UTP ma być Politechniką Bydgoską? Co trzeba zrobić i jakie są na to szanse?
Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy odbywa się referendum. Społeczność akademicka wyrazi w ten sposób opinię w sprawie przekształcenia uczelni w politechnikę.
Referendum w formie online odbywa się od 5 do 9 lutego. Swój głos mogą oddać wszyscy pracownicy UTP. Spotkanie dedykowane studentom odbędzie 11 lutego 2021 roku w ramach cyklu „Prorektor pyta” na Facebooku.
Temat zmiany nazwy uczelni na Politechnikę Bydgoską poruszany jest od wielu lat wśród społeczności akademickiej. Referendum jest jednym z elementów procesu konsultacyjno-decyzyjnego. UTP zasięgnie również opinii władz miasta i regionu. Zmiana wymaga także zgody na poziomie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
- Jest to jedna z najważniejszych decyzji, kluczowa dla przyszłości Uczelni. Musimy spojrzeć na to przez pryzmat zupełnie innej rzeczywistości, rzeczywistości olbrzymich zmian, które zachodzą w szkolnictwie wyższym. Musimy być na te zmiany przygotowani, by pozostać konkurencyjni i móc dalej się rozwijać. Jesteśmy największą uczelnią kształcącą inżynierów w regionie. Uważam, że warto uzupełnić mapę akademickiej Bydgoszczy o jasno sprecyzowaną w nazwie Uczelnię, w której zarówno jednostki organizacyjne o indywidualnej tożsamości reprezentujące kierunki techniczne, jak i rolnicze, a także przyrodnicze i społeczne zachowają swoje status quo – mówi prof. Marek Adamski, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Rektor Uczelni skierował do społeczności akademickiej list otwarty.
Zobacz także
W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu zimowego
2017-10-25, 08:25W nocy z soboty na niedzielę będziemy spali godzinę dłużej, bo zmieniamy czas z letniego na zimowy. 29 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00. Do czasu letniego wrócimy 25 marca 2018 roku. Czytaj dalej »
W Pile zakończyła się polska analogowa misja na Marsa
2017-10-22, 15:32Dwa tygodnie trwała polska analogowa misja na Marsa, zakończona w niedzielę w księżycowo-marsjańskiej bazie Lunares w Pile (Wielkopolskie). Wśród członków sześcioosobowej załogi był niepełnosprawny astronauta. Czytaj dalej »
Pierwszy raz wykryto fale grawitacyjne i rozbłysk od zderzenia gwiazd neutronowych
2017-10-16, 17:16Astronomowie po raz pierwszy zarejestrowali jednocześnie fale grawitacyjne i rozbłysk, pochodzące od jednego zjawiska - zderzenia dwóch gwiazd neutronowych. W obserwacjach, prowadzonych przez zespoły badawcze na całym świecie, brali… Czytaj dalej »
Streżyńska: cyfrowe państwo musi być bezpieczne
2017-10-09, 17:47Cyfrowe państwo musi być bezpieczne - podkreśliła minister cyfryzacji Anna Streżyńska podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC w Krakowie. Jak dodała, rząd realizuje szereg projektów, które zwiększają bezpieczeństwo… Czytaj dalej »
Rosja wykorzystała platformy Google w kampanii dezinformacyjnej w 2016 r.
2017-10-09, 16:05Google odkryło, że rosyjscy agenci wydali kilkadziesiąt tys. dolarów na reklamy mające wpłynąć na wynik amerykańskich wyborów. Zmanipulowane treści były wyświetlane m.in. na YouTube, Gmail i w wyszukiwarce Google - podaje w poniedziałek… Czytaj dalej »