Zobacz także
Oskar i Oskarki - 17.11.2014
Hafciarka tucholska Marianna Weiland opowiada o tym, jak uczy haftu regionalnego - kaszubskiego szkoły tucholskiej. Czytaj dalej »
Oskar i Oskarki - 11.10.2014
Zespół z "Biełcanie" z Białki Tatrzańskiej zaprezentował w Bydgoszczy folklor góralski. Jak młodzi uczą się folkloru. Czytaj dalej »
Oskar i Oskarki - 27.09.2014
Śpiewaczka ludowa z Lubelszczyzny Alina Myszak śpiewa w lokalnej gwarze i uczy swoje wnuczki gwary i śpiewu. Czytaj dalej »
Oskar i Oskarki - 13.09.2014
Konkurs twórczości uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bydgoszczy: rękodzieło, kulinaria i inne, w sumie 14 konkurencji. Czytaj dalej »
Oskar i Oskarki - 06.09.2014
Jadwiga Bołka z Szubina uczy młodzież pałuckiej sztuki zdobnictwa. W Szubińskim Domu Kultury oraz w świetlicach wiejskich prowadzi zajęcia m.in.tworzenia… Czytaj dalej »
Oskarki i Oskarki - 30.08.2014
Warsztaty łowickiej sztuki ludowej z dziećmi w Muzeum Etnograficznym we Włocławku - łowiccy twórcy ludowi pokazują i uczą wykonywania wycinanek, ceramiki-garncarstwa… Czytaj dalej »
Oskarki i Oskarki - 23.08.2014
Kociewską gwarę prezentują członkowie zespołu "Świeckie gzuby", o nauczaniu kociewskiej gwary w mówią nauczyciele regionalizmu. Czytaj dalej »
Oskar i Oskarki - 02.08.2014
Zespół "Kujawy Bachorne Nowe" z Klubu Seniora w Osięcinach często współpracuje z miejscową młodzieżą i włącza ją do przygotowywanych widowisk i obrzędów… Czytaj dalej »
Oskar i Oskarki - 19.07.2014
Pałucki mistrz rzeźby ludowej z Kcyni Piotr Woliński prezentuje swoich uczniów, uczestników szkółki rzeźbiarskiej w Kcyni. Czytaj dalej »
Rok Oskara Kolberga
„W 2014 roku przypada jubileusz 200-lecia urodzin Oskara Kolberga – kompozytora, folklorysty, etnografa – artysty i naukowca zasłużonego dla kultury polskiej i europejskiej.
Dorobek naukowo-badawczy Oskara Kolberga dokumentujący kulturę ludową XIX wieku jest imponujący ze względu na wszechstronny zakres jego zainteresowań kulturą ludu oraz geografię badań, obejmującą Polskę przedrozbiorową i obszary ludowych kultur Ukrainy, Białorusi, Litwy, Śląska, Słowian południowych, Łużyczan, Czechów i Słowaków.
Oskar Kolberg zebrał i opracował 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych, opublikował około 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa, muzykologii.
Spuścizna Oskara Kolberga stanowi fundament, do którego odwołują się pokolenia twórców i badaczy kultury.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku artysty i naukowca, ogłasza rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga.”
Rocznica obchodzona jest pod auspicjami UNESCO.