Ogólnopolska Noc Biologów w 26 ośrodkach naukowych
26 ośrodków naukowych w kraju, m.in. UKW w Bydgoszczy i UMK w Toruniu zorganizuje trzecią ogólnopolską Noc Biologów. Już 10 stycznia miłośnicy biologii dowiedzą się m.in. ile trwa odruch, jak ptaki znajdują drogę podczas wędrówek dziennych i nocnych oraz jak zrobić gumowe jajko.
Ogólnopolska Noc Biologów to wspólne przedsięwzięcie ośrodków naukowych, które ma popularyzować nauki biologiczne. Idea spotkań narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w styczniu 2012 r.
Odwiedzający Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dowiedzą się, czym jest sen, jakie są zaburzenia i skutki niedoboru snu, jak spać, żeby się wyspać i czym jest sen kontrolowany. Goście UAM poznają też intrygujące fakty z życia owadziej modliszki, która "powie, jak zabiła swojego męża", a w laboratoriach wyizolują DNA i przekonają się o możliwościach ciekłego azotu.
Uczestnicy warsztatów organizowanych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego sprawdzą m.in. jak na podstawie niewielkiej ilości materiału biologicznego rozpoznać, kto był sprawcą przestępstwa; poznają sposoby diagnozowania chorób genetycznych. Podczas zajęć organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik będzie można przekonać się, jakie czynniki są konieczne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy i co jest produktem ubocznym reakcji. Możliwe będzie też sprawdzenie, co wspólnego ma chlorofil ze świeceniem okrzemków w oceanach, których próbkę każdy uczestnik warsztatów dostanie w prezencie.
Podczas zajęć na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie będzie można przyjrzeć się pracy wirusologa, spróbować własnoręcznie stworzyć szczepionkę i poznać techniki namnażania wirusów stosowane przy produkcji szczepionek. Dzieci od ósmego roku życia wcielą się w rolę detektywa i będą mogły np. ujawnić odciski palców na papierze, szkle i plastiku, a także pobrać własne odciski palców.
Wykłady poświęcone m.in. zoonozom, czyli chorobom odzwierzęcym czy pasożytowaniu pijawek przygotował z kolei Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Niemal przez cały piątek na olsztyńskiej uczelni otwarta będzie kawiarnia naukowa, w której każdy będzie mógł porozmawiać z olsztyńskimi naukowcami, dziennikarzami naukowymi i blogerami.
Po co ptakom pióra; co ornitolog, patrząc na pióro, może powiedzieć o jego właścicielu; jak zbudować hotel dla pszczół - tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Słuchacze wykładów przekonają się np. jak rozwija się czerniak, jak naukowcy szukają leku na ten nowotwór oraz jakie są metody leczenia i diagnostyka boreliozy.
Z atrakcji Nocy Biologów będą mogli skorzystać mieszkańcy m.in. Trójmiasta, Szczecina, Białegostoku, Bydgoszczy, Torunia, Wrocławia, Łodzi, Katowic. Większość wydarzeń rozpocznie się jeszcze przed zapadnięciem zmroku, a skończy około godz. 22.00. Udział w Nocy Biologów jest bezpłatny, ale na niektóre zajęcia niezbędna jest rejestracja.
Idea Nocy Biologów powstała w Poznaniu podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Pomysł zaczerpnięto z organizowanej co roku Nocy Muzeów, która przyciąga rzesze zwiedzających. Pierwsza edycja Nocy Biologów odbyła się 13 stycznia w piątek, dlatego w logo Nocy Biologów pojawił się czarny kot i sowa.
Szczegółowy program Nocy Biologów dostępny jest na jej stronie: www.nocbiologow.home.pl (PAP)
Zobacz także
Ekspertka: rozmawiajmy z dziećmi o prywatności w sieci
2014-10-26, 10:32Rodzice powinni rozmawiać z dziećmi o prywatności w sieci; przesyłanie swoich intymnych zdjęć obcym osobom może nieść wiele przykrych konsekwencji - od niewybrednych komentarzy, przez szantaże, po problemy w życiu dorosłym - alarmuje… Czytaj dalej »
Ekspertka: wzrosła liczba zgłoszeń o nielegalnych treściach w sieci
2014-10-26, 10:32Do końca września br. do zespołu dyżurnet.pl, do którego można zgłaszać nielegalne treści w internecie, trafiło o ponad tysiąc zgłoszeń więcej niż w całym 2013 r. Coraz więcej z nich dotyczy tzw. sekstingu. Zdaniem eksperta… Czytaj dalej »
Ponad 900 tys. dolarów na jeden z pierwszych komputerów Apple 1
2014-10-23, 08:30Za rekordową sumę 905 tysięcy dolarów sprzedano w środę na aukcji w Nowym Jorku jeden z pierwszych komputerów osobistych Apple 1 - poinformował dom aukcyjny Bonhams. Czytaj dalej »
Branża energetyczna celem szpiegostwa cybernetycznego
2014-10-19, 11:08Doniesienia o ataku hakerów na polską firmę energetyczną świadczą, że cyberprzestępców interesują informacje na temat naszego rynku energetycznego. Tego typu działania mają cechy szpiegostwa cybernetycznego - uważa ekspert ds… Czytaj dalej »
Do końca 2015 r. budowa tysięcy km sieci szerokopasmowego internetu
2014-10-19, 11:06W Polsce powstaje kilkadziesiąt tysięcy kilometrów sieci szerokopasmowych, zapewniających dostęp do szybkiego internetu. Inwestycje wspierane miliardem euro z funduszy UE na lata 2007-2013 mają zakończyć się do końca 2015 r., realizują… Czytaj dalej »