Seniorzy zakładają gogle i wchodzą do wirtualnego świata. Tak trenują mózg!
Grupa bydgoskich naukowców opracowała atrakcyjne narzędzie terapeutyczne dla seniorów. To gra komputerowa, która ćwiczy mózg i tym samym opóźnia proces jego starzenia się.
- Senior przenosi się do pięknej wirtualnej kamienicy i właśnie w tej kamienicy ma różne zadania do wykonania - wyjaśnia dr Marta Podhorecka. - Ta gra jest tak naprawdę narzędziem terapeutycznym dla seniorów, które może stanowić wspaniałą alternatywę do profilaktyki zaburzeń funkcji poznawczych, czyli myślenia, pamięci, koncentracji oraz takich funkcji typowo związanych z aktywnością dnia codziennego - wyjaśnia dr Podhorecka. Dodaje, że seniorzy, którzy już zaczęli treningi, bardzo ochoczo przychodzą na kolejne zajęcia.
- Wchodzimy w zabawę, która jest terapią. Nad tym produktem pracujemy od 2020 roku. Narzędzie było opracowywane, w tej chwili jest testowane na grupie ochotników. Wszystko odbywa się pod ścisłą kontrolą komisji bioetycznej - mówi dr Michał Majcherek.
W przyszłości to narzędzie mogłoby być stosowane w szpitalach, przychodniach czy ośrodkach dla seniorów
W projekcie bierze także udział psycholog Magdalena Liberacka-Dwojak. - Dla seniorów jest to nowość, bo nigdy nie mieli do czynienia z okularami wirtualnej rzeczywistości. Na początku mają obawy, ale to szybko mija. Po zdjęciu gogli pierwszym wrażeniem jest zdziwienie: „O, znowu tu jestem".
Więcej w materiale Sławy Skibińskiej-Dmitruk.
Zobacz także

Koniec z klaustrofobią przy badaniu rezonansem! Nowy aparat w Aleksandrowie Kujawskim
2023-04-15, 18:00Najnowocześniejszy w Polsce rezonans magnetyczny będzie służyć pacjentom w szpitalu powiatowym w Aleksandrowie Kujawskim. Nowa pracownia diagnostyczna, która już została otwarta, kosztowała ponad 7 milionów złotych. Czytaj dalej »

To już pewne: im większy hałas uliczny, tym wyższe zagrożenie nadciśnieniem
2023-03-30, 09:30Dźwięk ryczących silników, pisk opon, odgłosy klaksonów i wyjących syren powodują wzrost ciśnienia krwi - potwierdzają najnowsze badania naukowe. Analizy tej zależności były przeprowadzane już wcześniej, ale ich wyniki nie były… Czytaj dalej »

Obsługa dronów, programowanie i wiele więcej. UKW zachęca do studiowania [zdjęcia]
2023-03-28, 16:38Najnowszą aparaturą wartą 10 milionów złotych chwalił się we wtorek (28 marca) Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. W gmachu Copernicanum odbył się Dzień Młodego Inżyniera. Przygotowano warsztaty, pokazy i wykłady. Czytaj dalej »

Zadbaj o swoją swoją przyszłość! Nowe kierunki i szkoły. Targi Edukacyjne w Toruniu
2023-03-25, 14:00Szkoły policealne i wyższe prezentują swoją ofertę podczas Targów Edukacyjnych w Toruniu. To szansa, by poznać obowiązujące w tym roku zasady rekrutacji i dowiedzieć się, jakie kierunki cieszą się teraz dużą popularnością… Czytaj dalej »

Naukowcy: pora dnia i rytm dobowy mają znaczenie w diagnozie i leczeniu raka
2023-03-25, 13:45Rytm dobowy, któremu podlega organizm reguluje nie tylko rytm snu; może również wpływać na rozwój, diagnozę i leczenie raka - wynika z artykułu opublikowanego na łamach „Trends in Cell Biology”. Czytaj dalej »