej pod numerem telefonu 603 040 435.

WŁOCŁAWEK

„Łączy nas Wisła” – wernisaż
piątek, 14 lutego, godz. 18:00, Ck „Browar B.”, ul. Łęgska 28
Kazimierska Konfraternia Sztuki – Kolonia Artystyczna powstała w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w 2000 r. W chwili obecnej zrzesza ponad 50 członków. Stowarzyszenie nie wydaje manifestów, nie formułuje żadnych programów artystycznych czy ideowych, nie zamierza w niczym ograniczać swoich członków ani niczego im narzucać. W oczywisty sposób odwołuje się wprawdzie do zrodzonych w Kazimierzu ugrupowań artystycznych, skupiających uczniów prof. Tadeusza Pruszkowskiego od „Bractwa św. Łukasza” poczynając, ale programem KKSz jest sam Kazimierz Dolny.

Rodzinne warsztaty „Zimowe drzewa”
niedziela, 16 lutego, godz. 11:00, Galeria Sztuki Współczesnej, ul. Miedziana 2/4
Różnorodność i piękne kształty drzew wprawiają w zachwyt. Obsypane śniegiem wyglądają magicznie. Podczas warsztatów uczestnicy porozmawiają o drzewach, ich rodzajach i formach. Z gałązek i masy papierowej stworzą baśniowe zimowe drzewa. Zaproszenie dla dzieci, młodzieży wraz z rodzicami, dziadkami.

CHEŁMNO

24. Walentynki Chełmińskie
piątek-niedziela, 14-16 lutego, wiele lokalizacji
Harmonogram wydarzenia:
piątek, 14 lutego:

10:00-17:00 – Poznaj św. Walentego z przewodnikiem PTTK – kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP, ul. Franciszkańska 8 (z wyłączeniem mszy św.)

11:00-16:00 – Kropla miłości – kocham, pomagam, ratuję – zbiórka krwi z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy – Rynek

11:00-18:00 – Otwarte zabytki (Kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP, ul. Franciszkańska 8 – do nabycia dukat św. Walentego; Muzeum Ziemi Chełmińskiej, ul. Rynek 28; Kościół pw. Ducha Świętego, ul. Wałowa 10; Kościół pw. św. Piotra i św. Pawła, ul. Wodna 2; Barokowa kamienica G36, ul. Grudziądzka 36 – pokój rodziny Kałdowskich (14 lutego i 16 lutego 2025 r.); Baszta Panieńska, al. 3 maja, Chorągiew Ziemi Chełmińskiej; Park Miniatur Zamków Krzyżackich w Parku Pamięci i Tolerancji im. dra Ludwika Rydygiera; Cystersko-benedyktyński zespół klasztorny – obecnie Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, ul. Dominikańska 40 (godziny otwarcia dla zwiedzających: 14 lutego 2025 r. /piątek/ i 15 lutego 2025 r. /sobota/ od godz. 10.00 – 16.00 z przerwą od 11.45 – 12.30; 16 lutego 2025 r. /niedziela/ od godz. 12.30 – 16.00)

13.00-18.00 – Miłosna ściana – Szkoła Techniczna im. Korpusu Kadetów nr 2 BZDZ w Chełmnie, Rynek

15.30 – Legendy miłosne – spotkanie autorskie z Anną Koprowską-Głowacką – Miejska Biblioteka Publiczna im. Walentego Fiałka, al. 3 Maja 2

16.00 – Spacerek po Chełmnie „Szlakiem Zakochanych” z Kołem Przewodników PTTK w Chełmnie
w Chełmnie – Start: Ratusz – Rynek

16.30 – W Rytmie Miłości -joga i zumba z Magdaleną Jaskułą i Bartkiem Rasiem – Rynek

17.00-22.00 – Koncerty – Rynek

Art Melody, Wiktor Dyduła, Oskar Cyms

17.00 – Koncert Bo to jest miłość – wystąpią: Dorota Kuczyńska, Paweł Piotrowski, Ewa Budzińska – Kinoteatr Rondo, ul. Dworcowa 23a – Organizator: Fundacja Anny Zawadzkiej-Gralec (Bezpłatne wejściówki dostępne w kasie Kinoteatru Rondo od 5 lutego 2025 r.)

18.00 – Msza św. połączona z nabożeństwem ku czci św. Walentego – kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP – ul. Franciszkańska 8

18.00 – Msza św. oraz rekolekcje dla zakochanych – kościół św. Józefa – ul. Dworcowa 38

sobota, 15 lutego:

10.00-18.00 – Jarmark św. Walentego – Rynek, ul. Grudziądzka

10.00-20.00 – 9DragonValentine’s – StrefaNine Dragons – gry planszowe i świat fantastyki –
ul. Grudziądzka 36 (G36)
Organizator: Klub Fantastyki Nine Dragons

10.00-18.00 – Festiwal Piosenki Miłosnej – warsztaty – Kinoteatr Rondo, ul. Dworcowa 23a – wydarzenie zamknięte

