Trawa? Nie taka prosta sprawa! Naukowcy z UTP pracują nad trawą idealną
Intensywnie zielona, odporna na suszę, choroby, szkodniki i deptanie - bydgoscy naukowcy opracowują „trawę przyszłości". Nowa odmiana powstaje na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Trawa zostanie zmodyfikowana biologicznie za pomocą grzybów endofitycznych, nazywanych roślinnymi hakerami.
- Taki haker modyfikuje odpowiedź rośliny na elementy, które działają na nią z zewnątrz- mówi prof. Dariusz Pańka, z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP.
- On wspomaga, ale jego podstawowym interesem jest ten własny interesują. Grzyb endofityczny dba o swój dobry rozwój, w związku z tym, jako że on jest zależny w 100%, w całości, od rośliny żywicielskiej, więc również dba o roślinę. Można powiedzieć, że to taka doskonała symbioza. Układ symbiotyczne ma, oczywiście, swoje wady, niemniej, przeważają te zalety, korzyści i to powinniśmy wykorzystać, aby nam się lepiej uprawiało i pielęgnowało, abyśmy korzystali z tych benefitów.
Trawa przyszłości ma jeszcze jedną zaletę. Nie potrzebuje intensywnego koszenia. To propozycja dla osób, które lubią w ogrodzie wypoczywać, ale nie lubią prac pielęgnacyjnych.
Zobacz także
Pierwszy raz wykryto fale grawitacyjne i rozbłysk od zderzenia gwiazd neutronowych
2017-10-16, 17:16Astronomowie po raz pierwszy zarejestrowali jednocześnie fale grawitacyjne i rozbłysk, pochodzące od jednego zjawiska - zderzenia dwóch gwiazd neutronowych. W obserwacjach, prowadzonych przez zespoły badawcze na całym świecie, brali… Czytaj dalej »
Streżyńska: cyfrowe państwo musi być bezpieczne
2017-10-09, 17:47Cyfrowe państwo musi być bezpieczne - podkreśliła minister cyfryzacji Anna Streżyńska podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC w Krakowie. Jak dodała, rząd realizuje szereg projektów, które zwiększają bezpieczeństwo… Czytaj dalej »
Rosja wykorzystała platformy Google w kampanii dezinformacyjnej w 2016 r.
2017-10-09, 16:05Google odkryło, że rosyjscy agenci wydali kilkadziesiąt tys. dolarów na reklamy mające wpłynąć na wynik amerykańskich wyborów. Zmanipulowane treści były wyświetlane m.in. na YouTube, Gmail i w wyszukiwarce Google - podaje w poniedziałek… Czytaj dalej »
Balonem z Torunia do stratosfery
2017-10-09, 15:291000 kosmicznych eksperymentów wyśle w podróż za pomocą balonu stratosferycznego Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Czytaj dalej »
Dwie planetoidy otrzymały polskie nazwy
2017-10-08, 14:29Dwie planetoidy odkryte przez Polaków będą nosiły nazwy na cześć kobiet: zwyciężczyni olimpiady astronomicznej Zosi Kaczmarek oraz lekarki z Krakowa Marty Żołnowskiej - wynika z informacji opublikowanych przez Międzynarodową Unię… Czytaj dalej »