Z takich lekcji się nie ucieka! W Bydgoszczy trwa Zjazd Fizyków Polskich
Zjazd Fizyków Polskich to już 47. tego typu spotkanie, ale pierwszy raz zorganizowane zostało w Bydgoszczy. Wśród gości zjazdu jest m.in. prof. Frank Wilczek, zdobywca Nagrody Nobla z fizyki w 2004 roku.
Zjazdy Fizyków Polskich organizowane są co 2 lata przez Polskie Towarzystwo Fizyczne. Podczas kilkudniowych obrad naukowcy wymieniają poglądy i najnowsze informacje ze swojej dziedziny, ale ich celem jest także popularyzacja fizyki, która jest wszechobecna w naszym życiu.
- Fizyka stanowi podwalinę i podstawę działania urządzeń wysokiej technologii i w ogóle naszej egzystencji - mówi profesor Adam Gadomski z Politechniki Bydgoskiej, przewodniczący oddziału Bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego. I dodaje, że z naszego regionu pochodzi wielu światowej sławy naukowców, którzy mają wiele istotnych osiągnięć w dziedzinie fizyki i Nauk pokrewnych. - Wymienię Albert Michelsona ze Strzelna, czy też Nernsta z Wąbrzeźna.
Mówiąc o wielkich naukowcach nie chodzi o budowanie kultu wokół nich, ale o to, żeby budować kreatywną i inspirująca atmosferę dla młodych pokoleń - dodaje Jarosław Chrostowski fizyki i dziennikarz naukowy.
- Zjazd Fizyków Polskich jest znakomitą okazją do tego, aby zacząć popularyzować wiedzę na temat nauk ścisłych i technicznych wśród mieszkańców naszego miasta i regionu.
Uczestnicy zjazdu przekonują, że fizyka jest znacznie ciekawsza od tego, co zawiera program szkolny, a wśród ciekawszych prelekcji organizatorzy wymieniają między innymi wykład na temat wyłaniania się języka w populacji komunikujących się agentów, a także rzecz o tym, że bez fizyki nie ma współczesnej medycyny, i o poszukiwaniu ciemnej materii.
Naukowym obradom towarzyszą eksperymenty, koncerty i zwiedzanie miasta oraz regionu. Na pl. Teatralnym można też oglądać wystawę prezentującą sylwetki, pochodzących z Bydgoszczy i regionu, wybitnych naukowców i ich dokonania. Zjazd potrwa do czwartku. Organizują go trzy bydgoskie uczelnie: Politechnika Bydgoska, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego oraz Collegium Medicum UMK.
Więcej w materiale Tatiany Adonis.
Zobacz także
Białystok/ Na UMB otwarto Centrum Symulacji Medycznych
2017-11-06, 13:19Lepszemu kształceniu w praktyce młodych lekarzy, pielęgniarek, położnych i stomatologów, ale też ratowników służy otwarte w poniedziałek na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku Centrum Symulacji Medycznych. Czytaj dalej »
Już 30 startupów przygotowuje rozwiązania dla Taurona
2017-11-03, 10:25Nad rozwiązaniami dla Taurona w zakresie usprawnienia funkcjonowania infrastruktury energetycznej czy budowy nowych biznesów w grupie pracuje 30 startupów. Dwanaście z nich już prowadzi testy na infrastrukturze koncernu - podał w piątek… Czytaj dalej »
System reagowania na cyberataki kluczowy dla cyberbezpieczeństwa
2017-11-02, 17:51System reagowania na cyberataki i włączenie w ten proces zainteresowanych podmiotów - jest jedną z kluczowych propozycji w tworzonym krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Podział incydentów m.in. na krytyczny, poważny umożliwi podejmowanie… Czytaj dalej »
Streżyńska: mObywatel przełomowym rozwiązaniem dla obywateli
2017-10-30, 14:19Uruchamiamy aplikację mobilną mObywatel, wyjątkową usługę, która zapewni możliwość współpracy klienta - obywatela i przedsiębiorcy - mówiła minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Dodała, że aplikacja jest przełomowym rozwiązaniem… Czytaj dalej »
W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu zimowego
2017-10-25, 08:25W nocy z soboty na niedzielę będziemy spali godzinę dłużej, bo zmieniamy czas z letniego na zimowy. 29 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00. Do czasu letniego wrócimy 25 marca 2018 roku. Czytaj dalej »