Bydgoskie respiratory są w Warszawie. Czas na badania z udziałem zwierząt
Bydgoskie respiratory są już w Warszawie. Wkrótce w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego rozpoczną się badania na zwierzętach z zastosowaniem urządzeń, które powstały na Politechnice Bydgoskiej.
Do warszawy trafiły 4 z 10 prototypowych urządzeń. - Chcemy zbadać ich funkcjonalność - mówi prof. Tomasz Topoliński z Politechniki Bydgoskiej, który wraz zespołem badaczy pracuje nad polskim respiratorem. Badanie przedkliniczne w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prowadzone będą na świniach. Odpowiednio dobrane zwierzę trafi pod respirator.
- Zwierzęta najczęściej podłączane są do respiratora jedynie na czas zabiegu. My natomiast będziemy próbowali respirować przez dłuższy czas. Takie badania ciągłego respirowania są przewidziane na minimum 48 godzin - mówi prof. Topoliński. - Liczę bezwzględnie, że pierwsze badania rozpoczną się w lutym, i mam nadzieje, że zakończą się w marcu - dodaje naukowiec.
- Jeśli badania na zwierzętach zakończą się pomyślnie, będziemy chcieli zarejestrować respirator i rozpocząć badania kliniczne - zapowiada prof. Topoliński. Ma też nadzieję, że to pierwszy krok, który przybliża do produkcji polskiego respiratora.
Tydzień temu poseł Lewicy Jan Szopiński zaapelował do premiera o objęcie patronatem badań i wdrożenia do produkcji bydgoskiego respiratora.
Zobacz także
Posłuchaj, co Ci w głowie gra! Muzyka fal mózgowych w Młynach Rothera [wideo]
2023-01-10, 07:48W bydgoskich Młynach Rothera każdy może wsłuchać się w siebie i w swoje myśli. Dzięki instalacji interaktywnej można usłyszeć muzykę fal mózgowych. Czytaj dalej »
Kapsuła Orion zakończyła misję. To przygotowanie do kolejnego lotu człowieka na Księżyc
2022-12-11, 21:32W niedzielę (11 grudnia) na wody Pacyfiku opadła bezzałogowa kapsuła Orion, wysłana przez NASA w podróż na Księżyc w ramach programu Artemis. - Ten program ma geopolityczne znaczenie i będzie początkiem wyznaczania międzynarodowych… Czytaj dalej »
Historyczny sukces naukowców z UMK! Dwie osoby laureatami ERC Starting Grants
2022-11-22, 17:30Naukowcy z UMK, prof. Piotr Wcisło i prof. Katharina Boguslawski, znaleźli się w gronie 408 laureatów grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Umożliwi im to przeprowadzenie innowacyjnych badań na najwyższym światowym… Czytaj dalej »
„Bydgoszcz ważna na urologicznej mapie kraju”. Specjaliści spotkali się tu na sympozjum
2022-11-19, 14:55Jak leczyć z pomocą nowoczesnej technologii? - o tym rozmawiają medycy podczas 29. Sympozjum Sekcji Endourologii w Bydgoszczy. W wydarzeniu bierze udział ponad 300 specjalistów i adeptów urologii z całej Polski, a także gości z z… Czytaj dalej »
„Myślimy nie tylko mózgiem, ale całym ciałem”. Współpraca Collegium Medicum z USA
2022-11-08, 07:54- To, co dzieje się z naszym ciałem, wpływa na nasz styl myślenia - mówi prof. Margaret Niznikiewicz z Uniwersytetu Harvarda, która wygłosiła wykład dla Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Amerykańska i polska uczelnia zacieśniają… Czytaj dalej »