Badania: u zaszczepionych osób może dojść do infekcji, ale ryzyko jest małe
U zaszczepionych osób rzadko dochodzi do zakażenia koronawirusem i jest to zależne od poziomu przeciwciał neutralizujących – wynika z międzynarodowych badań. Nie zdarza się u nich ponowna infekcja.
Wskazują na to badania 1497 pracowników opieki medycznej, jakie przeprowadzili specjaliści z Izraela z udziałem badaczy z Wielkiej Brytanii, Cypru oraz USA. Opublikowano je na łamach prestiżowego pisma medycznego „New England Journal of Medicine”. Badane osoby zaszczepiono wykazującym dużą efektywność preparatem mRNA Pfizer/BioNTech. Sprawdzono, że mimo zaszczepienia jedynie u 39 pracowników ośrodków medycznych doszło do zakażenia COVID-19.
Z badań wynika, że do zakażenia doszło u osób, u których był niższy poziom przeciwciał neutralizujących w porównaniu do tych, którzy nie mieli infekcji SARS-CoV-2. Świadczy to o tym, że osoby te nieco gorzej zareagowały na szczepionkę. A jeśli doszło do infekcji, to przebieg choroby był łagodny lub wręcz bezobjawowy. Jedynie u 19 proc. zakażonych dolegliwości utrzymywały się ponad 6 tygodni.
„Niższy poziom przeciwciał neutralizujących u zaszczepionych koreluje z ryzykiem zakażenia oraz ilością wirusa. Nie zanotowano transmisji od osób zaszczepionych" – skomentował na Twitterze prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalista został niedawno powołany na członka Europejskiej Grupy Ekspertów ds. Wariantów SARS-CoV-2. To jedyny polski naukowiec zasiadający w tym gremium w charakterze indywidualnego eksperta.
Opublikowane przez NEJM badania prowadzono w okresie, kiedy dominował wariant Alfa (wykryty po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii). Tą odmianą koronawirusa zakażonych było 85 proc. osób, u których mimo zaszczepienia doszło u do infekcji. U 74 proc. zakażonych stwierdzono wysoki poziom wirusów (tzw. wiremię) w jakimś okresie infekcji. Jednak u żadnej zaszczepionej osoby nie doszło do powtórnego zakażenia.
Zobacz także
Nobel z fizyki za fale, które wstrząsnęły Wszechświatem
2017-10-03, 12:15Tegoroczną Nagrodę Nobla przyznano Rainerowi Weissowi, Barry C. Barishowi i Kipowi S. Thorne, dzięki którym powstał detektor LIGO i po raz pierwszy zaobserwowano fale grawitacyjne - echo zderzenia odległych czarnych dziur. Czytaj dalej »
![](public/info/2017/thumb_480_0/2017-10-02_1506964251.jpg)
Prof. Tetsuo Kanno doktorem h.c. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
2017-10-02, 19:05Wybitny japoński neurochirurg prof. Tetsuo Kanno otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wydział Nauk Medycznych tej uczelni zawdzięcza mu wdrożenie innowacyjnej metody leczenia… Czytaj dalej »
Medyczny Nobel za zegar biologiczny
2017-10-02, 18:38Tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny doceni każdy, kto zaspał i spóźnił się do szkoły lub do pracy. Trzech Amerykanów (Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young) uhonorowano za badania nad molekularnymi… Czytaj dalej »
Kapsuła czasu z naukowymi precjozami ukryta na Spitsbergenie
2017-10-01, 14:48Fragment meteorytu, skamieniałości, nasiona roślin, ludzkie DNA, niesporczaki, monety, zdjęcia Ziemi, kryształ krzemu - to skarby, które trafiły do kapsuły czasu, zakopanej przez polskich naukowców na Spitsbergenie. Pojemnik ma się… Czytaj dalej »
W poniedziałek poznamy pierwszych laureatów tegorocznych Nobli
2017-09-29, 08:43W najbliższy poniedziałek, około godz. 11.30 naszego czasu, poznamy nazwiska pierwszych tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. W kolejnych dniach Szwedzka Akademia Nauk wskaże zwycięzców z fizyki i… Czytaj dalej »