Majówka pełna wrażeń! Nasz informator aż pęka w szwach od imprez! [przewodnik]

2023-05-01, 10:45  Redakcja
Włocławek: ubiegłoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja/fot. wloclawek.eu

Włocławek: ubiegłoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja/fot. wloclawek.eu

Koncerty, spacery, biegi, rajdy rowerowe, patriotyczne rocznice – w naszym regionie w najbliższych dniach nie zabraknie atrakcji! Sprawdźcie w naszym przewodniku, co jeszcze na Was czeka do 3 maja!

BYDGOSZCZ

„Festiwal Emcek bez barier
1-3 maja, godz. 11:00 - 19:00, MCK, Kino Orzeł, Barka Lemara, Pałac Stary w Ostromecku
Seanse filmowe dla niesłyszących, niewidomych i niedowidzących oraz zwiedzanie Ostromecka i Barki Lemara w towarzystwie tłumacza PJM to tylko część atrakcji Festiwalu Emcek Bez Barier organizowanego przez bydgoski Emcek. Więcej TUTAJ.

„Majówka w Exploseum
1 maja, poniedziałek, godz. 12:00–16:00, Exploseum (Muzeum Okręgowe Bydgoszcz), ul. Alfreda Nobla
„Czy słyszeliście o Zmorku? To sympatyczny upiorek mieszkający w Exploseum. Jest bardzo zaprzyjaźniony z pracownikami i zwiedzającymi, jednak niewiele o nim wiadomo. Od lat chodzą słuchy o skarbie ukrytym w fabryce materiałów wybuchowych, czyżby Zmorek był jego strażnikiem? Już 1 maja wyrusz na pełną niebezpieczeństw przygodę i przekonaj się, że skarby można znaleźć nie tylko w bajkach” – tak Exploseum zachęca do udziału w rodzinnej grze terenowej lub/i zwiedzania trasy alternatywnej z przewodnikiem. GRA RODZINNA – wejścia: 12:00; 13:00, 14:00; koszt: 7 zł/osoba, zespoły: 2-8 osobowe. Liczba pakietów na każdą godzinę jest ograniczona.
TRASA ALTERNATYWNA – wejścia: 12:30; 13:30; 14:30; 15:30; koszt: 7 zł/osoba

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod numerem 52 585 97 41.

29. Bydgoski Festiwal Operowy: Albert Herring
1 maja, poniedziałek, godz. 19:00–21:00, Opera Nova
To opowieść o losach Alberta, który – podobnie jak inni bohaterowie Brittena – musi zmierzyć się z opresyjnym światem. To komedia społeczna pełna lekkości, ale tylko z pozoru! Muzyka, dziś już bardziej klasyczna niż współczesna, błyskotliwa i kunsztowna, niesie historię, która może rozegrać się pod każdą szerokością geograficzną. Wykonawcy: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, kompozytor: Benjamin Britten, kierownictwo muzyczne: Jerzy Wołosiuk, reżyseria: Karolina Sofulak.

„Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
2 maja, wtorek, godz. 12:00–14:00, plac Wolności
Uroczystość patriotyczną rozpocznie odegranie hymnu państwowego i podniesienie flagi na maszt, następnie odbędzie się przekazanie flagi Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Bydgoszczy, a później wystąpienia oficjalne i koncert Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy.

232. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
3 maja, środa, godz. 10:30–13:00, Katedra Bydgoska, Stary Rynek
Program: godz. 10.30, msza św. w intencji ojczyzny pod przewodnictwem ordynariusza Diecezji Bydgoskie ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka; przemarsz z Katedry Bydgoskiej na Stary Rynek, a tam, o godz. 12:00 odbędzie się uroczystość patriotyczna: odegranie hymnu państwowego i podniesienie flagi na maszt, wystąpienia oficjalne, koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”.

