Brytyjscy naukowcy: palenie zwiększa ryzyko poważnych objawów COVID-19 i hospitalizacji
Palenie papierosów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia objawów COVID-19, a palacze częściej niż osoby niepalące trafiają do szpitala z powodu tej choroby - ustalili naukowcy z King's College London.
Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym wydaniu pisma „Thorax”. Autorzy publikacji przeanalizowali dane z aplikacji Zoe COVID-19 Symptom Study. Spośród użytkowników tej aplikacji 11 proc. było palaczami (w ogólnej populacji brytyjskiej odsetek ten wynosi 14,7 proc.).
W okresie od 24 marca do końca kwietnia 2020 r. ponad jedna trzecia uczestników badania zgłosiła złe samopoczucie fizyczne. Palacze mieli o 14 proc. większe prawdopodobieństwo - w porównaniu z osobami niepalącymi - wystąpienia klasycznej triady objawów służących do rozpoznania COVID-19: gorączki, uporczywego kaszlu i duszności. Poza tym u palaczy objawy te częściej przyjmowały ostrzejszą formę.
Osoby palące papierosy o 29 proc. częściej zgłaszały więcej niż pięć objawów związanych z COVID-19 i aż 50 proc. częściej więcej niż dziesięć objawów, w tym: utratę węchu, brak apetytu, biegunkę, zmęczenie, osłabienie i ból mięśni. Większa liczba objawów wskazywała na cięższy COVID-19. Ponadto zauważono, że obecni palacze, którzy uzyskali pozytywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, byli ponad dwukrotnie bardziej narażeni na hospitalizację niż osoby niepalące.
W związku z otrzymanymi wynikami naukowcy zalecają więc uwzględnienie zaprzestania palenia jako jednego z elementów strategii walki z COVID-19. Jak mówią, ponieważ palenie zwiększa zarówno prawdopodobieństwo wystąpienia objawów, jak i ich większe nasilenie oraz ryzyko hospitalizacji, zmniejszenie liczby palaczy pomogłoby odciążyć system opieki zdrowotnej.
- Nasze wyniki, wbrew niektórym wcześniejszym doniesieniom, wyraźnie pokazują, że palacze są bardziej narażeni na wystąpienie szerszego zakresu objawów COVID-19 niż osoby niepalące - mówi dr Mario Falchi, główny autor badania. - Ponieważ wskaźniki COVID-19 wciąż rosną, a brytyjska służba zdrowia zbliża się do granicy wydajności, ważne jest, abyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, aby zmniejszyć skutki choroby i potrzebę hospitalizacji pacjentów - dodaje współautorka artykułu dr Claire Steves. - Ponieważ nasza analiza pokazuje, że palenie zwiększa prawdopodobieństwo hospitalizacji danej osoby, jasnym jest, że rzucenie tego nałogu jest jedną z rzeczy, które możemy zrobić, aby zmniejszyć konsekwencje zdrowotne choroby.
Zobacz także
Premier: Powołamy fundusz walki z cyberprzestępczością
2021-07-27, 19:03Rząd powoła fundusz cyberbezpieczeństwa, by dać policji instrumenty i dostęp do najnowszych rozwiązań w walce z cyberprzestępczością - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Czytaj dalej »
Badanie: Szczepionka J&J może być mniej skuteczna przeciwko wariantowi Delta
2021-07-22, 06:05Szczepionka firmy Johnson & Johnson przeciwko COVID-19 może być mniej skuteczna przeciwko wariantowi Delta koronawirusa w porównaniu z preparatami z technologią mRNA - wynika z najnowszego badania, na które w środę powołuje się portal… Czytaj dalej »
Prof. Pyrć: szczepienie przeciw COVID-19 nie jest eksperymentem medycznym
2021-07-21, 16:20Szczepienie przeciw COVID-19 nie jest eksperymentem medycznym - przekonuje prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podkreśla, że z tego powodu nie wymaga ono żadnych dodatkowych ubezpieczeń. Czytaj dalej »
Hity rekrutacji na UMK. Na kierunku lekarskim 18 osób na jedno miejsce
2021-07-14, 09:25Medycyna, prawo i psychologia to kierunki, które cieszą się największym zainteresowaniem podczas tegorocznej rekrutacji na studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czytaj dalej »
Semeniuk: pandemia przyspieszyła transformację cyfrową o ok. 10 lat
2021-06-30, 17:31Pandemia przyspieszyła transformację cyfrową o ok. 10 lat, zadaniem rządu jest dostosowanie małych i średnich firm do tego, by mogły nadrabiać zaległości w przenoszeniu swojego biznesu do Internetu - mówiła w środę wiceminister… Czytaj dalej »