Zobacz także
Kolberg lubię - 22.06.2014
Relacja z IV Kujawskiego Festiwalu Pieśni Ludowej w Inowrocławiu. Czytaj dalej »
Kolberg - lubię - 15.06.2014
Weekend z mennonitami w Chrystkowie; teatr obrzędowy "Świeckie gzuby" - inscenizacja wesela kociewskiego na Spotkaniach Teatrów Obrzędu Ludowego w Gostycynie… Czytaj dalej »
Kolberg lubię - 08.06.2014
Wyniki Wojewódzkich Spotkań Teatrów Obrzędowych w Gostycynie oraz relacje z Jarmarku w Zakolu Dolnej Wisły w Czarżu i Jarmarku Świętojańskiego w Bydg… Czytaj dalej »
Kolberg - lubię - 01.06.2014
Jubileusz X-lecia zespołu "Wesołe Gospodynie" z gminy Koronowo; rzeźbiarz kujawski Krzysztof Zawacki i jego żona Aleksandra - twórczyni ludowa na Targach… Czytaj dalej »
Kolberg - lubię - 25.05.2014
16. Wojewódzki Przegląd Artystyczny Ruchu Seniorów "ARS 2014" w Świeciu nad Wisłą; wernisaż Stacji Ogrodu Różańcowego w Łabiszynie - prac ze Studia… Czytaj dalej »
Kolberg - lubię - 18.05.2014
14. Przegląd Zespołów Ludowych w zamku golubskim; wyniki wojewódzkie Ogólnopolskiego Konkursu "Nasze kulinarne dziedzictwo - Smaki Regionów" w Minikowie… Czytaj dalej »
Kolberg - lubię - 11.05.2014
Koncert jubileuszowy 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Młody Toruń w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu (część 2) - wspomnienia starszych i młodszych… Czytaj dalej »
Kolberg - lubię - 27.04.2014
Rok Oskara Kolberga - działania w Muzeum Etnograficznym w Toruniu oraz w zespole Krajna w Nakle, zwyczaje wielkanocne na Podlasiu w okolicach Augustowa, Sejn… Czytaj dalej »
Kolberg - lubię - 20.04.2014
Śniadanie wielkanocne zorganizowane w Niedzielę Palmową w Wiejskim Domu Kultury w Witosławiu w gminie Mrocza pn. „Śniadanie na Krajnie po kujawsku”. Udział… Czytaj dalej »
Kolberg - lubię - 13.04.2014
Jarmark wielkanocny w Przysieku; Dom Kultury w Dobrczu - Konkurs na pisanki, Biały Domek w Bydgoszczy - kiermasz prac niepełnosprawnych twórców, Kujawskie… Czytaj dalej »
Rok Oskara Kolberga
„W 2014 roku przypada jubileusz 200-lecia urodzin Oskara Kolberga – kompozytora, folklorysty, etnografa – artysty i naukowca zasłużonego dla kultury polskiej i europejskiej.
Dorobek naukowo-badawczy Oskara Kolberga dokumentujący kulturę ludową XIX wieku jest imponujący ze względu na wszechstronny zakres jego zainteresowań kulturą ludu oraz geografię badań, obejmującą Polskę przedrozbiorową i obszary ludowych kultur Ukrainy, Białorusi, Litwy, Śląska, Słowian południowych, Łużyczan, Czechów i Słowaków.
Oskar Kolberg zebrał i opracował 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych, opublikował około 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa, muzykologii.
Spuścizna Oskara Kolberga stanowi fundament, do którego odwołują się pokolenia twórców i badaczy kultury.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku artysty i naukowca, ogłasza rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga.”
Rocznica obchodzona jest pod auspicjami UNESCO.