Rodzinny Rajd Rowerowy z okazji Dnia Flagi i Konstytucji 3 Maja
3 maja, środa, początek, godz. 11:30, start: plac przed Katedrą Bydgoską
Trasa wiedzie przez Śródmieście, Okole, Czyżkówko oraz Smukałę i Opławiec, ma ponad 10 km. Na mecie czekać będzie gorący posiłek, słodki poczęstunek oraz zimne i ciepłe napoje. Udział w rajdzie jest bezpłatny. Wydarzenie organizowane jest przez Rady Osiedli: Okola, Wilczak-Jary, Czyżkówko, Smukała – Opławiec – Janowo.

BISKUPIN

„Archeologiczna Wiosna”
29. kwietnia–3 maja, początek godz. 10:00, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
W programie m.in.: pokazy życia codziennego w pradziejach i wczesnym średniowieczu, pokazy dawnych rzemiosł, rejs statkami Diabeł Wenecki i Freya, obóz wojowników, warsztaty, gra terenowa. Szczegóły TUTAJ.

TORUŃ

30 Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica
1 maja (poniedziałek), sala koncertowa na Jordankach, godz. 18.00
Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej z Ukrainy zainauguruje 30. Festiwal Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica. Udział w całym wydarzeniu, które potrwa do 9 czerwca wezmą muzycy z Polski, Ukrainy, Estonii, Niemiec oraz Łotwy. Artyści zagrają w sali koncertowej na Jordankach, Ratuszu Staromiejskim, kościołach a także w tramwaju.

Konferencja Archeologii Eksperymentalnej
1–3 maja, godz. 9:00-21:40, Collegium Humanisticum UMK, ul. Bojarskiego 1
Wydarzenie ma na celu uhonorowanie unikalnej roli, jaką odgrywa archeologia eksperymentalna w nowoczesnym, naukowym i interdyscyplinarnym podejściu do badań nad odtwarzaniem życia w przeszłości. Harmonogram konferencji i szczegóły znajdują się tutaj.

CIECHOCINEK

Uroczyste otwarcie wyremontowanych tężni
1 maja, poniedziałek, godz. 16:00, obszar wokół tężni
Uroczyste otwarcie zrewitalizowanych tężni połączone zostanie z VI Ciechocińską Paradą Majową. Z tej okazji odbędą się koncerty, pokazy filmowe, gry i zabawy, oraz kolorowy pochód po mieście. Szczegóły TUTAJ.

GRUDZIĄDZ

XXXII Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów UCI o Puchar Prezydenta Miasta. Wydarzenie połączone będzie z V Memoriałem Eugeniusza Gryndy Kategorii 2.1

28 kwietnia–1 maja, piątek, start o godz. 10:00, grudziądzka Marina.
28 kwietnia rozpocznie się pierwszy etap wyścigu, który obejmuje trasę o długości 102,7 km na odcinku Gruta–Łasin. Następnego dnia, 29 kwietnia, w sobotę, kolarze pokonają drugi etap na odcinku Lisewo–Chełmża o długości 99,5 km. W niedzielę, 30 kwietnia, przejadą trzeci etap Świecie–Świecie o długości 102,2 km.
Wyścig zakończy się w poniedziałek, 1 maja, czwartym etapem Grudziądz-Grudziądz, którego długość wyniesie 85 km. W trakcie przejazdu kolarzy przez osiedle Lotnisko chwilowo wstrzymywany będzie ruch pojazdów. Uroczystości dekoracyjne przewidziane są na godzinę 13:30 w Hotelu RAD w Grudziądzu.
Szczegółowe informacje znajdują się na profilu Facebook ALKS „STAL” Grudziądz oraz na plakacie, a także na stronie internetowej organizatora.

