Z takich lekcji się nie ucieka! W Bydgoszczy trwa Zjazd Fizyków Polskich
Zjazd Fizyków Polskich to już 47. tego typu spotkanie, ale pierwszy raz zorganizowane zostało w Bydgoszczy. Wśród gości zjazdu jest m.in. prof. Frank Wilczek, zdobywca Nagrody Nobla z fizyki w 2004 roku.
Zjazdy Fizyków Polskich organizowane są co 2 lata przez Polskie Towarzystwo Fizyczne. Podczas kilkudniowych obrad naukowcy wymieniają poglądy i najnowsze informacje ze swojej dziedziny, ale ich celem jest także popularyzacja fizyki, która jest wszechobecna w naszym życiu.
- Fizyka stanowi podwalinę i podstawę działania urządzeń wysokiej technologii i w ogóle naszej egzystencji - mówi profesor Adam Gadomski z Politechniki Bydgoskiej, przewodniczący oddziału Bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego. I dodaje, że z naszego regionu pochodzi wielu światowej sławy naukowców, którzy mają wiele istotnych osiągnięć w dziedzinie fizyki i Nauk pokrewnych. - Wymienię Albert Michelsona ze Strzelna, czy też Nernsta z Wąbrzeźna.
Mówiąc o wielkich naukowcach nie chodzi o budowanie kultu wokół nich, ale o to, żeby budować kreatywną i inspirująca atmosferę dla młodych pokoleń - dodaje Jarosław Chrostowski fizyki i dziennikarz naukowy.
- Zjazd Fizyków Polskich jest znakomitą okazją do tego, aby zacząć popularyzować wiedzę na temat nauk ścisłych i technicznych wśród mieszkańców naszego miasta i regionu.
Uczestnicy zjazdu przekonują, że fizyka jest znacznie ciekawsza od tego, co zawiera program szkolny, a wśród ciekawszych prelekcji organizatorzy wymieniają między innymi wykład na temat wyłaniania się języka w populacji komunikujących się agentów, a także rzecz o tym, że bez fizyki nie ma współczesnej medycyny, i o poszukiwaniu ciemnej materii.
Naukowym obradom towarzyszą eksperymenty, koncerty i zwiedzanie miasta oraz regionu. Na pl. Teatralnym można też oglądać wystawę prezentującą sylwetki, pochodzących z Bydgoszczy i regionu, wybitnych naukowców i ich dokonania. Zjazd potrwa do czwartku. Organizują go trzy bydgoskie uczelnie: Politechnika Bydgoska, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego oraz Collegium Medicum UMK.
Więcej w materiale Tatiany Adonis.
Zobacz także
Nowatorska operacja w Toruniu. Takiego implantu jeszcze nie było! [wideo]
2021-09-14, 13:12Toruński Szpital Specjalistyczny Matopat jako pierwszy na świecie wykonał operację przepukliny z wykorzystaniem siatki Optomesh 3D ILAM. To spersonalizowany implant idealnie dopasowany do ciała pacjenta. Czytaj dalej »
Naukowcy z UMK: „Trzecia dawka szczepionki jest nieunikniona"
2021-09-09, 10:00- Siedem miesięcy po przyjęciu drugiej dawki, osoby które były systematycznie badane mają poziom przeciwciał na bardzo niskim poziomie - wynika z badań, które wśród pracowników ochrony zdrowia przeprowadził zespół prof. dr. hab… Czytaj dalej »
Regulator zażądał od Apple i Google usunięcia aplikacji Nawalny
2021-09-07, 18:03Rosyjski regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor, zażądał w czwartek od koncernów Apple i Google, by usunęły ze swej oferty aplikację o nazwie Nawalny, zawierającą komunikaty ze strony internetowej opozycjonisty Aleksieja… Czytaj dalej »
Przed nami noce spadających gwiazd, a dokładnie - meteorów. Ależ one pędzą!
2021-08-09, 12:11W niebo warto spoglądać już od jutra (10.08) - wtedy właśnie ta przestrzeń na kilka dni wizualnie ożyje. Warto przygotować długą listę życzeń do spełnienia, bo będzie można zobaczyć kilkadziesiąt meteorów w ciągu godziny… Czytaj dalej »