Orange: jesteśmy przygotowani na obsługę kolejnej fali pracy zdalnej
Jesteśmy przygotowani na obsługę zwiększonego ruchu podczas kolejnej fali pracy zdalnej - przekazał operator usług internetowych Orange. Według szacunków Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Orange to największy udziałowiec rynku Internetu w Polsce.
Jak czytamy w raporcie UKE za 2019 r., pod względem liczby użytkowników, Orange ma udział w rynku na poziomie 30,1 proc.
Operator, odpowiadając na pytanie o przygotowanie do obsługi zwiększonego zapotrzebowania na przesył danych, które wiąże się z wydaną przez rząd rekomendacją przejścia Polaków na pracę zdalną od najbliższego poniedziałku, poinformował, iż jest gotowy na obsługę zwiększonego ruchu.
Firma Orange przypomniała, że w ubiegłym roku w związku z pandemią koronawirusa, a co za tym idzie - upowszechnieniem się pracy i nauki w formie zdalnej - przesył danych w sieci Orange Polska zwiększył się r/r aż o połowę, dochodząc do poziomu 5 mld gigabajtów.
Skokowy wzrost zapotrzebowania na Internet w sieci stacjonarnej Orange nastąpił w marcu ubiegłego roku wraz z początkiem obostrzeń. Stabilizacja nastąpiła na nowym, wyższym poziomie, podobnie jak ruch w sieci mobilnej. Z danych operatora wynika, że pandemia sprawiła, iż znacznie więcej danych przesyłamy do sieci, niż z niej pobieramy.
– Pandemia zmieniła to, jak i kiedy korzystamy z Internetu. W ubiegłym roku powstał nowy wzorzec ruchu w sieciach, zorientowany bardziej na korzystanie z sieci w godzinach roboczych - podczas zdalnej pracy i lekcji online. Pracując i ucząc się w domu wysyłamy więcej, na znaczeniu nabrała więc prędkość wysyłania danych do sieci - ocenił członek zarządu Orange odpowiedzialny za sieć i technologie, Piotr Jaworski.
W połowie ubiegłego roku sieć uruchomiła również usługę 5G w paśmie 2100 MHz, która obecnie obejmuje swoim zasięgiem 6 mln Polaków.
W latach 2017-2020 Orange Polska zainwestował w sieć mobilną ponad 1,1 mld zł, a na rozbudowę sieci światłowodowej w tym czasie firma przeznaczyła niemal 2,8 mld zł.
Zobacz także

Chcą promować sektor kosmiczny w Polsce oraz łączyć biznes i naukę
2021-03-16, 21:15W Toruniu powstała Polska Fundacja Przemysłu Kosmicznego. Ma rozwijać sektor kosmiczny w Polsce, tworzyć dla niego rozwiązania prawne i kształcić przyszłe kadry. Czytaj dalej »

Roje dronów nad naszymi głowami. To przyszłość, choć prace już trwają [wideo]
2021-03-16, 15:10Roje dronów na polskim niebie - nad tym m.in. pracuje się na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Czytaj dalej »

Badania UMK: pancerze żuków pustynnych to cud natury, który trzeba skopiować
2021-03-06, 11:50Chemicy z UMK w Toruniu pracują nad membranami, które będą lepiej transportować wodę i zatrzymywać sole i oraz zanieczyszczenia. Punktem wyjścia były badania chrząszcza pustynnego, który potrafi jednocześnie zbierać i odpychać… Czytaj dalej »

Trawa? Nie taka prosta sprawa! Naukowcy z UTP pracują nad trawą idealną
2021-03-01, 13:49Intensywnie zielona, odporna na suszę, choroby, szkodniki i deptanie - bydgoscy naukowcy opracowują „trawę przyszłości'. Nowa odmiana powstaje na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Trawa zostanie zmodyfikowana biologicznie… Czytaj dalej »

Bydgoski UTP coraz bliżej politechniki. Wniosek uczelni pozytywnie ocenia MEN
2021-02-26, 19:04- Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy spełnia wymogi formalne, aby przemianować go na Politechnikę Bydgoską. Jesteśmy przekonani, że projekt uzyska zgodę większości parlamentarnej i prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział Przemysław… Czytaj dalej »