IX Półmaraton Śladami Bronka Malinowskiego GrudziądzRulewo
1 maja, poniedziałek, godz. 11:30–14:00, Stadion Centralny im. Bronisława Malinowskiego przy ul. Piłsudskiego 14

Zmianie ulegnie stała organizacji ruchu w ciągu drogi krajowej nr 16 na odcinku od miejscowości Grudziądz do skrzyżowania z DK 91 (w ciągu drogi wojewódzkiej nr 272 na odcinku od miejscowości Dolna Grupa do miejscowości Piła Młyn oraz w ciągu drogi wojewódzkiej nr 391 na odcinku od miejscowości Piła Młyn do miejscowości Rulewo). Z ruchu wyłączone zostaną skrzyżowania ulic: Piłsudskiego – Mickiewicza, Piłsudskiego – Mikołaja z Ryńska, Mikołaja z Ryńska – Kochanowskiego, Kochanowskiego – Derdowskiego, Derdowskiego – Piłsudskiego, Piłsudskiego – Al. 23 Stycznia, Al. 23 Stycznia – Toruńska, Chełmińska – Gdyńska – (Most na Wiśle) w granicach administracyjnych miasta Grudziądza.

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2 maja, godz. 11:40, Planty przy al. 23 Stycznia
Ulicami Grudziądza przejdzie biało-czerwony marsz z flagą narodową do Rynku. Sam przemarsz ze stumetrową flagą narodową w asyście jeźdźców-rekonstruktorów oraz przy dźwiękach muzyki w wykonaniu Grudziądzkiej Orkiestry Dętej rozpocznie się o godz. 12:00. Jego trasa prowadzić będzie przez Planty, ul. Sienkiewicza i ul. Mickiewicza, aż do Rynku, gdzie nastąpi wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego oraz uroczyste wciągnięcie flagi na maszt. O godz. 15:00 rozpocznie się w Parku Miejskim im. Piotra Janowskiego piknik. Wystąpią Grudziądzka Orkiestra Dęta oraz Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalni Soli. W programie przewidziano atrakcje dla dzieci i całych rodzin, m. in. strefę zabaw, warsztaty tworzenia kokard narodowych przygotowane przez Muzeum im. dr. Wł. Łęgi oraz słodkości i upominki w barwach biało-czerwonych.

232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
3 maja, środa, od godz. 9:45, zbiórka: Plac Niepodległości
Uroczystości patriotyczne rozpoczną się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Niepodległości (godz. 9:45). Następnie w Bazylice Kolegiackiej odbędzie się Msza św. w intencji Ojczyzny (godz. 10:00), po której uczestnicy udadzą się na Rynek, gdzie po występie artystycznym młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 20 (godz. 11:00), przewidziana jest uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym pod pomnikiem Żołnierza Polskiego (godz. 11:15). 3 maja będzie też można odwiedzić obiekty takie jak Cytadela Twierdzy Grudziądz (ul. Czwartaków 1) i Fort Wielka Księża Góra (ul. Droga Graniczna). Dzień Otwarty Cytadeli trwać będzie od godz. 11:00 do godz. 15:00, a Fortu Wielka Księża Góra od godz. 12:00 do godz. 18:00. Ukoronowaniem tego bardzo patriotycznego dnia będzie koncert kameralny w wykonaniu Chopin Quartet „Klasycy: Chopin. Moniuszko”. Wydarzenie to odbędzie się w gmachu głównym Muzeum im. ks. Wł. Łęgi przy ul. Wodnej 3-5, a jego rozpoczęcie przewidziano na godz. 18:00. Więcej TUTAJ.

WŁOCŁAWEK

Majówkowe Rejsy po Zalewie Włocławskim

1-3 maja, godz. od 11:00 do 19:15 przystań nad Zalewem Włocławskim
Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włocławku zaprasza na rejsy katamaranem solarnym po Zalewie Włocławskim. Atrakcja ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród turystów oraz mieszkańców wraca na wodę. OSiR zaprasza na rejsy: 1–3 maja oraz w każdy weekend majowy w godzinach 11:00–19:00. Stateczek wypływa o godzinach: 11:00, 12:15, 13:30, 14:45, 16:00, 17:15, 18:15, 19:15. Bilety w cenie 10 zł (ulgowy) oraz 20 zł (normalny) do nabycia w bosmanacie przy ulicy Płockiej (15 minut przed planowanym rejsem). Rejsy katamaranem odbywają się przy sprzyjających warunkach pogodowych.

Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
2 maja, wtorek, początek godz. 12:00, plac Wolności
Przedstawiciele samorządu, organizacji społecznych i wszyscy, którzy chcą uczcić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej spotkają się na placu Wolności i w uroczystym marszu z naszą stumetrową flagą narodową przejdą ulicą 3 Maja na Stary Rynek. Tam odbędzie się uroczysta kulminacja obchodów, z koncertem o charakterze patriotycznym w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy”. Muzyczną oprawę zapewni orkiestra Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku.

232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
3 maja, środa, o godz. 9:45 rozpoczęcie uroczystości na placu przed Bazyliką Katedralną. W obchodach weźmie udział delegacja władz miasta, a także: parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, poczty sztandarowe służb mundurowych, organizacji kombatanckich, organizacji społecznych, szkół, zaproszeni goście, harcerze, mieszkańcy Włocławka. O godz. 10:00 rozpocznie się msza św. za Ojczyznę. Uczestników uroczystości wprowadzi na mszę do bazyliki katedralnej Orkiestra Zespołu Szkół Samochodowych.

Warsztaty gitarowe w Bazie Przygody ZHP
2 maja, wtorek, w godz. 17:00-19:00, ul. Szpitalna 33
Każdy mieszkaniec, który ukończył 13 lat, może uczestniczyć w warsztatach nauki gry na gitarze od podstaw. Wstęp wolny. Chęć uczestnictwa należy zgłosić drogą mailową: krzysztof.wyborski@zhp.net.pl, należy także przynieść własną gitarę. Zajęcia będą kontynuowane w czerwcu.

INOWROCŁAW

Koncert „Śpiewamy o Polsce"
3 maja, środa, od godz. 15.00, Park Solankowy
Podczas świątecznego popołudnia będzie można wysłuchać występu Towarzystwa Śpiewu Halka Inowrocław, które zaprasza na koncert, pt. „Śpiewamy o Polsce." Chórzyści zaprezentują najbardziej znane polskie utwory patriotyczne.

BRODNICA

Święto Flagi Polski
2 maja, wtorek, od godz. 11:30, przy Pomniku Wdzięczności, na Dużym Rynku i w Brodnickim Domu Kultury
W programie: złożenie kwiatów przez władze miasta i powiatu. O godzinie 12.00 na Dużym Rynku w Brodnicy zaplanowano uroczystość patriotyczną. W programie: wciągnięcie flagi na maszt, rys historyczny, występy artystyczne, gra miejska przygotowana przez brodnickich harcerzy (12:30). O godzinie 18.00 w Brodnickim Domu Kultury rozpocznie się koncert „Witaj Majowa Jutrzenko” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska".

Rocznica uchwalenie Konstytucji 3 Maja
3 maja, środa, godz. 9.30, brodnicka Fara
Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem żołnierzy 4. Chemicznego Pułku Brodnickiego, harcerzy hufca ZHP Brodnica, pocztów sztandarowych oraz delegacji.

Wodny plac zabaw nad jeziorem Niskie Brodno
29 kwietnia - 3 maja, w godz. 12:00-18:00
To atrakcja szczególnie dla najmłodszych. Wodny plac zabaw zlokalizowany jest nad jeziorem Niskie Brodno w Brodnicy. Po wodnych atrakcjach można się osuszyć, przebrać i skorzystać z toalety w oddanym właśnie do użytku budynku. Toalety oraz przebieralnie są bezpłatne.

