Mikrosoczewkowanie grawitacyjne to technika ułatwiająca odkrywanie odległych obiektów przy wykorzystaniu masywnych gwiazd (lub czarnych dziur) służących jako rodzaj szkła powiększającego. Gdy taki obiekt przechodzi dokładnie na tle obserwowanej gwiazdy, jego grawitacja skupia promieniowanie gwiazdy tła, przez co na moment wydaje się ona jaśniejsza. Planeta krążąca wokół takiej gwiazdy może spowodować dodatkowy rozbłysk. W omawianym przypadku takie pojaśnienie trwało tylko kilka godzin. Technika ta (nazwana w skrócie OGLE – od projektu realizowanego przez teleskop Uniwersytetu Warszawskiego na pustyni Atacama w Chile) pozwoliła na odkrycie najodleglejszych planet pozasłonecznych oraz umożliwia wykrywanie obiektów krążących znacznie dalej od swoich gwiazd niż Ziemia od Słońca.
Zobacz także
Jowisz ma bliźniaka
Jowisz ma bliźniaka w dalekim Wszechświecie! Gazowy olbrzym okrąża gwiazdę podobną do Słońca w odległości 190 lat świetlnych od nas. Międzynarodowa… Czytaj dalej »
Pluton odkryty na nowo!
Po raz pierwszy w dziejach ujrzeliśmy oblicze Plutona! Za sprawą sondy New Horizons uczeni zmuszeni są zrewidować wiele poglądów na przyrodę dalekich światów… Czytaj dalej »
Ziemia 2.0?
Ma średnicę niespełna 20 tys. km, tamtejszy rok trwa 385 dni, a na jej niebie świeci gwiazda do złudzenia przypominająca nasze Słońce. Oto Ziemia 2.0!… Czytaj dalej »
Pierścień Einsteina najcenniejszym klejnotem ALMY
Sieć radioteleskopów ALMA dostarczyła najbardziej szczegółowego zdjęcia odległej galaktyki soczewkowanej grawitacyjnie. Fotografia pokazuje powiększony… Czytaj dalej »
Piękno przerażającej Meduzy
Astronomowie użyli należącego do ESO teleskopu VLT w Chile do wykonania najbardziej szczegółowego dotąd zdjęcia mgławicy Meduza. Obraz jest zapowiedzią… Czytaj dalej »
Pierwsze widmo egzoplanety
W należącym do ESO Obserwatorium La Silla w Chile astronomowie dokonali pierwszego bezpośredniego wykrycia widma egzoplanety w zakresie światła widzialnego… Czytaj dalej »
Tajemnice planet karłowatych
Tajemnicze formy na powierzchni planet karłowatych: Ceres i Plutona zostały sfotografowane przez sondy Dawn i New Horizons zmierzające na spotkanie swoich kosmicznych… Czytaj dalej »
Droga Mleczna jak… firanka
Teleskop VISTA pracujący w obserwatorium ESO Paranal "prześwietlił" Drogę Mleczną i odkrył co dzieje się po drugiej stronie naszej Galaktyki. Teleskop VISTA… Czytaj dalej »
Uczeni z UMK odkrywają planety w gwiezdnej ekosferze
Zespół astronomów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego odkrył układ dwóch ciał krążących wokół… Czytaj dalej »
Pierwsze światło teleskopów NGTS
Pierwsze światło w należącym do ESO Obserwatorium Paranal w północnym Chile zarejestrował system teleskopów Next-Generation Transit Survey (NGTS). Sieć… Czytaj dalej »
Bądź z nami w kontakcie
"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiKul. Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz
"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiK
ul. Ślusarska 5, 87-100 Toruń
tel. (56) 65-54-010
e-mail: torun@radiopik.pl
e-mail: planety(at)radiopik.pl