PKN Orlen pierwszy w Polsce przetestuje prywatną, przemysłową sieć 5G
PKN Orlen jako pierwszy w Polsce przetestuje prywatną, przemysłową sieć 5G w środowisku zaawansowanej infrastruktury przemysłowej. Testy odbędą się w głównym zakładzie spółki w Płocku. Ich wykonanie będzie możliwe m.in. dzięki zgodzie wydanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej - podał koncern.
Jak zapowiedział w poniedziałek PKN Orlen, testy potrwają do lutego 2022 r., przy czym partnerami projektu „są renomowane firmy technologiczne, które dostarczą zaawansowaną technologicznie infrastrukturę sieci 5G oraz współpracujące z nią urządzenia”.
W komunikacie, dotyczącym projektu PKN Orlen ogłosił, iż „jako pierwszy w Polsce będzie testował prywatną, przemysłową sieć 5G w realnym środowisku zaawansowanej infrastruktury przemysłowej”. Jak przekazano w informacji, „na realizację wewnętrznych testów, które zostaną przeprowadzone na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku oraz pobliskiej stacji paliw, koncern otrzymał czasowy przydział częstotliwości radiowych oraz zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej”.
„Jesteśmy nowoczesnym koncernem multienergetycznym, który odpowiada na światowe trendy i nieustannie wdraża innowacyjne technologie. Dostrzegamy korzyści wynikające ze stosowania prywatnej przemysłowej sieci 5G. Pozwoli ona nam jeszcze lepiej wykorzystać potencjał cyfryzacji naszych procesów produkcyjnych, dzięki czemu praca Zakładu w Płocku będzie bardziej wydajna, niezawodna i dopasowana do zmieniającego się otoczenia” – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.
Jak oceniła Patrycja Klarecka, członek zarządu płockiego koncernu ds. sprzedaży detalicznej, która jest tam odpowiedzialna także za obszar informatyki, "w przyszłości technologia 5G może znaleźć zastosowanie we wszystkich segmentach działalności PKN Orlen". "Jej testy wpisują się w strategię Orlen2030, w ramach której realizowany jest program digitalizacji koncernu. Liczymy, że pozytywne doświadczenia z testów w Płocku pozwolą na zastosowanie podobnych, zaawansowanych rozwiązań w całej Grupie Kapitałowej Orlen" – podkreśliła Klarecka.
PKN Orlen zwrócił uwagę, że "technologia 5G pozwoli w czasie rzeczywistym korzystać z ogromnej liczby danych spływających z urządzeń pomiarowych, sensorów oraz maszyn produkcyjnych". Spółka zaznaczyła przy tym, iż technologia ta "zapewnia także niezawodność transmisji informacji w aplikacjach o znaczeniu krytycznym w zakresie sterowania i monitoringu procesów produkcyjnych".
"Testy potrwają do lutego 2022 r. i zostaną przeprowadzone w realnym otoczeniu przemysłowym infrastruktury zakładu produkcyjnego w Płocku" - oznajmił PKN Orlen. Jak wyjaśnił, "wysoka przepustowość sieci w technologii 5G pozwoli przetestować rozwiązania z zakresu internetu rzeczy (IoT), analityki danych i łączności dyspozytorskiej". "Testowane będą różne rozwiązania w zakresie sieci 5G, ich funkcjonalność, wydajność, jakość i bezpieczeństwo informatyczne" - zapowiedział płocki koncern.
Zobacz także
Nasze skarby docenione w plebiscycie „Archeologiczne Sensacje 2022”!
2023-01-13, 18:28Znamy najważniejsze zeszłoroczne odkrycia i wydarzenia w polskiej archeologii. Plebiscyt na Archeologiczne Sensacje 2022 roku zakończony. Wśród zwycięzców są przedstawicie i znaleziska z naszego regionu. Czytaj dalej »
Posłuchaj, co Ci w głowie gra! Muzyka fal mózgowych w Młynach Rothera [wideo]
2023-01-10, 07:48W bydgoskich Młynach Rothera każdy może wsłuchać się w siebie i w swoje myśli. Dzięki instalacji interaktywnej można usłyszeć muzykę fal mózgowych. Czytaj dalej »
Kapsuła Orion zakończyła misję. To przygotowanie do kolejnego lotu człowieka na Księżyc
2022-12-11, 21:32W niedzielę (11 grudnia) na wody Pacyfiku opadła bezzałogowa kapsuła Orion, wysłana przez NASA w podróż na Księżyc w ramach programu Artemis. - Ten program ma geopolityczne znaczenie i będzie początkiem wyznaczania międzynarodowych… Czytaj dalej »
Historyczny sukces naukowców z UMK! Dwie osoby laureatami ERC Starting Grants
2022-11-22, 17:30Naukowcy z UMK, prof. Piotr Wcisło i prof. Katharina Boguslawski, znaleźli się w gronie 408 laureatów grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Umożliwi im to przeprowadzenie innowacyjnych badań na najwyższym światowym… Czytaj dalej »
„Bydgoszcz ważna na urologicznej mapie kraju”. Specjaliści spotkali się tu na sympozjum
2022-11-19, 14:55Jak leczyć z pomocą nowoczesnej technologii? - o tym rozmawiają medycy podczas 29. Sympozjum Sekcji Endourologii w Bydgoszczy. W wydarzeniu bierze udział ponad 300 specjalistów i adeptów urologii z całej Polski, a także gości z z… Czytaj dalej »