Zobacz także
Coś dla ducha, ucha i ciała... - 04.11.2014
"Na św. Marcina jest najlepsza gęsina". O tradycji tuczu gęsi na wypasie w ogrodach, sadach i nieużytkach od wiosny do listopada oraz potrawach z gęsiny przygotowywanych… Czytaj dalej »
Coś dla ducha, ucha i ciała... - 28.10.2014
Zioła, zwłaszcza w ludowej medycynie, zawsze miały ogromne znaczenie. Podobnie zresztą w ludowych wierzeniach i zwyczajach. Zielarka na wsi wzbudzała nadzieję… Czytaj dalej »
Coś dla ducha, ucha i ciała... - 21.10.2014
Za pasem imieniny Marcina, a na św. Marcina najlepsza jest gęsina. Czas więc najwyższy przypominać sobie recepty na gęsie przysmaki. Oczywiście tradycy… Czytaj dalej »
Coś dla ducha, ucha i ciała... - 14.10.2014
Kaszubska historia, oczywiście po kaszubsku. Danuta Miszczyk od lat we wsi Czyczkowy prowadzi teatr obrzędowy i przygotowuje regionalne inscenizacje. Rzecz o… Czytaj dalej »
Coś dla ducha, ucha i ciała... - 07.10.2014
Smakołyki lokalne przygotowane przez gospodynie w Kruszynie i serwowane na Jarmarku Kruszyńskim. Czytaj dalej »
Coś dla ducha, ucha i ciała... - 15.09.2014
Bardzo smacznie i tradycyjnie, jak to na wsi na stole, było na Jarmarku Kujawsko-Pomorskim w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy. Wśród regionalnych… Czytaj dalej »
Coś dla ducha, ucha i ciała... - 09.09.2014
Laureatka I miejsca Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą Danuta Kaczmarek ze Śmiłowic koło Włocławka opowiada o rodzinnych… Czytaj dalej »
Coś dla ducha, ucha i ciała... - 02.09.2014
Przepisy na najsmaczniejsze potrawy regionalne na Festiwalu Smaku w Grucznie, w tym na pierogi wigierskie. Czytaj dalej »
Coś dla ducha, ucha i ciała... - 25.08.2014
Scenka rodzajowa z Kujaw. W jednej z chałup trwają gorączkowe przygotowania do wyjazdu konnym wozem do kościoła na rodzinną uroczystość: chrzest pierworodnego… Czytaj dalej »
Coś dla ducha, ucha i ciała... - 18.08.2014
Żyją w Polsce i wśród Polaków od setek już lat. Zawsze stanowili i stanowią kolorową, ciekawą odrębność etniczną i kulturową. Do niedawna przemierzali… Czytaj dalej »
Rok Oskara Kolberga
„W 2014 roku przypada jubileusz 200-lecia urodzin Oskara Kolberga – kompozytora, folklorysty, etnografa – artysty i naukowca zasłużonego dla kultury polskiej i europejskiej.
Dorobek naukowo-badawczy Oskara Kolberga dokumentujący kulturę ludową XIX wieku jest imponujący ze względu na wszechstronny zakres jego zainteresowań kulturą ludu oraz geografię badań, obejmującą Polskę przedrozbiorową i obszary ludowych kultur Ukrainy, Białorusi, Litwy, Śląska, Słowian południowych, Łużyczan, Czechów i Słowaków.
Oskar Kolberg zebrał i opracował 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych, opublikował około 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa, muzykologii.
Spuścizna Oskara Kolberga stanowi fundament, do którego odwołują się pokolenia twórców i badaczy kultury.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku artysty i naukowca, ogłasza rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga.”
Rocznica obchodzona jest pod auspicjami UNESCO.