Polskie firmy strategicznymi partnerami Omanu w programie kosmicznym
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich dwie polskie firmy podpisały umowę o strategicznej współpracy przy realizacji bliskowschodniego programu kosmicznego. Kluczowym elementem współpracy będzie CubeSat, czyli miniaturowy, sztuczny satelita omański.
Firmy SatRevolution oraz TUATARA podpisały 28 października umowę o strategicznej współpracy z ETCO, liderem technologicznym w Omanie, podczas International Astronautical Congress w Dubaju. Współpraca pozwoli dostarczyć m.in. nowoczesne rozwiązania z zakresu analizy zdjęć satelitarnych, które będą wsparciem w narodowej strategii cyfryzacji "Oman 2040". Pierwszy omański satelita ma zostać wystrzelony już w 2022 roku.
Wrocławska spółka SatRevolution m.in. wyniesie na orbitę i będzie obsługiwać CubeSat dla ETCO oraz dostarczy projekt stacji naziemnej i będzie szkolić biznesmenów i inżynierów z Omanu. SatRevolution jako jedna z niewielu firm - według raportu NASA "State of the Art Small Spacecraft Technology" jedna z 12 spółek na świecie - zajmuje się kompleksowo projektowaniem, produkcją i umieszczaniem na orbitach okołoziemskich nanosatelitów obserwacyjnych, zbierających dane optyczne. Jako pierwsza w Polsce SatRevolution umieściła swoje satelity: ŚWIATOWID, KRAKsat, AMICal Sat na orbicie okołoziemskiej.
Działająca w Omanie od 2015 roku TUATARA m.in. przeprowadzi analizę obrazów i danych z satelity z wykorzystaniem technologii Computer Vision, Machine Learning i AI, która pozwoli wykryć ukryte wzorce, trendy i umożliwi przewidywanie zmian powodowanych m.in. przez sytuację klimatyczną czy katastrofy naturalne.
Celem kooperacji polskich firm z ETCO, które będzie pełniło również rolę formalnego pośrednika między omańską administracją publiczną a polskimi firmami, jest dostarczenie technologii i rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju lokalnego rynku kosmicznego oraz umożliwią jakościową analizę zmian wywoływanych sytuacją klimatyczną, klęskami żywiołowymi czy innymi zdarzeniami niepożądanymi. Współpraca rozpocznie się prawdopodobnie jeszcze w ostatnim kwartale 2021 roku. Wartość projektów szacowana jest na kilkanaście milionów dolarów.
Umowa została podpisana na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej w obecności prezesa POLSA Grzegorza Wrochny oraz dr Saouda Al. Shoaili, Dyrektora Narodowego Programu Kosmicznego w Ministerstwie Transportu, Komunikacji i Technologii w Omanie.(PAP)
Zobacz także

Polski Nobel Naukowy dla fizyka z UMK! "Przyjąłem ze wzruszeniem i oszołomieniem"
2019-11-06, 11:27Prof. Andrzej Kossakowski z UMK w Toruniu został laureatem Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, uznawanej za najważniejsze naukowe wyróżnienie w kraju. Czytaj dalej »

Rezonans dokładny i szczegółowy. Dla studentów UMK i do projektów onkologicznych
2019-11-04, 20:46Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu może pochwalić się nowoczesnym rezonansem magnetycznym. Urządzenie znajduje się w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii. Czytaj dalej »

Resort nauki ogłosił listę 10 uczelni badawczych. Jest wśród nich toruński UMK
2019-10-30, 13:57Listę 10 uczelni badawczych, zwycięzców konkursu 'Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza' przedstawiło w środę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczelnie te mogą liczyć na wyższe finansowanie. Jest wśród nich Uniwersytet… Czytaj dalej »

Informacja rządzi światem. Naukowcy analizują w Bydgoszczy jej fenomen
2019-10-24, 15:20Fizycy z całego świata zjechali do Bydgoszczy i debatują o...informacji - czym jest, jak ją pozyskiwać, kodować i przesyłać. Międzynarodowe Kolokwium trwa do piątku (25.10.) na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Czytaj dalej »

Bliżej kosmosu w toruńskim Młynie Wiedzy. Wykłady, warsztaty i mini piknik
2019-10-18, 06:20Jak prezentuje się wizja podboju Układu Słonecznego? Na czym polegają testy rakiety suborbitalnej? Czym zakończą się misje balonów stratosferycznych? Tego będzie można się dowiedzieć w czasie czwartej konferencji „Near space”… Czytaj dalej »