UTP ma być Politechniką Bydgoską? Co trzeba zrobić i jakie są na to szanse?
Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy odbywa się referendum. Społeczność akademicka wyrazi w ten sposób opinię w sprawie przekształcenia uczelni w politechnikę.
Referendum w formie online odbywa się od 5 do 9 lutego. Swój głos mogą oddać wszyscy pracownicy UTP. Spotkanie dedykowane studentom odbędzie 11 lutego 2021 roku w ramach cyklu „Prorektor pyta” na Facebooku.
Temat zmiany nazwy uczelni na Politechnikę Bydgoską poruszany jest od wielu lat wśród społeczności akademickiej. Referendum jest jednym z elementów procesu konsultacyjno-decyzyjnego. UTP zasięgnie również opinii władz miasta i regionu. Zmiana wymaga także zgody na poziomie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
- Jest to jedna z najważniejszych decyzji, kluczowa dla przyszłości Uczelni. Musimy spojrzeć na to przez pryzmat zupełnie innej rzeczywistości, rzeczywistości olbrzymich zmian, które zachodzą w szkolnictwie wyższym. Musimy być na te zmiany przygotowani, by pozostać konkurencyjni i móc dalej się rozwijać. Jesteśmy największą uczelnią kształcącą inżynierów w regionie. Uważam, że warto uzupełnić mapę akademickiej Bydgoszczy o jasno sprecyzowaną w nazwie Uczelnię, w której zarówno jednostki organizacyjne o indywidualnej tożsamości reprezentujące kierunki techniczne, jak i rolnicze, a także przyrodnicze i społeczne zachowają swoje status quo – mówi prof. Marek Adamski, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Rektor Uczelni skierował do społeczności akademickiej list otwarty.
Zobacz także

Dziewięciu irańskich hakerów z zarzutami za cyberataki na rzecz Teheranu
2018-03-27, 17:47Ministerstwo sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych podało w piątek, że postawiono zarzuty dziewięciu irańskim hakerom w związku z cyberatakami, które przeprowadzali na rzecz Teheranu. Wykradali oni wrażliwe dane z uniwersytetów… Czytaj dalej »
Badania nad gorączką mogą pomóc w walce z nowotworami
2018-03-27, 14:09Po okresie gorączki implantacja komórek nowotworowych powoduje ich ginięcie, zamieranie - powiedział PAP prof. Wiesław Kozak z UMK w Toruniu. Ten zajmujący się badaniami gorączki naukowiec zaznaczył, że zjawisko takie zaobserwowano… Czytaj dalej »

Polskie Radio PiK na Spotify
2018-03-16, 09:48Przypominamy Polskie Radio PiK jest pierwszą z rozgłośni Polskiego Radia i drugą stacją radiową w Polsce, która uruchomiła swój profil w internetowym serwisie muzycznym - Spotify. Czytaj dalej »
Naukowcy z Krakowa i Gdańska opracują inteligentne znaki drogowe
2018-03-15, 11:40Drogowskazy reagujące na natężenie ruchu czy pogodę mogą wkrótce stać się rzeczywistością w Polsce. Naukowcy z krakowskiej AGH i Politechniki Gdańskiej pracują nad systemem inteligentnych znaków drogowych INZNAK, które dostosowują… Czytaj dalej »
Doradca Putina: jesteśmy technicznie gotowi, by odłączyć się od internetu
2018-03-05, 18:59Doradca prezydenta Rosji ds. internetu German Klimenko ocenił, że jego kraj jest gotowy technicznie do odłączenia się od globalnej sieci; proces jednak nie będzie łatwy - podał wdziennik 'Moskowskij Komsomolec'. Czytaj dalej »