Już dzięki jednej dawce szczepionki o połowę spada ryzyko, że przekażesz COVID rodzinie
- Jedna dawka szczepionki przeciwko COVID-19 może zmniejszyć ryzyko przenoszenia zakażeń w gospodarstwach domowych nawet o połowę - wskazują nowe badania przeprowadzone przez Public Health England (PHE).
W porównaniu z niezaszczepionymi, osoby, które zakaziły się 3 tygodnie po otrzymaniu jednej dawki szczepionki Pfizer-BioNTech lub AstraZeneca od 38 do 49 proc. rzadziej przenosiły wirusa na osoby, z którymi miały kontakt w gospodarstwie domowym. Poziom ochrony był podobny niezależnie od wieku badanych osób i ich kontaktów.
Ochrona przed zakażeniem innych osób jest uzupełnieniem zmniejszonego ryzyka rozwoju objawowego zakażenia u osoby zaszczepionej, które wynosi około 60 do 65 proc. w 4 tygodnie po podaniu jednej dawki którejkolwiek ze szczepionek. Gospodarstwa domowe to miejsca, w których łatwo dochodzi do zakażenia, a dotyczące ich badania dostarczają wczesnych dowodów na temat wpływu szczepionek na zapobieganie dalszemu przenoszeniu choroby. Podobnych wyników można się spodziewać w innych miejscach o podobnym ryzyku transmisji, takich jak wspólne pomieszczenia mieszkalne i … więzienia.
Badanie objęło ponad 57 000 kontaktów z 24 000 gospodarstw domowych, w których potwierdzono laboratoryjnie przypadek szczepienia, w porównaniu z prawie 1 milionem kontaktów z niezaszczepionymi przypadkami. - To wspaniała wiadomość - wiemy już, że szczepionki ratują życie, a niniejsze badanie stanowi najbardziej wszechstronne dane z rzeczywistego świata, które pokazują, że ograniczają one również przenoszenie tego śmiertelnego wirusa - powiedział brytyjski sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej, Matt Hancock.
- To dodatkowo potwierdza, że szczepionki są najlepszym sposobem na wyjście z tej pandemii, ponieważ chronią cię i mogą zapobiec nieświadomemu zakażeniu kogoś w twoim gospodarstwie domowym - wskazała dr Mary Ramsay, kierownik działu szczepień w PHE. Zastrzegła, że chociaż te odkrycia są bardzo zachęcające, nawet zaszczepione osoby nadal powinny zachowywać się tak, jakby były zakażone wirusem, przestrzegać zasad higieny i wytycznych dotyczących dystansu społecznego.
Poprzednie badania PHE wykazały, że zarówno szczepionki Pfizer-BioNTech, jak i AstraZeneca są bardzo skuteczne w ograniczaniu zakażeń COVID-19 wśród osób starszych, a do końca marca udało się zapobiec 10 400 zgonom osób powyżej 60 lat.
Zobacz także
Zdalne połączenie ze światem nauki. Taką propozycję ma Młyn Wiedzy w Toruniu
2020-03-18, 07:03Cukier, woda, barwniki spożywcze, miarka i waga kuchenna - tyle wystarczy aby zrobić w domu tęczę. To jedna z propozycji zabawy i nauki przygotowana przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w ramach akcji #ZostańwDomu. Czytaj dalej »
Dziesięć przykazań WHO w sprawie walki z koronawirusem
2020-03-01, 06:00Wobec ekspansji koronawirusa na całym świecie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił w Genewie „Dziesięć rad jak uniknąć zarażenia koronawirusem”. Czytaj dalej »
Koronawirus SARS-CoV-2 i choroba COVID-19. Co musisz wiedzieć?
2020-02-29, 11:43Kto jest najbardziej narażony na zakażenie i zachorowanie? Jakie działania profilaktyczne można podjąć? Jaka jest śmiertelność? Prezentujemy zamieszczone na stronie Polskiej Akademii Nauk odpowiedzi na najczęściej zadawane pyta… Czytaj dalej »
Sprzęt za 5 mln zł trafił do laboratoriów UKW w Bydgoszczy
2020-02-27, 22:00Do laboratoriów badawczo-rozwojowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy trafił nowoczesny sprzęt, dzięki któremu uczelnia będzie mogła jeszcze bardziej zacieśnić współpracę z biznesem i prowadzić więcej badań dla… Czytaj dalej »
Nagroda w Malezji dla naukowców z UTP. Za co?
2020-02-25, 21:28Sukces zespołu naukowców bydgoskiego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Ich wynalazek zdobył srebrny medal na targach wynalazczości w Malezji. Chodzi o urządzenie dla przetwórni przemysłu spożywczego. Czytaj dalej »