Chcą promować sektor kosmiczny w Polsce oraz łączyć biznes i naukę
W Toruniu powstała Polska Fundacja Przemysłu Kosmicznego. Ma rozwijać sektor kosmiczny w Polsce, tworzyć dla niego rozwiązania prawne i kształcić przyszłe kadry.
Fundacja powstała z inicjatywy studentów kierunków prawniczych i inżynierskich, przedsiębiorców oraz samorządowców i polityków.
- Rozwiązania związane z kosmosem stosuje się między innymi w mapowaniu, wykrywaniu zanieczyszczeń oraz potencjalnych zagrożeń znajdujących się na poszczególnych miejscach naszej planety - powiedział Dobromir Szymański, rzecznik prasowy Fundacji.
- Chcieliśmy, żeby Fundacja działała w ojczyźnie Kopernika. Innowacyjny rozwój państwa polskiego jest dla nas bardzo ważny, dlatego chcemy uświadamiać, zwłaszcza młode społeczeństwo, o jego istotności. Naszym celem jest, by Fundacja została swoistym łącznikiem między przedsiębiorcami sektora kosmicznego a młodymi naukowcami, czy też technikami, którzy będą stanowić podstawę opracowywanych w Polsce przyszłych technologii kosmicznych. Naszym flagowym projektem będzie Akademia Liderów Przemysłu Kosmicznego, z której wybrani studenci przy pomocy ekspertów nabędą istotne umiejętności z zakresu prowadzenia kosmicznych projektów i skutecznego zarządzania przemysłem kosmicznym - wyjaśniała Adrianna Wiśniewska, prezes Polskiej Fundacji Przemysłu Kosmicznego.
Fundacja chce zdobywać dofinansowanie z budżetu państwa. Apeluje do sponsorów o współpracę. Fundację nadzoruje Minister Rozwoju, Pracy i Technologii.
Zobacz także
Eksperci: postęp w leczeniu chłoniaków agresywnych i nawrotowych
2017-06-16, 18:48Nawet agresywną postać chłoniaka udaje się skutecznie leczyć i dla niektórych pacjentów może to być choroba przewlekła - przekonywali eksperci podczas 14. międzynarodowej konferencji poświęconej tej chorobie (ICML) w Lugano. Czytaj dalej »
Ekspert: o mózg powinniśmy dbać tak samo, jak o inne narządy
2017-06-12, 12:30O mózg należy dbać przez całe życie; badania dowodzą, że dzięki sportowi i zdrowej diecie może być zupełnie sprawny aż do starości - powiedziała PAP prof. Dorota Bukowska z AWF w Poznaniu. Czytaj dalej »
Amazon i Apple chcą kupić dział mikroprocesorów Toshiby
2017-06-06, 15:31Apple i Amazon staną wspólnie do przetargu o kupno działu mikroprocesorów Toshiby, wraz z koncernem Hon Hai Precision Industry - podała agencja Kyodo, powołując się na informacje firmy Sharp. Czytaj dalej »
![](public/info/2017/thumb_480_0/2017-06-03_1496500551.jpg)
Konferencja Wikimedia Polska w Bydgoszczy
2017-06-03, 15:15Prawie 70 wikipedystów z Polski i ze świata przyjechało do Bydgoszczy na konferencję Wikimedia Polska, czyli największy doroczny zlot twórców Wikipedii. Czytaj dalej »
Ekspert: stare zdjęcia najlepiej oglądać w rękawiczkach
2017-06-03, 10:59Zdjęcia najlepiej jest oglądać w bawełnianych rękawiczkach; najcenniejszych nie wieszać na ścianach; fotografie nie lubią też zmian temperatury - mówi Karolina Puchała-Rojek z Fundacji 'Archeologia Fotografii', która w ramach akcji… Czytaj dalej »