20 lat po locie pierwszego astronauty-turysty, czas na kolejne wakacje w kosmosie!
W 20 lat po locie pierwszego astronauty-turysty, kolejni chętni przygotowują się do podróży w kosmos. Sprzedaż biletów rozpoczęły firmy założone przez znanych miliarderów: Blue Origin Jeffa Bezosa, Virgin Galactic Richarda Bransona i SpaceX Elona Muska.
Należący do Virgin Galactic statek VSS Unity 22 maja z powodzeniem ukończył trzeci załogowy lot testowy w przestrzeń suborbitalną. Po raz pierwszy obsługiwany przez dwóch pilotów pojazd kosmiczny wystartował na statku nośnym, od którego odłączył się na wysokości niemal 14 km i dzięki hybrydowemu silnikowi rakietowemu przyspieszył z trzykrotnością prędkości dźwięku osiągając wysokość ponad 89 km.
Virgin Galactic ma od początku 2022 r. oferować loty w tzw. amerykański kosmos, czyli - zgodnie z definicją NASA - powyżej 80 km. Większość państw, a także Międzynarodowa Federacja Lotnicza uznaje jednak za granicę kosmosu odległość 100 km od powierzchni Ziemi, gdzie będzie można udać się korzystając z oferty Bezosa na pokładzie rakiety New Shepard.
Firma założyciela Amazonu 5 maja rozpoczęła aukcję biletów na pierwszy załogowy lot, którego start jest zaplanowany na 20 lipca, w 52. rocznicę lądowania na Księżycu misji Apollo 11. Data rozpoczęcia aukcji również nie została wybrana przypadkowo: to 60. rocznica lotu pierwszego Amerykanina w kosmos - i drugiego człowieka na świecie po Juriju Gagarinie - Alana Sheparda.
SpaceX ogłosiło plany na pierwszą misję kosmiczną z załogą złożoną z samych cywili w ostatnim kwartale tego roku. Na pokładzie statku kosmicznego Dragon będzie czteroosobowa załoga kierowana przez miliardera Jareda Isaacmana.
W styczniu 2022 r. SpaceX planuje również wysłać trzech biznesmenów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Każdy z nich za półtoratygodniową misję zapłaci 55 mln dolarów. Ponad 600 biletów sprzedanych przez Virgin Galactic kosztowało znacznie mniej, bo 250 tys. dolarów, choć początkowa cena może wzrosnąć, gdy firma Bransona zacznie ponownie przyjmować rezerwacje. Blue Origin nie podała ceny swoich biletów.
Lot ostatniego kosmicznego turysty, kanadyjskiego miliardera Guy Laliberte, odbył się w 2009 r.
Zobacz także
Moda na sukces! Sara Betkier z UTP z prestiżowym tytułem Kreator Mody Roku
2020-07-07, 08:08Sara Betkier, wykładowca z Katedry Wzornictwa Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy otrzymała nagrodę Polskiej Akademii Mody „Kreator Mody Roku”. Czytaj dalej »
UMK jest w sieci europejskich uniwersytetów - w grupie siła i potencjał!
2020-07-02, 17:30Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest już pełnoprawnym członkiem YUFE, czyli Konsorcjum Młodych Uniwersytetów dla Europy (Young Universities for the Future of Europe). To jedno z siedemnastu stowarzyszeń uniwersyteckich powołanych… Czytaj dalej »
Zdalny lot dronem online z odległości 333 km. Wielki sukces inżynierów z UTP
2020-07-02, 13:22Pierwszego w Polsce lotu dronem, kierowanym zdalnie z odległości 333 km, dokonali inżynierowie z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Wydarzenie miało miejsce podczas konkursu Droniada w Katowicach. Czytaj dalej »
UTP: projekt budowy respiratora wchodzi w kolejny etap. Są pierwsze umowy
2020-06-23, 19:17Uczelnia stara się o uzyskanie zezwoleń m.in. na wyprodukowanie serii próbnej i przeprowadzenie badań technicznych i klinicznych. W minionym tygodniu podpisana została także umowa w sprawie udziału poszczególnych autorów respiratora… Czytaj dalej »
Zielona drużyna promuje projekt ratowania terenów pozachemowskich
2020-06-20, 12:15Żółw Eustachy, sowa Natalia i żaba Łęgusia pojawią się w weekend na Wyspie Młyńskiej. Przybliżą mieszkańcom Bydgoszczy temat likwidacji zanieczyszczeń po dawnym Zachemie. Czytaj dalej »