Dzień Bezpiecznego Internetu: Co trzeci Polak ma jedno hasło do kilku serwisów
- Z bezpiecznych haseł do logowania nie korzysta 44 proc. Polaków - wynika z badania serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów. Za największe zagrożenie 39 proc. osób uważa wyciek danych osobowych. We wtorek (8 lutego) świętowany jest Dzień Bezpiecznego Internetu.
Według badania - 13,5 proc. Polaków najbardziej obawia się ataku hakerów na komputer lub telefon. Najczęściej dotyczy to osób w wieku 18-24 lata (16 proc.) i 45-54 (19,5 proc.). Jednocześnie 44 proc. ankietowanych nie dba o to, żeby korzystać z bezpiecznych haseł do logowania, a co trzeci przyznaje, że używa jednego hasła w kilku serwisach. Ponad 20 proc. ankietowanych nie używa aktualnego oprogramowania antywirusowego.
Najostrożniejsi są ludzie młodzi
Z bezpiecznych haseł, czyli złożonych co najmniej z 8 znaków i zawierających duże litery, cyfry i znaki specjalne, korzysta podczas logowania 21,9 proc. badanych. Najostrożniejsze są osoby w wieku 18-24 lata (28,7 proc.); 34,2 proc. deklaruje, że korzysta z silnych haseł, a pozostali ze średnich, słabych lub bardzo słabych (44 proc.). Mocne hasła ustawia sobie także blisko jedna czwarta badanych między 25 a 44 rokiem życia. Potem, wraz z wiekiem, ten odsetek spada. Blisko połowa respondentów powyżej 45 lat deklaruje, że korzysta ze średnich lub słabych haseł.
- Korzystając ze słabych haseł typu 12345, qwerty lub takich złożonych z imion naszych bliskich, przyjaciół lub zwierząt sami prosimy się o kłopoty - ostrzega ekspert serwisu ChronPESEL.pl Bartłomiej Drozd. - Takie zabezpieczenie nie będzie przeszkodą dla cyberprzestępców, którzy z łatwością zalogują się na nasze konto i zyskają dostęp do danych, które tam gromadzimy. - Zdobyte w ten sposób informacje wykorzystają do wyczyszczenia naszego konta albo, podszywając się pod nas, do wyłudzenia pożyczki, podpisania umowy leasingowej lub zakupu sprzętu elektronicznego – zaznaczył.
Konferencja o zagrożeniach czyhających na dzieci w sieci
Ekspert podkreślił, że ustawienie skomplikowanego hasła nie wystarczy, by uchronić się przed włamaniem. Istotne jest też odpowiednie zarządzanie danymi do logowania. - Bardzo ważne jest np. to, by nie używać jednakowego hasła w kilku serwisach - stwierdził Drozd. Dodał, że co trzeci Polak postępuje właśnie w ten sposób. Ogólnopolskie badanie „Ochrona danych osobowych w Polsce” przeprowadziła w styczniu 2022 r. firma IMAS International na zlecenia Krajowego Rejestru Długów BIG SA i serwisu ChronPESEL.pl na próbie 1010 osób.
We wtorek (8 lutego) przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. W ramach obchodów o godz. 17.00 rozpocznie się bezpłatna konferencja online, podczas której eksperci mówić będą, m.in. o aktualnych zagrożeniach czyhających na dzieci w sieci (wydarzenie będzie dostępne na stronie dbi.pl, a także na Facebooku i YouTube; nie wymaga rejestracji). Następnie w ciągu kilku kolejnych tygodni odbywać się będą eksperckie webinary oraz wirtualne lekcje dla szkół, m.in w wojewodztwie kujawsko pomorskim.
Więcej na temat wydarzeń związanych z Dniem Bezpiecznego Internetu - we wtorkowej (8 lutego) audycji „Złapani w sieć" tuż po Wiadomościach o godz. 19.00.
Zobacz także
Pilotaż nowej sieci 5G zacznie się jeszcze w tym roku w Łodzi
2018-08-26, 11:30Pilotaż nowej technologii, umożliwiający szybki rozwój polskiej gospodarki, zacznie się jeszcze w tym roku w Łodzi - zadeklarowała w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Minister inwestycji i rozwoju… Czytaj dalej »
Wrocławscy naukowcy pracują nad alternatywną dla GMO metodą modyfikacji roślin
2018-08-21, 08:49Wrocławscy naukowcy pracują nad stworzeniem alternatywnej dla GMO metody modyfikacji roślin. Metodami epigenetycznymi chcą wyhodować m.in. len dający większe plony i odporny na choroby. Czytaj dalej »
Microsoft: nowe rosyjskie cyberataki przed wyborami do Kongresu USA
2018-08-21, 08:48Powiązana z władzami Rosji grupa hakerów próbowała 'zakłócić procesy demokratyczne' przed listopadowymi wyborami do Kongresu USA, tworząc fikcyjne domeny internetowe wymierzone w amerykańskie organizacje polityczne - poinformował… Czytaj dalej »
Egipt zaostrza kontrolę nad internetem
2018-08-19, 13:27Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi podpisał nowe prawo, które zaostrza kontrolę nad siecią - podał w niedzielę serwis BBC. Nowe 'przepisy o cyberbezpieczeństwie' umożliwiają blokadę przez egipskie władze stron internetowych… Czytaj dalej »
"Całkowicie chińska przeglądarka” korzysta z kodu projektu Google
2018-08-17, 18:07Twórca przeglądarki reklamowanej jako „opracowana w 100 proc. w Chinach” przyznał, że zbudowana jest ona na bazie projektu Google - podał w piątek hongkoński dziennik „South China Morning Post”, wiążąc to z dyskusją na temat… Czytaj dalej »