Zobacz także
Astrobaza Kruszwica śledzi Wielką Mgławicę w Orionie
Witamy! Oto Wielka Mgławica w Orionie (M42). Zdjęcie zostało wykonane 15.01.2018 w Astrobazie w Kruszwicy. Pozdrawiam, Ilona Dybicz – koordynator Astrobazy… Czytaj dalej »
Czerwony gigant pokryty wielkimi bąblami
Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) odkryli niezwykłe "bąble" na powierzchni gwiazdy w stadium czerwonego olbrzyma oznaczonej jako… Czytaj dalej »
Gwiazda nad Betlejem
Jak wygląda tytułowa gwiazda dwa tysiące lat po narodzinach Chrystusa? Latem 2010 roku przekonał się o tym Jerzy Rafalski – astronom z Planetarium Toruń… Czytaj dalej »
Superksiężyc i Regulus
Grudzień 2017 stara się nadrobić całoroczne pogodowe zaległości wobec miłośników obserwacji nieba. Efektem są nasze udane polowania z aparatem na Superksiężyc… Czytaj dalej »
'Oumuamua – przybysz z Wegi
Po raz pierwszy w dziejach astronomowie zaobserwowali ciało niebieskie przybyłe do nas z przestrzeni międzygwiezdnej! Tajemniczy obiekt pochodzi z Wegi i otrzymał… Czytaj dalej »
Odkryto najbliższy nam świat wokół spokojnej gwiazdy
Najbliższy nam świat o przyjaznej temperaturze krąży wokół spokojnej gwiazdy Ross 128 – ogłosili astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego… Czytaj dalej »
Pyłowe dyski wokół najbliższej Słońcu gwiazdy!
Sieć radioteleskopów ALMA w Chile wykryła pył wokół Proximy Centauri - najbliższej gwiazdy względem Układu Słonecznego. To kolejne osiągnięcie Europejskiego… Czytaj dalej »
Ostatni sukces Rosetty
Gejzer na powierzchni komety Czuriumow-Gierasimienko wykryła sonda Rosetta krótko przed zakończeniem swej ubiegłorocznej misji. Niecodzienne zdjęcie publikuje… Czytaj dalej »
UMK tworzy teleskop 7-krotnie większy od Ziemi!
Radioteleskop Centrum Astronomii UMK w Piwnicach wziął udział w wyjątkowym projekcie Space-VLBI - jednym z największych w historii eksperymentów obserwacyjnych… Czytaj dalej »
Fale grawitacyjne w świetle gwiazd!
Po raz pierwszy w historii astronomom udało się zaobserwować jednocześnie fale grawitacyjne i światło (promieniowanie elektromagnetyczne) od tego samego… Czytaj dalej »
Bądź z nami w kontakcie
"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiKul. Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz
"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiK
ul. Ślusarska 5, 87-100 Toruń
tel. (56) 65-54-010
e-mail: torun@radiopik.pl
e-mail: planety(at)radiopik.pl