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI

Otwarcie sezonu turystycznego
1 maja (poniedziałek), zamek, godz. 12.00-18.00
W programie: salwa artyleryjska na otwarcie, warsztaty, gry, zabawy, konkursy, pokazy walk i tańca średniowiecznego, przejażdżki zabytkowym motocyklem,kącik gastronomiczny z domowymi wypiekami i lodami rzemieślniczymi oraz strefa piknikowa, zwiedzanie z przewodnikiem, V Turniej Łuczniczy dla Turystów o Puchar Zamku (zapisy od godziny 13:00).

O Rodzinnym Rajdzie Rowerowym z okazji Dnia Flagi i Konstytucji 3 maja mówi Jarosław Cholewczyński - przewodniczący Rady Osiedla Wilczak-Jary/materiał Macieja Wilkowskiego

O atrakcjach przygotowanych z okazji majówki mówi dyrektor Żnińskiego Domu Kultury, Artur Krajewski/materiał Jolanty Fischer

O otwarciu sezonu turystycznego na zamku w Radzyniu Chełmińskim mówi Patrycja Piłat, prezes Bractwa Rycerskiego/materiał Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek

Rodzina

Pachnące i pyszne przygotowania do świąt. Trwa Festiwal Toruńskiej Katarzynki

Pachnące i pyszne przygotowania do świąt. Trwa Festiwal Toruńskiej Katarzynki

2024-11-24, 07:54
Zabytkowe lokomotywy, mini pociągi i wiele więcej Tak wyglądał Bydgoski Dzień Kolejarza [zdjęcia]

Zabytkowe lokomotywy, mini pociągi i wiele więcej! Tak wyglądał Bydgoski Dzień Kolejarza [zdjęcia]

2024-11-23, 21:15
Atmosfera świąt wyczuwalna z daleka Rozpoczął się Jarmark Bożonarodzeniowy w Toruniu [zdjęcia]

Atmosfera świąt wyczuwalna z daleka! Rozpoczął się Jarmark Bożonarodzeniowy w Toruniu [zdjęcia]

2024-11-23, 14:32
Bon senioralny ma pomóc znaleźć opiekę dla osób starszych. Trwają konsultacje

Bon senioralny ma pomóc znaleźć opiekę dla osób starszych. Trwają konsultacje

2024-11-23, 09:27
Puchaci przyjaciele trafili do rąk dzieci. Dzień Pluszowego Miasta w szpitalu Jurasza [zdjęcia]

Puchaci „przyjaciele” trafili do rąk dzieci. Dzień Pluszowego Miasta w szpitalu Jurasza [zdjęcia]

2024-11-22, 18:04
W Toruniu radzili, jak zerwać z nałogiem. Akcja z okazji Dnia Rzucania Palenia Tytoniu

W Toruniu radzili, jak zerwać z nałogiem. Akcja z okazji Dnia Rzucania Palenia Tytoniu

2024-11-21, 20:23
W całym regionie dzieci uczą się pływać. Za lekcje płaci Urząd Marszałkowski

W całym regionie dzieci uczą się pływać. Za lekcje płaci Urząd Marszałkowski

2024-11-18, 07:48
Wielki bal w Światowym Dniu Wcześniaka. Te dzieci wygrały walkę, więc to święto życia

Wielki bal w Światowym Dniu Wcześniaka. „Te dzieci wygrały walkę, więc to święto życia!”

2024-11-17, 13:30
Edukacja w parze z zabawą Bydgoski Festiwal Nauki w Młynach Rothera [galeria]

Edukacja w parze z zabawą! Bydgoski Festiwal Nauki w Młynach Rothera [galeria]

2024-11-16, 21:05
Wyprawa w głąb ludzkiego ciała. Ostatnia okazja, by zobaczyć wystawę w Bydgoszczy

Wyprawa w głąb ludzkiego ciała. Ostatnia okazja, by zobaczyć wystawę w Bydgoszczy

2024-11-16, 17:53
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę