Już dzięki jednej dawce szczepionki o połowę spada ryzyko, że przekażesz COVID rodzinie
- Jedna dawka szczepionki przeciwko COVID-19 może zmniejszyć ryzyko przenoszenia zakażeń w gospodarstwach domowych nawet o połowę - wskazują nowe badania przeprowadzone przez Public Health England (PHE).
W porównaniu z niezaszczepionymi, osoby, które zakaziły się 3 tygodnie po otrzymaniu jednej dawki szczepionki Pfizer-BioNTech lub AstraZeneca od 38 do 49 proc. rzadziej przenosiły wirusa na osoby, z którymi miały kontakt w gospodarstwie domowym. Poziom ochrony był podobny niezależnie od wieku badanych osób i ich kontaktów.
Ochrona przed zakażeniem innych osób jest uzupełnieniem zmniejszonego ryzyka rozwoju objawowego zakażenia u osoby zaszczepionej, które wynosi około 60 do 65 proc. w 4 tygodnie po podaniu jednej dawki którejkolwiek ze szczepionek. Gospodarstwa domowe to miejsca, w których łatwo dochodzi do zakażenia, a dotyczące ich badania dostarczają wczesnych dowodów na temat wpływu szczepionek na zapobieganie dalszemu przenoszeniu choroby. Podobnych wyników można się spodziewać w innych miejscach o podobnym ryzyku transmisji, takich jak wspólne pomieszczenia mieszkalne i … więzienia.
Badanie objęło ponad 57 000 kontaktów z 24 000 gospodarstw domowych, w których potwierdzono laboratoryjnie przypadek szczepienia, w porównaniu z prawie 1 milionem kontaktów z niezaszczepionymi przypadkami. - To wspaniała wiadomość - wiemy już, że szczepionki ratują życie, a niniejsze badanie stanowi najbardziej wszechstronne dane z rzeczywistego świata, które pokazują, że ograniczają one również przenoszenie tego śmiertelnego wirusa - powiedział brytyjski sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej, Matt Hancock.
- To dodatkowo potwierdza, że szczepionki są najlepszym sposobem na wyjście z tej pandemii, ponieważ chronią cię i mogą zapobiec nieświadomemu zakażeniu kogoś w twoim gospodarstwie domowym - wskazała dr Mary Ramsay, kierownik działu szczepień w PHE. Zastrzegła, że chociaż te odkrycia są bardzo zachęcające, nawet zaszczepione osoby nadal powinny zachowywać się tak, jakby były zakażone wirusem, przestrzegać zasad higieny i wytycznych dotyczących dystansu społecznego.
Poprzednie badania PHE wykazały, że zarówno szczepionki Pfizer-BioNTech, jak i AstraZeneca są bardzo skuteczne w ograniczaniu zakażeń COVID-19 wśród osób starszych, a do końca marca udało się zapobiec 10 400 zgonom osób powyżej 60 lat.
Zobacz także
Jego publikacje cytują na całym świecie. Pierwszy profesor Politechniki Bydgoskiej
2022-01-04, 21:00Po raz pierwszy od momentu przekształcenia w Politechnikę Bydgoską powiększyło się grono profesorskie największej uczelni technicznej w regionie. Postanowieniem prezydenta RP, tytuł profesora otrzymał Michał Choraś. Czytaj dalej »
Seniorzy zakładają gogle i wchodzą do wirtualnego świata. Tak trenują mózg!
2021-12-29, 13:31Grupa bydgoskich naukowców opracowała atrakcyjne narzędzie terapeutyczne dla seniorów. To gra komputerowa, która ćwiczy mózg i tym samym opóźnia proces jego starzenia się. Czytaj dalej »
Młodzi wynalazcy rozpoczynają swoją przygodę z nauką na Konkursie Explory [zdjęcia]
2021-12-10, 17:2010 grudnia 2021 w Zespole Szkół Technicznych im. J. i J. Śniadeckich w Grudziądzu rozpoczął się Szkolny Festiwal Explory, który jest pierwszym z trzech etapów tego przedsięwzięcia. Czytaj dalej »
Polska w piątce największych producentów opakowań w UE
2021-11-23, 15:34W 2020 r. łączna wartość produkcji wyniosła prawie 45 mld zł - wskazuje raport Banku Pekao. Dodano, że sektor opakowań w Polsce rósł także w czasie pandemii. Czytaj dalej »
Polskie firmy strategicznymi partnerami Omanu w programie kosmicznym
2021-11-01, 17:34W Zjednoczonych Emiratach Arabskich dwie polskie firmy podpisały umowę o strategicznej współpracy przy realizacji bliskowschodniego programu kosmicznego. Kluczowym elementem współpracy będzie CubeSat, czyli miniaturowy, sztuczny satelita… Czytaj dalej »