Młodzi wynalazcy rozpoczynają swoją przygodę z nauką na Konkursie Explory [zdjęcia]
10 grudnia 2021 w Zespole Szkół Technicznych im. J. i J. Śniadeckich w Grudziądzu rozpoczął się Szkolny Festiwal Explory, który jest pierwszym z trzech etapów tego przedsięwzięcia.
Konkurs Explory umożliwia szkolnym pasjonatom nauki i technologii zaprezentować swoje projekty badawcze oraz skonfrontować je z ekspertami. To także okazja by zdobyć doświadczenie w prezentowaniu swoich badań. Wybrane przez jury projekty przejdą do regionalnego etapu konkursu Explory 2022.
Szkolne Festiwale Naukowe Explory to wydarzenia organizowane od 2017 roku przez szkoły w całej Polsce we współpracy z Programem Explory. Oparte są na metodologii i regulaminie Konkursu Explory. Ich celem jest zachęcenie młodzieży do tworzenia oraz rozwijania projektów naukowych i wynalazków. W ramach festiwalu odbywa się szkolny etap Konkursu Explory, gdzie uczniowie danej szkoły prezentują własne projekty badawcze i wynalazki oraz odbywają się wykłady i warsztaty.
Podczas festiwali wyłaniane są szkolne talenty, a najlepsze projekty zostaną zaprezentowane na regionalnym etapie Konkursu Explory. W tegorocznej edycji, zaplanowanych jest aż 16 nowych wydarzeń! Oprócz wsparcia merytorycznego od organizatorów Programu Explory – Fundacji Zaawansowanych Technologii - szkoły otrzymały też wsparcie finansowe na pokrycie kosztów organizacji w ramach programu Grant na Festiwal Explory.
– Uczestnicy Szkolnego Festiwalu Explory zdobywają doświadczenie w tworzeniu własnych projektów badawczych i wynalazków. Podczas wydarzenia uczą się metody pracy projektowej oraz prezentowania własnych pomysłów przed jury. Mają również wyjątkową możliwość skonfrontowania ich z ekspertami – co daje wiedzę o tym, jak można dalej rozwijać projekt. Tak rodzą się młode talenty. Cieszymy się, że odbędzie się aż 16 Szkolnych Festiwali Explory! - mówi Joanna Gogolińska, dyrektorka Fundacji Zaawansowanych Technologii.
Więcej o Szkolnych Festiwalach Explory na www.explory.pl
Zobacz także

Władze polskich uczelni debatują o przyszłości. Co dalej z opłatami i habilitowaniem?
2023-02-20, 19:50Rektorzy z całego kraju obradowali w Toruniu. Brali udział w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Rozmowy dotyczyły między innymi sytuacji ekonomicznej uczelni, ale również pensji i oceny jakości naukowej. Czytaj dalej »

Szpital im. Biziela: operacje z udziałem robota medycznego da Vinci [zdjęcia]
2023-02-14, 10:47W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy na salę operacyjną wprowadzony został robot da Vinci. Odbyły się pierwsze operacje refundowane przez NFZ. Za miesiąc lecznica zaprezentuje jeszcze nowszy system robotowy… Czytaj dalej »

Wydział Medyczny w Bydgoszczy? Tak, ale pomysł potrzebuje czasu
2023-02-07, 19:30Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zdecydował się odpowiedzieć na konferencję prasową posła Jana Szopińskiego i prof. Macieja Świątkowskiego. Czytaj dalej »

Autorzy gry komputerowej o inwazji zombie inspirowali się tym grzybem
2023-02-06, 09:00- Choroby powodowane przez grzyby są trudne do leczenia, bo grzyby komunikując się między sobą, mogą przekazywać m.in. informację o oporności na leki. Jednak pasożytem człowieka nie stanie się Cordyceps, grzyb tworzący „mrówki… Czytaj dalej »

Badania: przez dwie godziny wdychali spaliny z diesla. To zakłóciło pracę mózgu
2023-02-03, 10:15Nawet krótka ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza może zakłócać pracę mózgu - wynika z badania naukowców kanadyjskich, które publikuje pismo „Environmental Health”. Czytaj dalej »