Nowy kierunek studiów na UKW. Praktyczna fizyka ratująca zdrowie i życie
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wspólnie z Centrum Onkologii w Bydgoszczy uruchomiły nowy kierunek studiów licencjackich - fizyczne podstawy radioterapii oraz diagnostyki obrazowej.
- Jest to pewne otwarcie fizyki w stronę praktyczną, zresztą trzeba tutaj dodać, że sam kierunek będzie miał charakter dualny, co też jest jego pewnym wyróżnikiem, czyli będzie w dużym stopniu, właściwie w równym stopniu realizowany przez nas, jak też przez Centrum Onkologii - mówi rektor UKW prof. Jacek Woźny.
- Będzie to więc wielka współodpowiedzialność, ale myślę że pan dyrektor, pan profesor sam też będzie dbał o to, żeby mieć jak najlepszych współpracowników, bo myślę że taki jest cel, ażeby absolwenci trafiali w swojej zdecydowanej większości do Centrum Onkologii.
- Współczesna medycyna, szczególnie radioterapia, staje się coraz bardziej precyzyjna i w związku z tym to, w jaki sposób będziemy kierować wiązki promieniowania na zmianę nowotworową, i w jaki sposób będziemy oszczędzać wszystkie struktury, które są ważne, a które leżą obok tych zmian nowotworowych, jest niezmiernie istotna dla życia i zdrowia pacjenta i bardzo ważne dla skuteczności tej terapii. W związku z tym, te wszystkie wyliczenia, które są podstawą odpowiedniego zaprogramowania i wdrożenia na nowoczesnym sprzęcie do radioterapii muszą być wykonane bardzo precyzyjne, przez ścisłe umysły, przez umysły, które są właściwie przygotowane do tego pod względem matematycznym i fizycznym - mówi prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii.
Rekrutacja na studia z fizycznych podstaw radioterapii oraz diagnostyki obrazowej na UKW rozpocznie się 8 czerwca.
W konferencji udział wzięli:
JM Rektor UKW - Prof. dr hab. Jacek Woźny
Dyrektor Centrum Onkologii - Prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski
dr Agnieszka Banaszak - Piechowska - z-czyni dyr. ds. kształcenia, Instytut Fizyki UKW
dr n. med. Janusz Winiecki - kierownik Zakładu Fizyki Medycznej C.O.
Szczegóły: TUTAJ
Zobacz także
Powikłania neurologiczne w COVID-19, w tym udary są częste. Ratunkiem szczepionka
2021-05-23, 09:42- Spośród pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 objawy neurologiczne ma w granicach 18-80 proc. - mówił neurolog prof. Przemysław Nowacki. Wskazuje, że najcięższym takim powikłaniem jest udar mózgu. Czytaj dalej »
Budynki i park pod ochroną. Obserwatorium Astronomiczne UMK w rejestrze zabytków
2021-05-14, 13:14Obserwatorium Astronomiczne UMK w podtoruńskich Piwnicach, gdzie znajduje się jeden z największych radioteleskopów w Europie, wpisane zostało do rejestru zabytków. Tak zdecydował wojewódzki konserwator. Czytaj dalej »
Konsorcjum UKW w Bydgoszczy i Edurewolucje stworzy egzorękę
2021-05-11, 09:46Konsorcjum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i spółki Edurewolucje skonstruuje mechanicznego robota - egzorękę, który będzie wykorzystywany do rehabilitacji. Projekt uzyskał grant w wysokości prawie 2,4 mln zł z Narodowego… Czytaj dalej »
Kapsuła Dragon wodowała u wybrzeży Florydy [wideo]
2021-05-02, 13:18Kapsuła Dragon firmy SpaceX z czworgiem astronautów na pokładzie powróciła w niedzielę z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wodowała w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Panama City na Florydzie - poinformowała agencja AP. Czytaj dalej »
Hakerzy ze wschodu zaatakowali konta polskich polityków?
2021-04-30, 19:45„Gang PiS na czele z Kaczyńskim przekroczył wszelkie możliwe granice” - to fragment wpisu, który pojawił się na początku roku na twitterowym koncie wiceminister Iwony Michałek. Czytaj dalej »