Roje dronów nad naszymi głowami. To przyszłość, choć prace już trwają [wideo]
Roje dronów na polskim niebie – nad tym m.in. pracuje się na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.
Naukowcy i studenci tworzą systemy, które już niebawem będą częścią naszej codzienności.
Roje mogą być wykorzystywane w akcjach poszukiwawczych, sieciach transportowych czy monitoringu. Chodzi o to, aby rój kontrolował nie tylko otoczenie, również siebie i żeby nie potrzebował operatora.
– Autonomia lotu i roje to jest przyszłość. Rój dronów działa tak, że poszczególne drony komunikują się między sobą i wspólnie wykonują działania. Pracujemy właśnie nad tą komunikacją – mówią naukowcy.
W zespole pracującym nad rojami znajdują się: Marta Gackowska, Sandra Śmigiel, Gracjan Kątek, Damian Ledziński, Karol Hartwig.
Zobacz także
IFA 2015: prezes LG o technologii OLED i przyszłości telewizorów
2015-09-04, 16:54Innowacje w branży technologii obrazu - zwłaszcza nowe typy paneli oparte na matrycach OLED zmienią sposób, w jaki doświadczamy treści wizualnych oraz projektujemy nasze otoczenie - przekonywał dr Sang-Beom Han, dyrektor LG Display… Czytaj dalej »
Smartwatche z Android Wear będą współpracowały także z iPhone'em
2015-09-01, 09:54Amerykański gigant technologiczny Google ogłosił w poniedziałek, że smartwatche z systemem operacyjnym Android Wear będą współpracowały także z iPhone'em w wersji 5 i późniejszymi. Na razie nie wiadomo, kiedy nowa usługa będzie… Czytaj dalej »
Boeing opracował laserowe działko do strącania dronów
2015-09-01, 09:50Firma Boeing poinformowała o pomyślnym przetestowaniu działka laserowego do zestrzeliwania dronów. Urządzenie to - Compact Laser Weapons System - jest przenośne i, jak wskazuje producent, można je bardzo szybko przygotować do dzia… Czytaj dalej »
System antyplagiatowy w szkołach średnich
2015-09-01, 09:44Nowe narzędzie do walki z plagiatowaniem w szkołach. Od 1 września Internetowy System Antyplagiatowy Plagiat.pl dostępny jest w 3 tysiącach szkół średnich na terenie całego kraju. Czytaj dalej »
Firma z Polski dostarczy oprogramowanie dla OBWE
2015-08-27, 17:31Polska firma IC Solutions podpisała kontrakt z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na dostarczenie oprogramowania do 300 elektronicznych długopisów. Urządzenia będą wykorzystywane przez obserwatorów OBWE podczas… Czytaj dalej »