Z takich lekcji się nie ucieka! W Bydgoszczy trwa Zjazd Fizyków Polskich
Zjazd Fizyków Polskich to już 47. tego typu spotkanie, ale pierwszy raz zorganizowane zostało w Bydgoszczy. Wśród gości zjazdu jest m.in. prof. Frank Wilczek, zdobywca Nagrody Nobla z fizyki w 2004 roku.
Zjazdy Fizyków Polskich organizowane są co 2 lata przez Polskie Towarzystwo Fizyczne. Podczas kilkudniowych obrad naukowcy wymieniają poglądy i najnowsze informacje ze swojej dziedziny, ale ich celem jest także popularyzacja fizyki, która jest wszechobecna w naszym życiu.
- Fizyka stanowi podwalinę i podstawę działania urządzeń wysokiej technologii i w ogóle naszej egzystencji - mówi profesor Adam Gadomski z Politechniki Bydgoskiej, przewodniczący oddziału Bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego. I dodaje, że z naszego regionu pochodzi wielu światowej sławy naukowców, którzy mają wiele istotnych osiągnięć w dziedzinie fizyki i Nauk pokrewnych. - Wymienię Albert Michelsona ze Strzelna, czy też Nernsta z Wąbrzeźna.
Mówiąc o wielkich naukowcach nie chodzi o budowanie kultu wokół nich, ale o to, żeby budować kreatywną i inspirująca atmosferę dla młodych pokoleń - dodaje Jarosław Chrostowski fizyki i dziennikarz naukowy.
- Zjazd Fizyków Polskich jest znakomitą okazją do tego, aby zacząć popularyzować wiedzę na temat nauk ścisłych i technicznych wśród mieszkańców naszego miasta i regionu.
Uczestnicy zjazdu przekonują, że fizyka jest znacznie ciekawsza od tego, co zawiera program szkolny, a wśród ciekawszych prelekcji organizatorzy wymieniają między innymi wykład na temat wyłaniania się języka w populacji komunikujących się agentów, a także rzecz o tym, że bez fizyki nie ma współczesnej medycyny, i o poszukiwaniu ciemnej materii.
Naukowym obradom towarzyszą eksperymenty, koncerty i zwiedzanie miasta oraz regionu. Na pl. Teatralnym można też oglądać wystawę prezentującą sylwetki, pochodzących z Bydgoszczy i regionu, wybitnych naukowców i ich dokonania. Zjazd potrwa do czwartku. Organizują go trzy bydgoskie uczelnie: Politechnika Bydgoska, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego oraz Collegium Medicum UMK.
Więcej w materiale Tatiany Adonis.
Zobacz także
„Myślimy nie tylko mózgiem, ale całym ciałem”. Współpraca Collegium Medicum z USA
2022-11-08, 07:54- To, co dzieje się z naszym ciałem, wpływa na nasz styl myślenia - mówi prof. Margaret Niznikiewicz z Uniwersytetu Harvarda, która wygłosiła wykład dla Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Amerykańska i polska uczelnia zacieśniają… Czytaj dalej »
„Drony masowo wykorzystywane na Ukrainie”. DroneTech World Meeting w Toruniu
2022-11-03, 15:15Pokazy, wykłady i panele dyskusyjne znalazły się w programie DroneTech World Meeting w Toruniu. To dwudniowe spotkanie profesjonalistów, pasjonatów i wszystkich zainteresowanych tematyką dronów. Czytaj dalej »
Roboty i eksperyment z dwutlenkiem węgla. Bydgoski Festiwal Nauki [wideo, zdjęcia]
2022-10-21, 14:55Trwa Bydgoski Festiwal Nauki. To szansa na zdobycie wiedzy poprzez udział w eksperymentach, wykładach i warsztatach. Czytaj dalej »
Kolorowe eksperymenty, wybuchy i pokaz nieba. Noc Naukowców w Toruniu
2022-09-30, 16:57Toruńska Noc Naukowców odbędzie się w piątek (30 września) w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. W programie znajdą się m.in. warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw. Czytaj dalej »
Napisali maturę na 100 procent. Nasi maturzyści wśród najlepszych w kraju
2022-09-29, 19:10Maturzyści z Kujawsko-Pomorskiego znaleźli się w gronie laureatów konkursu „Matura na 100%'. To Nikola Retecka z IV LO w Bydgoszczy i Piotr Paczkowski z I LO we Włocławku. Czytaj dalej »