Polskie firmy strategicznymi partnerami Omanu w programie kosmicznym
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich dwie polskie firmy podpisały umowę o strategicznej współpracy przy realizacji bliskowschodniego programu kosmicznego. Kluczowym elementem współpracy będzie CubeSat, czyli miniaturowy, sztuczny satelita omański.
Firmy SatRevolution oraz TUATARA podpisały 28 października umowę o strategicznej współpracy z ETCO, liderem technologicznym w Omanie, podczas International Astronautical Congress w Dubaju. Współpraca pozwoli dostarczyć m.in. nowoczesne rozwiązania z zakresu analizy zdjęć satelitarnych, które będą wsparciem w narodowej strategii cyfryzacji "Oman 2040". Pierwszy omański satelita ma zostać wystrzelony już w 2022 roku.
Wrocławska spółka SatRevolution m.in. wyniesie na orbitę i będzie obsługiwać CubeSat dla ETCO oraz dostarczy projekt stacji naziemnej i będzie szkolić biznesmenów i inżynierów z Omanu. SatRevolution jako jedna z niewielu firm - według raportu NASA "State of the Art Small Spacecraft Technology" jedna z 12 spółek na świecie - zajmuje się kompleksowo projektowaniem, produkcją i umieszczaniem na orbitach okołoziemskich nanosatelitów obserwacyjnych, zbierających dane optyczne. Jako pierwsza w Polsce SatRevolution umieściła swoje satelity: ŚWIATOWID, KRAKsat, AMICal Sat na orbicie okołoziemskiej.
Działająca w Omanie od 2015 roku TUATARA m.in. przeprowadzi analizę obrazów i danych z satelity z wykorzystaniem technologii Computer Vision, Machine Learning i AI, która pozwoli wykryć ukryte wzorce, trendy i umożliwi przewidywanie zmian powodowanych m.in. przez sytuację klimatyczną czy katastrofy naturalne.
Celem kooperacji polskich firm z ETCO, które będzie pełniło również rolę formalnego pośrednika między omańską administracją publiczną a polskimi firmami, jest dostarczenie technologii i rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju lokalnego rynku kosmicznego oraz umożliwią jakościową analizę zmian wywoływanych sytuacją klimatyczną, klęskami żywiołowymi czy innymi zdarzeniami niepożądanymi. Współpraca rozpocznie się prawdopodobnie jeszcze w ostatnim kwartale 2021 roku. Wartość projektów szacowana jest na kilkanaście milionów dolarów.
Umowa została podpisana na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej w obecności prezesa POLSA Grzegorza Wrochny oraz dr Saouda Al. Shoaili, Dyrektora Narodowego Programu Kosmicznego w Ministerstwie Transportu, Komunikacji i Technologii w Omanie.(PAP)
Zobacz także

Zdalne połączenie ze światem nauki. Taką propozycję ma Młyn Wiedzy w Toruniu
2020-03-18, 07:03Cukier, woda, barwniki spożywcze, miarka i waga kuchenna - tyle wystarczy aby zrobić w domu tęczę. To jedna z propozycji zabawy i nauki przygotowana przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w ramach akcji #ZostańwDomu. Czytaj dalej »

Dziesięć przykazań WHO w sprawie walki z koronawirusem
2020-03-01, 06:00Wobec ekspansji koronawirusa na całym świecie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił w Genewie „Dziesięć rad jak uniknąć zarażenia koronawirusem”. Czytaj dalej »

Koronawirus SARS-CoV-2 i choroba COVID-19. Co musisz wiedzieć?
2020-02-29, 11:43Kto jest najbardziej narażony na zakażenie i zachorowanie? Jakie działania profilaktyczne można podjąć? Jaka jest śmiertelność? Prezentujemy zamieszczone na stronie Polskiej Akademii Nauk odpowiedzi na najczęściej zadawane pyta… Czytaj dalej »

Sprzęt za 5 mln zł trafił do laboratoriów UKW w Bydgoszczy
2020-02-27, 22:00Do laboratoriów badawczo-rozwojowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy trafił nowoczesny sprzęt, dzięki któremu uczelnia będzie mogła jeszcze bardziej zacieśnić współpracę z biznesem i prowadzić więcej badań dla… Czytaj dalej »

Nagroda w Malezji dla naukowców z UTP. Za co?
2020-02-25, 21:28Sukces zespołu naukowców bydgoskiego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Ich wynalazek zdobył srebrny medal na targach wynalazczości w Malezji. Chodzi o urządzenie dla przetwórni przemysłu spożywczego. Czytaj dalej »