Przed nami noce spadających gwiazd, a dokładnie - meteorów. Ależ one pędzą!
W niebo warto spoglądać już od jutra (10.08) - wtedy właśnie ta przestrzeń na kilka dni wizualnie ożyje. Warto przygotować długą listę życzeń do spełnienia, bo będzie można zobaczyć kilkadziesiąt meteorów w ciągu godziny, czyli mniej więcej jedną spadającą gwiazdę na minutę.
A czym właściwie są spadające gwiazdy? Wyjaśnia Jerzy Rafalski, astronom z toruńskiego Planetarium.
- Tak naprawdę ze spadającymi gwiazdami to nie ma nic wspólnego - mówią astronomowie. Przecież te prawdziwe gwiazdy są dużo, dużo dalej, a meteory to zjawisko z naszej ziemskiej atmosfery. Powstają mniej więcej 80 km ponad naszymi głowami, więc właściwie meteory to zjawisko bardzo bliskie nam. Są to niewielkie okruszki kosmicznej materii, które pędzą z ogromnymi prędkościami rzędu 60 km na sekundę. Jeśli taki niewielki okruch, czy powiedzmy, mały kamyk wpada z taką prędkością w ziemską atmosferę, to nasze powietrze zaczyna świecić. Sam kamyk też oczywiście się wypala, ale my 80 km niżej, widzimy coś na kształt spadającej gwiazdy - wyjaśniał Jerzy Rafalski.
W niebo najlepiej patrzeć od północy aż do rana. Spadające gwiazdy można będzie obserwować do 13 sierpnia.
Zobacz także
Łazik zaprojektowany przez grudziądzkich uczniów w finale konkursu Explory [zdjęcia, wideo]
2022-05-17, 07:15Kinga Matuszewicz i Robert Kobylski z Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu będą reprezentować nasz region w ogólnopolskim finale konkursu Explory - najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce. Czytaj dalej »
Naucz się odróżniać prawdę od fałszu w Internecie. Kursy online za darmo
2022-05-08, 21:00Czy wiesz, czym jest fake news i jak go rozpoznać? Jak zweryfikować informacje i nie dać sobą manipulować? Tego dowiedzieć się można z kursów na platformie e-learningowej Demagoga. Czytaj dalej »
Zespół prof. Grzybowskiego: Z odpadów chemicznych można produkować leki
2022-04-27, 19:30Potężny algorytm komputerowy przeczesał miliardy możliwych reakcji chemicznych i pokazał, jak ze związków chemicznych traktowanych dotąd jako odpady przemysłowe produkować można ok. 300 leków - opisują w publikacji w „Nature”… Czytaj dalej »
„Nauka jest dla człowieka". Startuje 20. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
2022-04-20, 15:30Rozpoczynają się w piątek (22 kwietnia) Toruński Festiwal Nauki i Sztuki ma być formą powrotu do normalności po pandemii. Organizatorzy zaplanowali ponad 140 imprez, w tym liczne wykłady, pokazy, happeningi i warsztaty. Liczą na duże… Czytaj dalej »
Polskie Radio wypada korzystniej w nowych badaniach słuchalności radia w Polsce
2022-04-06, 19:13Nowe badania słuchalności radia, opracowane przez Krajowy Instytut Mediów, opierają się na danych pozyskiwanych w rozmowie telefonicznej z respondentami oraz opisujących ich zachowania związane z korzystaniem z mediów. Czytaj dalej »