UTP kończy prace nad autorskim respiratorem. Wkrótce czas na testy kliniczne
Kończą się badania laboratoryjne, niebawem ruszą testy kliniczne bydgoskiego respiratora. Projekt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy wkracza w decydującą fazę.
Respirator od dwóch miesięcy jest podłączony do specjalnego symulatora medycznego. Spisuje się dobrze, ale miesiąc temu instruktorzy przeżyli nerwowe chwile. Jak mówi profesor Tomasz Topoliński, system uległ destabilizacji.
- Szukaliśmy przyczyn, zostały one w zasadzie znalezione. Testujemy urządzenie ponownie. Są pewne naciski na nas, żeby ten respirator oddać na już, ale jest to urządzenie które jest inwazyjne, które jest doprowadzane bezpośrednio do człowieka, do płuc, w którym popełnienie błędu może spowodować zniszczenie tych płuc. Zatem nie wypuścimy urządzenia, które mogłoby spowodować jakiekolwiek uszkodzenia - mówi prof. Tomasz Topoliński.
Projekt UTP zakłada stworzenie dziesięciu respiratorów.
Zobacz także
W Warszawie ruszył Hackathon+, który ma pomóc osobom z niepełnosprawnościami
2018-12-09, 10:00Hackathon+, czyli dwudniowy maraton programowania, który ma pomoc w stworzeniu narzędzi ułatwiających funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami, ruszył 8 grudnia w Warszawie. 23 zespoły walczą o nagrody w konkursie zorganizowanym… Czytaj dalej »
A tymczasem na grudniowym niebie...
2018-12-02, 19:00'Radio Planet i Komat' poleca uwadze Słuchaczy i internatów obserwacje grudniowego nieba, na którym oprócz wyraźnie widocznego Oriona dzieją się inne, bardzo ciekawe projekcje. Czytaj dalej »
Sonda InSight wylądowała na powierzchni Marsa
2018-11-27, 08:35Bezzałogowa sonda kosmiczna InSight, wysłana przez amerykańską agencję kosmiczną NASA, kilka minut przed godz. 21.00 czasu polskiego wylądowała w poniedziałek na powierzchni Marsa. Ma dokładnie zbadać wnętrze Czerwonej Planety. Czytaj dalej »
Premier odwiedził festiwal programowania "HackYeah"
2018-11-24, 17:00Premier Mateusz Morawiecki odwiedził festiwal programowania 'HackYeah' w Centrum Targowo-Kongresowym Global Expo w Warszawie. Szef polskiego rządu m.in. rozmawiał z programistami, którzy w trakcie dwudniowej imprezy szukają rozwiązań… Czytaj dalej »
Największy znany gad ssakokształtny żył na terenie Śląska
2018-11-23, 15:52Największy znany dotąd gad ssakokształtny, Lisiowicia bojani, żył na terenie Śląska ok. 210 mln lat temu - informują polscy badacze w publikacji w 'Science'. Pod względem masy i gabarytów blisko mu było do słoni. Czytaj dalej »