10.00-17.00 – Poznaj św. Walentego z przewodnikiem PTTK – kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP, ul. Franciszkańska 8 (z wyłączeniem mszy św.) Koło Przewodników PTTK w Chełmnie

11.00 – Zakochani w morsowaniu – Ośrodek Wypoczynkowy nad Jeziorem Starogrodzkim,
ul. Generała Jastrzębskiego 5 Organizator: Foczki i Morsy Chełmno
11.00-17.00 – Otwarta Izba Tortur – Osada Rycerska, ul. Kościelna 7 – Zastęp Rycerski z Chełmna

11.00 – Dyskusja wokół obrazu "Pocałunek” Gustava Klimta – spotkanie dyskusyjne
z Łukaszem Wudarskim – Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Rynek 28

12.00 – Bieg Zakochanych – start i meta – ul. Dworcowa 1 (Urząd Miasta Chełmna)

13.00-18.00 – Gra miejska Śladami miłości – start: Kinoteatr Rondo, ul. Dworcowa 23a
Organizator: Szkoła Techniczna im. Korpusu Kadetów nr 2 BZDZ w Chełmnie

16.00 – Aż po grób – performance po ulicach Chełmna
Organizator: Hidden Chełmno (Wydarzenie płatne: bilety wyprzedane)

18.00 – I love poetry – Slam poetycki – Kinoteatr Rondo, ul. Dworcowa 23a

18.00 – Msza św. oraz rekolekcje dla zakochanych – kościół św. Józefa – ul. Dworcowa 38

niedziela, 16 lutego:

10.00 – Msza św. za jubilatów małżeńskich oraz w intencji o Wiarę, Nadzieję i Miłość, Kościół – kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP, ul. Franciszkańska 8

11.00-17.00 – Otwarta Izba Tortur – Osada Rycerska, ul. Kościelna 7 – Zastęp Rycerski z Chełmna

14.00-17.00 – Poznaj św. Walentego z przewodnikiem PTTK
– kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP, ul. Franciszkańska 8 (z wyłączeniem mszy św.) Koło Przewodników PTTK w Chełmnie

17.00 – Festiwal Piosenki Miłosnej – koncert finalistów – Kinoteatr Rondo, ul. Dworcowa 23a
(Bezpłatne wejściówki dostępne w kasie Kinoteatru Rondo od 31 stycznia 2025 r.)

18.00 – Msza św. oraz rekolekcje dla zakochanych – kościół św. Józefa – ul. Dworcowa 38

19.00 – Pochód świetlanych uczuć – Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Manowce
Trasa: Brama Grudziądzka, ul. Grudziądzka, Rynek, ul. Toruńska, kościół pw. Ducha Świętego.

Rodzina

Miłość ma niejedno oblicze  nie tylko ludzkie. Kolejne Psialentynki w Bydgoszczy [zdjęcia]

Miłość ma niejedno oblicze – nie tylko ludzkie. Kolejne „Psialentynki” w Bydgoszczy [zdjęcia]

2025-02-14, 21:17
Żywe serce, jarmark, dawka muzyki i czerwień Tak wyglądało święto zakochanych [zdjęcia, wideo]

Żywe serce, jarmark, dawka muzyki i czerwień! Tak wyglądało święto zakochanych [zdjęcia, wideo]

2025-02-14, 20:08
Nie ma szans na narty w bydgoskim Myślęcinku. Śnieg jest, ale za kilka dni zniknie [zdjęcia]

Nie ma szans na narty w bydgoskim Myślęcinku. Śnieg jest, ale za kilka dni zniknie [zdjęcia]

2025-02-14, 07:50
Chaos, hejt, pornografia i cyberprzemoc Raport o dzieciach na WhatsAppie

Chaos, hejt, pornografia i cyberprzemoc! Raport o dzieciach na WhatsAppie

2025-02-11, 10:45
Prawdziwa uczta w powiecie świeckim Kulinarne obchody Światowego Dnia Kociewia [zdjęcia, wideo]

Prawdziwa uczta w powiecie świeckim! Kulinarne obchody Światowego Dnia Kociewia [zdjęcia, wideo]

2025-02-10, 14:56
Chcemy pomagać nauczycielom i rodzicom. W Toruniu trwa konferencja o zdrowiu psychicznym dzieci

„Chcemy pomagać nauczycielom i rodzicom”. W Toruniu trwa konferencja o zdrowiu psychicznym dzieci

2025-02-10, 09:48
W styczniu Polacy masowo się rozwodzili. Ale nie w Kujawsko-Pomorskiem

W styczniu Polacy masowo się rozwodzili. Ale nie w Kujawsko-Pomorskiem!

2025-02-09, 09:28
Ma zapobiegać i wyeliminować mobbing na UMK. Nowa pełnomocniczka rektora

Ma zapobiegać i wyeliminować mobbing na UMK. Nowa pełnomocniczka rektora

2025-02-08, 15:58
Warto zbadać każde znamię. Siedziba bydgoskiego NFZ zmieniła się w gabinet dermatologiczny

Warto zbadać każde znamię. Siedziba bydgoskiego NFZ zmieniła się w gabinet dermatologiczny

2025-02-07, 19:42
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę