Już dzięki jednej dawce szczepionki o połowę spada ryzyko, że przekażesz COVID rodzinie
- Jedna dawka szczepionki przeciwko COVID-19 może zmniejszyć ryzyko przenoszenia zakażeń w gospodarstwach domowych nawet o połowę - wskazują nowe badania przeprowadzone przez Public Health England (PHE).
W porównaniu z niezaszczepionymi, osoby, które zakaziły się 3 tygodnie po otrzymaniu jednej dawki szczepionki Pfizer-BioNTech lub AstraZeneca od 38 do 49 proc. rzadziej przenosiły wirusa na osoby, z którymi miały kontakt w gospodarstwie domowym. Poziom ochrony był podobny niezależnie od wieku badanych osób i ich kontaktów.
Ochrona przed zakażeniem innych osób jest uzupełnieniem zmniejszonego ryzyka rozwoju objawowego zakażenia u osoby zaszczepionej, które wynosi około 60 do 65 proc. w 4 tygodnie po podaniu jednej dawki którejkolwiek ze szczepionek. Gospodarstwa domowe to miejsca, w których łatwo dochodzi do zakażenia, a dotyczące ich badania dostarczają wczesnych dowodów na temat wpływu szczepionek na zapobieganie dalszemu przenoszeniu choroby. Podobnych wyników można się spodziewać w innych miejscach o podobnym ryzyku transmisji, takich jak wspólne pomieszczenia mieszkalne i … więzienia.
Badanie objęło ponad 57 000 kontaktów z 24 000 gospodarstw domowych, w których potwierdzono laboratoryjnie przypadek szczepienia, w porównaniu z prawie 1 milionem kontaktów z niezaszczepionymi przypadkami. - To wspaniała wiadomość - wiemy już, że szczepionki ratują życie, a niniejsze badanie stanowi najbardziej wszechstronne dane z rzeczywistego świata, które pokazują, że ograniczają one również przenoszenie tego śmiertelnego wirusa - powiedział brytyjski sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej, Matt Hancock.
- To dodatkowo potwierdza, że szczepionki są najlepszym sposobem na wyjście z tej pandemii, ponieważ chronią cię i mogą zapobiec nieświadomemu zakażeniu kogoś w twoim gospodarstwie domowym - wskazała dr Mary Ramsay, kierownik działu szczepień w PHE. Zastrzegła, że chociaż te odkrycia są bardzo zachęcające, nawet zaszczepione osoby nadal powinny zachowywać się tak, jakby były zakażone wirusem, przestrzegać zasad higieny i wytycznych dotyczących dystansu społecznego.
Poprzednie badania PHE wykazały, że zarówno szczepionki Pfizer-BioNTech, jak i AstraZeneca są bardzo skuteczne w ograniczaniu zakażeń COVID-19 wśród osób starszych, a do końca marca udało się zapobiec 10 400 zgonom osób powyżej 60 lat.
Zobacz także
Chcą promować sektor kosmiczny w Polsce oraz łączyć biznes i naukę
2021-03-16, 21:15W Toruniu powstała Polska Fundacja Przemysłu Kosmicznego. Ma rozwijać sektor kosmiczny w Polsce, tworzyć dla niego rozwiązania prawne i kształcić przyszłe kadry. Czytaj dalej »
Roje dronów nad naszymi głowami. To przyszłość, choć prace już trwają [wideo]
2021-03-16, 15:10Roje dronów na polskim niebie - nad tym m.in. pracuje się na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Badania UMK: pancerze żuków pustynnych to cud natury, który trzeba skopiować
2021-03-06, 11:50Chemicy z UMK w Toruniu pracują nad membranami, które będą lepiej transportować wodę i zatrzymywać sole i oraz zanieczyszczenia. Punktem wyjścia były badania chrząszcza pustynnego, który potrafi jednocześnie zbierać i odpychać… Czytaj dalej »
Trawa? Nie taka prosta sprawa! Naukowcy z UTP pracują nad trawą idealną
2021-03-01, 13:49Intensywnie zielona, odporna na suszę, choroby, szkodniki i deptanie - bydgoscy naukowcy opracowują „trawę przyszłości'. Nowa odmiana powstaje na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Trawa zostanie zmodyfikowana biologicznie… Czytaj dalej »
Bydgoski UTP coraz bliżej politechniki. Wniosek uczelni pozytywnie ocenia MEN
2021-02-26, 19:04- Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy spełnia wymogi formalne, aby przemianować go na Politechnikę Bydgoską. Jesteśmy przekonani, że projekt uzyska zgodę większości parlamentarnej i prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział Przemysław… Czytaj dalej »