Nowy kierunek studiów na UKW. Praktyczna fizyka ratująca zdrowie i życie
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wspólnie z Centrum Onkologii w Bydgoszczy uruchomiły nowy kierunek studiów licencjackich - fizyczne podstawy radioterapii oraz diagnostyki obrazowej.
- Jest to pewne otwarcie fizyki w stronę praktyczną, zresztą trzeba tutaj dodać, że sam kierunek będzie miał charakter dualny, co też jest jego pewnym wyróżnikiem, czyli będzie w dużym stopniu, właściwie w równym stopniu realizowany przez nas, jak też przez Centrum Onkologii - mówi rektor UKW prof. Jacek Woźny.
- Będzie to więc wielka współodpowiedzialność, ale myślę że pan dyrektor, pan profesor sam też będzie dbał o to, żeby mieć jak najlepszych współpracowników, bo myślę że taki jest cel, ażeby absolwenci trafiali w swojej zdecydowanej większości do Centrum Onkologii.
- Współczesna medycyna, szczególnie radioterapia, staje się coraz bardziej precyzyjna i w związku z tym to, w jaki sposób będziemy kierować wiązki promieniowania na zmianę nowotworową, i w jaki sposób będziemy oszczędzać wszystkie struktury, które są ważne, a które leżą obok tych zmian nowotworowych, jest niezmiernie istotna dla życia i zdrowia pacjenta i bardzo ważne dla skuteczności tej terapii. W związku z tym, te wszystkie wyliczenia, które są podstawą odpowiedniego zaprogramowania i wdrożenia na nowoczesnym sprzęcie do radioterapii muszą być wykonane bardzo precyzyjne, przez ścisłe umysły, przez umysły, które są właściwie przygotowane do tego pod względem matematycznym i fizycznym - mówi prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii.
Rekrutacja na studia z fizycznych podstaw radioterapii oraz diagnostyki obrazowej na UKW rozpocznie się 8 czerwca.
W konferencji udział wzięli:
JM Rektor UKW - Prof. dr hab. Jacek Woźny
Dyrektor Centrum Onkologii - Prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski
dr Agnieszka Banaszak - Piechowska - z-czyni dyr. ds. kształcenia, Instytut Fizyki UKW
dr n. med. Janusz Winiecki - kierownik Zakładu Fizyki Medycznej C.O.
Szczegóły: TUTAJ
Zobacz także
Nie dosyć, że smaczny to jeszcze zdrowy. Chleb z pradawnych odmian
2021-01-21, 15:24Projekt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego „Pradawne Ziarno” sukcesem nie tylko naukowym, ale i komercyjnym. Czytaj dalej »
Badanie wskazuje, że SARS-CoV-2 może zakażać komórki nerwowe i uszkadzać mózg
2021-01-15, 09:34Koronawirus SARS-CoV-2 może bezpośrednio zakażać ludzkie komórki nerwowe i uszkadzać tkankę mózgu - wynika z badań in vitro prowadzonych na organoidach, miniaturowych wersjach mózgu wyhodowanych w laboratorium. Artykuł na ten temat… Czytaj dalej »
Brytyjscy naukowcy: palenie zwiększa ryzyko poważnych objawów COVID-19 i hospitalizacji
2021-01-08, 08:47Palenie papierosów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia objawów COVID-19, a palacze częściej niż osoby niepalące trafiają do szpitala z powodu tej choroby - ustalili naukowcy z King's College London. Czytaj dalej »
Nauka i etyka: komisja episkopatu o szczepionce przeciw koronawirusowi [wideo]
2020-12-28, 17:08„Każdy człowiek ma prawo do informacji o szczepionkach, o ich działaniu, czy o ich procesie technologicznym. Każdy człowiek ma prawo do dobrowolności realizacji szczepień' - podkreślali na dzisiejszej (28.12.) konferencji prasowej… Czytaj dalej »
Objawy niepożądane po szczepionce przeciw SARS-CoV-2 rzadko u seniorów
2020-12-15, 08:36- Skutki uboczne podania szczepionki przeciw SARS-CoV-2 u osób powyżej 55. roku życia występowały rzadziej i z mniejszym nasileniem niż u młodszych uczestników badania. To świetna informacja dla seniorów - komentuje dr hab. Piotr… Czytaj dalej »