Największy polski superkomputer pomoże w eksperymentach CERN
Zasoby największego polskiego superkomputera - tworzonego w ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk - wkrótce pomogą w przetwarzaniu danych z doświadczeń prowadzonych w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w ośrodku CERN pod Genewą.
"Na potrzeby realizowanych przez Europejski Ośrodek Badań Jądrowych CERN eksperymentu +Large Hadron Collider beauty+ udostępnione zostanie m.in. 300 TB (terabajtów) przestrzeni dyskowej, klaster obliczeniowy oraz specjalistyczne oprogramowanie" - poinformowało w przesłanym PAP komunikacie Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
W projekcie "Large Hadron Collider beauty" (LHCb) uczestniczy obecnie ponad 600 naukowców z 63 grup naukowych z różnych laboratoriów całego świata, w tym także z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
"Eksperyment LHCb należy do najważniejszych przedsięwzięć naukowych obecnych czasów i powinien znacząco przyczynić się m.in. do wyjaśnienia problemu asymetrii w ilościach materii i antymaterii we Wszechświecie" - wyjaśnia kierownik projektu Centrum Informatyczne Świerk prof. Wojciech Wiślicki. "Bez takiej asymetrii cała materia oraz antymateria zanihilowałyby na wczesnym etapie rozwoju Wszechświata i nie byłoby ani gwiazd, ani planet, ani też oczywiście nas samych" - dodaje.
Doświadczenie jest wykonywane na znajdującym się w ośrodku CERN pod Genewą Wielkim Zderzaczu Hadronów, dzięki któremu odkryto cząstkę Higgsa. "Celem prowadzonych badań jest poszukiwanie zjawisk fizycznych wykraczających poza Model Standardowy oddziaływań oraz zrozumienie łamania kombinowanej symetrii ładunkowo-przestrzennej CP. W języku potocznym oznacza to wyjaśnienie, czy procesy fizyczne przebiegają tak samo po odbiciu swoich cech w zwierciadle. Obecna teoria oddziaływań jest tak sformułowana, że materia i antymateria rozumiane są właśnie jako swoje lustrzane obrazy" - tłumaczy prof. Wiślicki.
Udostępniane przez Centrum Informatyczne w Świerku zasoby oraz usługi posłużyły do utworzenia nowego ośrodka przetwarzania rozproszonego, który przyłączono do gridu (systemu integrującego zasoby z różnych domen połączonych siecią komputerową) "Worldwide LHC Computing Grid". Zespoły naukowców pracujących przy eksperymencie "LHCb" mogą z niego korzystać od 20 grudnia 2013 roku. Obecna pojemność włączonej do gridu przestrzeni dyskowej to 100 TB, docelowy poziom 300 TB zostanie osiągnięty w ciągu najbliższego półrocza.
Oprócz samej pamięci Centrum Informatyczne Świerk oddało do dyspozycji naukowców także specjalistyczne oprogramowanie naukowe, odpowiednią infrastrukturę sieciową - dwa niezależne łącza światłowodowe o przepustowości 1Gbit/s każde oraz 320 rdzeni obliczeniowych do przetwarzania zgromadzonych danych, w przyszłości ma ich być ok. 1000. (PAP)
Zobacz także
Miasteczko „Planeta Energii” pojawi się w Inowrocławiu oraz Toruniu
2014-03-16, 14:26Uczniowie z grupy świetlicowej pod opieką Katarzyny Pawłowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Inowrocławiu oraz klasy III C pod opieką Anny Wasiłek ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Toruniu znaleźli się wśród laureatów konkursu edukacyjnego… Czytaj dalej »
Liczba Pi ma swoje święto
2014-03-14, 08:26Badali ją już starożytni Egipcjanie, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz, a matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał 707 cyfr jej rozwinięcia. 14 marca swój dzień obchodzi liczba Pi. Z tej okazji kilka uczelni planuje… Czytaj dalej »
Europosłowie chcą uniwersalnych ładowarek do telefonów komórkowych
2014-03-13, 22:19Parlament Europejski poparł w czwartek nowe unijne przepisy, które otwierają drogę do wprowadzenia uniwersalnej ładowarki do telefonów komórkowych oraz niektórych innych urządzeń radiowych, jak odbiorniki GPS. Czytaj dalej »
Start polskiego satelity naukowego Heweliusz przełożony na lipiec
2014-03-13, 14:12Ze względu na usterkę chińskiej rakiety, Heweliusz - polski satelita naukowy - wystartuje w kosmos najwcześniej w lipcu - poinformował PAP inż. Tomasz Zawistowski. To już kolejna w ciągu kilku miesięcy zmiana terminu startu. Czytaj dalej »
Ukazała się książka o Jacku Karpińskim - słynnym twórcy komputerów w PRL
2014-03-10, 09:27'Geniusz i świnie rzecz o Jacku Karpińskim” - to reporterska opowieść Piotra Lipińskiego o inżynierze elektroniku Jacku Karpińskim (1927 - 2010), który w latach 70. ubiegłego wieku zbudował komputer, wtedy jedno z najnowocześniejszych… Czytaj dalej »